Wiadomości z Rudy Śląskiej

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości

 • Dodano: 2022-11-09 07:00, aktualizacja: 2022-11-16 12:38

Obchodzone dziś Narodowe Święto Niepodległości jest dla Polaków jednym z najważniejszych dni w roku. 11 listopada 1918 roku po 123 latach zaborów Polska odzyskała niepodległość i powróciła na mapy świata.

Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada obchodzimy coroczne święto państwowe upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku i jednocześnie powrót naszego kraju na mapę Europy po 123 latach rozbiorów i niewoli. Tego dnia na ulicach miast w całej Polsce możemy zobaczyć tradycyjnie wywieszone flagi, a mieszkańcy chętnie uczestniczą w uroczystych obchodach.

Dzień 11 listopada został uznany za święto narodowe w ustawie z 23 kwietnia 1937 roku o Święcie Niepodległości. Data 11 listopada jest symboliczna, ponieważ nie da się jednoznacznie wskazać, kiedy Polska odzyskała niepodległość. Wybrana data wiąże się z zakończeniem pierwszej wojny światowej, dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne w 1918 roku. Dzień wcześniej, 10 listopada 1918 roku, do Warszawy przybył Józef Piłsudski, aby objąć władzę w kraju.

W 1945 roku ustawą Krajowej Rady Narodowej zniesiono Święto Niepodległości, a zamiast niego wprowadzono Narodowe Święto Odrodzenia Polski. Dopiero w 1989 roku przywrócono obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości

W całej Polsce odbywają się dziś obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Nie inaczej jest w województwie śląskim. Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości odbędą się na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Nie zabraknie uroczystego odśpiewania hymnu, wielkiej wystawy militariów oraz występów muzycznych i atrakcji dla najmłodszych. Gwiazdą wydarzenia będzie zespół Zakopower. Wstęp na wydarzenie będzie możliwy od godziny 12:00. Udział w wydarzeniu będzie bezpłatny.

Poza wojewódzkimi obchodami w wielu miastach odbędą się również miejskie uroczystości upamiętniające ten ważny dzień. 

Komentarze (5)    dodaj »

 • prawdziwy patriota

  Patriotą jest się sercem a nie na pokaz. Przykładem te popłuczyny "wyklętych", którzy wystawiają konkretne rachunki w złotówkach za wyczyny ojców czy dziadków. Elity szermują hasłami, machają flagami a świadomie lub może tylko z głupoty rujnują ten kraj. Kochać swój kraj to znaczy uczciwie pracować dla siebie i kraju oraz go nie rozkradać.

 • Wyborca

  Pochody obchody narodowcy bąkiewicze pisiory wyciągający z tego kraju ile się da kasy na swoje prywatne rachunki. Niepodległość? Najbardziej towarzysza Tobiszowskiego z polską flagą chciałbym zobaczyć bo jest w ostatnim czasie dla mnie symbolem wszystkiego co polskie. Rozwiedziony katolik, burak z IQ ameby wykopujacy drzwi w Brukseli z kochanką w areszcie i rozdający kumplom stołki.

 • boluś

  NIYPODLEGŁOŚCI ? TAKI ŻARCIK ? KRAJ TRWALE ZWASALIZOWANY ? ŻYDZI;NIEMCY ;RUSCY ;AMERYKANIE ; UNIA JEWROPEJSKA itd.

 • vice

  Zapomniałeś o cyklistach, masonach i kosmitach.

 • boluś

  No i [...]ŁACH ! Sory viceK na przyszłość byda o tobie pamiyntoł !

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również