Soczewki kontaktowe mogą stanowić doskonałą alternatywę dla okularów korekcyjnych. Mają wiele zalet, które zapewniają im rzeszę zwolenników. Wiele osób, gdy już raz z nich korzysta, nie wraca do poprzednich metod korekty wzroku. Zobacz, dlaczego warto zdecydować się na soczewki kontaktowe.
Zalety soczewek kontaktowych
Każdy, kto zdecydował się na soczewki kontaktowe, może wymienić kilka zalet tej metody korekty wzroku. Oprócz ogólnych korzyści są jeszcze takie, które zależą od indywidualnych preferencji.
Soczewki kontaktowe przez wielu są uznawane za rozwiązanie lepsze niż okulary. Szczególnie dotyczy do osób, które mają duże różnice wady na obu oczach. W ich przypadku dopasowanie odpowiednich szkieł okularowych nie jest niemożliwe, ale może sprawiać pewne problemy.
Soczewki kontaktowe są cenione za to, że powodują właściwie żadnych ograniczeń w codziennej aktywności. Można je nosić nawet podczas uprawiania sportu właściwie każdego rodzaju – jedynym ograniczeniem są sporty wodne. Dodatkowo niektórych rodzajów szkieł kontaktowych nie trzeba nawet zdejmować na noc. Są one wykonane ze specjalnych materiałów, które są dobrze nawilżone i przepuszczają odpowiednią ilość tlenu.
Szkła kontaktowe są uznawane za bardzo wygodne w użytkowaniu. Można nosić je przez długi czas w ciągu dnia, nie parują po wejściu do pomieszczenia, można bez problemu łączyć je z okularami przeciwsłonecznymi, a ich pielęgnacja jest niezwykle prosta i nie zajmuje dużo czasu.
Decydując się na soczewki kontaktowe nie musisz tracić czasu na dopasowanie ich do kształtu twarzy. Szkła są niewidoczne, a tym samym nie wpływają w żaden sposób na wygląd. Są też bardzo dyskretne.
Przy pomocy soczewek kontaktowych możesz również wpłynąć na kolor oczu. Możliwa jest jego całkowita zmiana lub jedynie podkreślenie naturalnej barwy. Kolorowe szkła kontaktowe jednocześnie korygują wadę wzroku.
Czy wszyscy mogą nosić soczewki kontaktowe?
Niestety, nie wszystkie osoby mogą nosić soczewki kontaktowe. Przeciwwskazaniem są m.in.:
- przewlekłe stany zapalne oczu,
- alergie,
- ciężki zespół suchego oka,
- zaburzenia hormonalne.
Przed zdecydowaniem się na noszenie soczewek kontaktowych warto skonsultować się z lekarzem okulistą.
Jakie soczewki kontaktowe wybrać?
Istnieje kilka rodzajów soczewek kontaktowych. Różnią się one materiałem wykonania. Szkła hydrożelowo-silikonowe są dobrze nawilżone oraz przepuszczają dużą ilość tlenu. Natomiast soczewki hydrożelowe są miękkie i zapewniają optymalne nawilżenie.
Oprócz tego wyróżnia się soczewki:
- jednodniowe,
- dwutygodniowe,
- miesięczne,
- roczne.
Kryterium podziału jest czas przez jaki jedna para nadaje się do użytkowania. Po jego upływie konieczny jest zakup nowych soczewek kontaktowych. Niektóre szkła można nosić w trybie ciągłym, a więc bez zdejmowania ich na noc.
Na jakie soczewki kontaktowe się zdecydować? Wiele zależy od własnych preferencji i wygody. Przed zakupem warto skonsultować się z optometrystą, który dokona niezbędnych pomiarów i pomoże dopasować najlepsze szkła kontaktowe.