Tabletka „dzień po” w Polsce dostępna jest jedynie za okazaniem w aptece recepty. W tym artykule opiszemy, w jakich sytuacjach powinnyśmy rozważać sięgnięcie po nią, a także na jakie ewentualne skutki uboczne po jej zażyciu musimy być gotowe.
Tabletka „dzień po” – kiedy po nią sięgnąć?
Niektórzy uważają tę pastylkę za jeden z rodzajów antykoncepcji tradycyjnej. Nie jest to jednak prawda. Tabletkę „dzień po” powinnyśmy zażywać jedynie w ostateczności, gdy standardowe zabezpieczenie nas zawiedzie. Wskazania do jej zastosowania są następujące:
- Pęknięcie lub zsunięcie się prezerwatywy;
- Wypadnięcie krążka domacicznego;
- Nieprawidłowe przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych;
- Gwałt;
Miejmy na uwadze to, że częste stosowanie tabletki „dzień po” mogłoby negatywnie wpłynąć na nasz organizm. Wszystko z powodu dużej ilości hormonów, które są zawarte w pastylkach. Dlatego też na co dzień powinnyśmy decydować się na tradycyjne formy zabezpieczeń. Tabletka dzień po antykoncepcja awaryjna powinna być stosowana jedynie w kryzysowych sytuacjach.
Rodzaje tabletek „dzień po”
W Polsce dostępne są preparaty od dwóch producentów. Wbrew pozorom różnią się one od siebie dosyć mocno, dlatego powinniśmy być tego świadome. W naszym kraju możemy kupić tabletki „dzień po” od:
EllaOne – ten preparat opóźnia bądź hamuje owulację, dzięki czemu plemniki nie mogą zapłodnić komórki jajowej. Ponadto zmianom ulega struktura błony śluzowej macicy, co zatrzymuje zagnieżdżenie się zarodka. Na przyjęcie tabletki mamy pięć dni od momentu stosunku, jednak najlepiej będzie, jeśli weźmiemy pigułkę w ciągu 24 godzin. Wówczas mamy bardzo wysokie szanse na to, że do ciąży nie dojdzie.
Escapelle – w przypadku tego leku zmianie ulega fizjologia błony śluzowej macicy, co uniemożliwia zarodkowi zagnieżdżenie się. Sam śluz szyjkowy staje się też bardziej lepki, co ma na celu utrudnienie plemnikom przemieszczania się. W przypadku tego producenta mamy trzy dni na przyjęcie pastylki, jednak i tutaj najlepiej będzie zażyć środek w ciągu 24 godzin od stosunku.
Pamiętajmy również o tym, że jeśli do trzech godzin po zażyciu tabletki wystąpią u nas wymioty, to konieczne będzie przyjęcie kolejnej pigułki!
Możliwe skutki uboczne
Gdy skonsultujemy się z lekarzem, koniecznie poinformujmy go o tym, jakie leki bądź suplementy stale przyjmujemy. Do tego powiedzmy także o chorobach, które niedawno przeszłyśmy lub aktualnie przechodzimy. Dzięki temu lekarz będzie wiedział, czy przyjęcie tabletki „dzień po” będzie bezpieczne dla naszego organizmu.
Miejmy również na uwadze to, że po zażyciu leku mogą u nas wystąpić pewne skutki uboczne, takie jak:
- Ból głowy;
- Ból brzucha;
- Mdłości;
- Bóle pleców;
- Bezsenność;
- Uczucie niepokoju;
- Krwawienia śródmiesiączkowe;
Jeśli po zażyciu tabletki przez dłuższy czas czujemy się źle i niekomfortowo, koniecznie skontaktujmy się z lekarzem. Większość skutków ubocznych powinna szybko ustąpić, jeśli tak się nie stanie, możemy potrzebować pomocy specjalisty.