Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

10 osób zatruło się czadem ostatniej nocy

 • Dodano: 2017-01-09 13:00, aktualizacja: 2017-01-09 14:02

Tlenek węgla znów dał o sobie znać. 10 osób w tym 6 dzieci z Rudy Śląskiej trafiło wczorajszego wieczora i w nocy do szpitala z objawami zatrucia czadem.

Pomiędzy godziną 18:00 a 1:00 w nocy służby ratownicze musiały interweniować aż trzy razy. Do groźnych zdarzeń doszło w mieszkaniach na ul. Nowaka w Goduli, Modrzejewskiej w Orzegowie i Furgoła w Nowym Bytomiu.

Na ul. Nowaka tlenek węgla ulatniał się z pieca węglowego i lekkiemu podtruciu uległo 7-letnie dziecko, które zostało zabrane do szpitala na obserwację. W kolejnym mieszkaniu przy ul. Modrzejewskiej stężenie tlenku było na tyle wysokie, że jedna osoba straciła przytomność, a pozostałe czworo członków rodziny zostało silnie podtrute. Całą pięcioosobową rodzinę ratownicy przewieźli do szpitala. Strażacy sprawdzili stężenie tlenku węgla w pozostałych mieszkaniach. Na szczęście, innych ofiar tego "cichego zabójcy" nie było. Policjanci i biegły ustalają, czy przyczyną zatrucia mógł być niesprawny łazienkowy piecyk gazowy lub brak wentylacji w mieszkaniu. Kolejne trzecie zgłoszenie nastąpiło przed godziną pierwszą w nocy. Tym razem czad zaatakował na ulicy Furgoła, gdzie ulatniał się z pieca węglowego. I tym razem stężenie było na tyle wysokie, że czteroosobowa rodzina trafiła natychmiast do szpitala. Te zdarzenia pokazują, jak niebezpieczny jest tlenek węgla. - mówi asp. Arkadiusz Ciozak z Komendy Miejskiej Policji w Rudzie Śląskiej.

Służby przypominają - minimalizujmy ryzyko zatrucia czadem przez instalację czujnika tlenku węgla. To najprostsza i najtańsza forma zapobiegania tak groźnym zdarzeniom. Czujnik alarmujący nas o nadmiernym stężeniu czadu w mieszkaniu kosztuje kilkadziesiąt złotych, a może uratować nasze życie.

Apelujemy również o wietrzenie pomieszczeń, a także regularne kontrolowanie instalacji grzewczych oraz ciągów wentylacyjnych i kominowych. Pod żadnym pozorem nie wolno zatykać kratek w oknach czy drzwiach, a także przewodach wentylacyjnych. Od sprawności technicznej tych urządzeń może zależeć życie nasze i bliskich - przestrzega aspirant Ciozak.

Widziałeś coś ciekawego? Daj Cynk! Nagrodzimy Twoją aktywność Daj Cynk

Jakie są objawy zatrucia tlenkiem węgla?

 • ból głowy,
 • zawroty głowy,
 • ogólne zmęczenie,
 • duszność,
 • trudnościami z oddychaniem, oddech przyspieszony, nieregularny
 • senność,
 • nudności.

Osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony, oraz zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia powodują, że jest on całkowicie bierny (nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny), traci przytomność i jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą - umiera.


Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?

 • należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego, czystego powietrza,
 • jak najszybciej wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, na świeże powietrze,
 • rozluźnić poszkodowanemu ubranie – rozpiąć pasek, guziki, ale nie rozbierać go, gdyż nie można doprowadzić do jego przemarznięcia
 • wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe – tel. 999, straż pożarna – tel. 998 lub 112),

Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzony nie oddycha, należy niezwłocznie przystąpić do wykonania sztucznego oddychania i masażu serca.

Komentarze (7)    dodaj komentarz »

 • Ktoś

  Naj pierw to niech się wezna za remonty kominów i instalacji wszystkich to nie będzie zatruć :/ :/ u mojej mamy jest centralne w piwnicy jak sasiady robią ogień to maama mo czad w doma kominy nie wyczyszczone to nie ma się co dziwić że są zatrucia

 • Łukasz

  Wiele razy sygnalizowałem że w moim mieszkaniu śmierdzi czadem bo z kratki wentylacyjnej w łazience zamiast ciągnąć powietrze to je wtłacza. A MPGM w goduli niewiele z tego sobie robi. Dopiero wczoraj wzięli się do roboty.

 • Nikt

  Też byłam niby mieli się zająć a do chwili obecnej nic ich to nie obchodzi kobieta od odczytu wodomierza tak stwierdziła i dalej czad mam w łazience

 • Mikron

  To bardzo ciekawe co mówisz zwłaszcza w kontekście takim, że tlenek węgla, czyli czad to gaz bezwonny.

 • mmmmm

  Mieszkam w bloku,gdzie jest centralne ogrzewanie i myślałam ,że mnie to nie dotyczy.Mam za to piecyk gazowy w łazience i trzy lata temu też był mróz na dworze ,wszystkie okna pozamykane i zepsuł się czujnik w tym piecyku,który miał się wyłączyć gdy w pomieszczeniu jest za dużo dwutlenku węgla.Córka brała kąpiel i straciła przytomność,reszta doznała lekkiego podtrucia.Wszystko skończyło się na szczęście dobrze.Proszę mi wierzyć ,tego naprawdę nie czuć i nie widać.Od tamtej pory mam zamontowany czujnik i zdarzyło się już kilka razy,że załączył się ostrzegając nas o niebezpieczeństwie.Ludzie nie żałujcie pieniędzy na takie urządzenie,to może wam uratować życie.

 • Mm

  10? Doliczcie jeszcze paru

 • japi

  No a w spółdzielni mieszkaniowej Nasz Dom kazują ludziom siedziec przy uchylonych łoknach bo wieje z kominow na kuchnie. No i na to jest rada coby przy 18 stopniach mrozu siedzieć z uchylonymi łoknami a na gowach mieć mycki

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.