Wiadomości z Rudy Śląskiej

14. emerytura stałym świadczeniem. Ile wyniesie?

 • Dodano: 2023-05-23 13:30

Według początkowych założeń, 14. emerytura miała być jednorazowym świadczeniem. Jednak z uwagi na wysoką inflację, podjęto decyzję o uczynieniu z „czternastki” stałego świadczenia. Jaka jest wysokość 14. Emerytury i jak będzie można się o nią starać?

Najpierw jednorazowe, teraz stałe

Pierwszą „czternastkę” wypłacono w 2021 roku i wówczas zakładano, że jest to jednorazowa pomoc dla seniorów. Kolejną 14. emeryturę wypłacono w 2022 roku z powodu rosnącej inflacji. Rząd zdecydował, że od 2023 roku „czternastka” będzie stałym świadczeniem, aby pomagać seniorom w walce ze stale rosnącymi cenami.

Ile wyniesie 14. emerytura w 2023 roku?

To, jak wysoką „czternastkę” otrzyma emeryt zależy od tego, czy pobiera jakieś inne świadczenia i jaka jest ich wysokość. 14. emeryturę w pełnym wymiarze otrzyma emeryt, który co miesiąc otrzymuje świadczenia w kwocie niższej niż 2900 zł. „Czternastka” jest równowartością najniższej emerytury i wynosi 1588 zł brutto, czyli 1445,48 zł na rękę.

Czy osoba, która otrzymuje świadczenia w kwocie wyższej niż 2900 nie otrzymają 14. emerytury? Nic bardziej mylnego. W takich sytuacjach stosowana będzie zasada „złotówka za złotówkę”- 14.emerytura będzie pomniejszana o kwotę przekraczającą 2900 zł. Kluczowym jest, aby świadczenie wynosiło co najmniej 50 zł.

Przykład: suma świadczeń wynosi 3200 zł – wówczas 14. emerytura wyniesie 1288,44 zł.

Dodatkowym ułatwieniem dla seniorów ma być to, że „czternastka” będzie wypłacana z urzędu – emeryt nie będzie musiał składać wniosku. Wiceminister finansów Artur Soboń zapowiedział, że 14. emerytura trafi do uprawnionych w sierpniu i wrześniu.

Komentarze (16)    dodaj »

 • Patriota

  My zwolennicy Tuska powinniśmy się zrzec tych 800 plus czy 13 i 14.Ratujmy nasz kraj.Może dzięki nam spadnie wtedy inflacja,zróbmy coś dla tego państwa.Ja nie muszę mieć dodatkowo tych 2400 zł miesięcznie., rodzice też się obejdą bez tych 5000zł. dodatkowych pieniędzy w roku.Ważne żeby inflacja spadła.

 • novarra

  Jak ktoś pisze i mówi że po 45 latach pracy dostaje 2500 złotych emerytury to znaczy że ma problemy z osobowością .

 • emeryt

  novarra - wiesz ,że twój komentarz jest bez sensu ! Sam nie wiesz co chciałeś napisać ,więc nie oczekuj ,że ktoś kto go czyta zrozumie o co ci w nim chodzi.

 • dolomit

  Szkoda, że o pracujących tak nie dbają. Jesteśmy jak te owce do strzyżenia.

 • Emeryt

  Przejdziesz na emeryturę ,też dostaniesz.Podpowiem Ci że za 45 lat pracy dostaję 2500 ,Żałujesz mi tych dodatkowych świadczeń,które I tak w większości idą na leczenie?

 • Strzelnica

  A ci co mają dostać ta 14 emeryturę, to nie pracowali kiedyś młocie, myśl trochę.

 • ehs

  14 emerytura ma pomóc z rosnącymi cenami? :D Przecież to ona (wraz z innymii socjałami) właśnie ten wzrost cen powoduje. Ludzie zamiast się cieszyć z jałmużny powinni poczytać co wpływa na ceny.

 • Do ehs

  Skoro masz taką wiedzę to czemu ty i wielu innych tak bardzo upomina się o podwyżki pensji.He?!!!

 • Kieres

  Rząd zdecydował... Szkoda tylko, że niektórym tak trudno zrozumieć, że rząd nikomu nic nie daje od siebie bo żadnych pieniędzy nie ma. To nie zakład produkcyjny. Rząd tylko przesuwa pieniądze - jednym daje, innym zabiera. Żeby emeryt dostał dodatkową emeryturę czy ktoś inny jakieś 500+, to komuś innemu trzeba zabrać. Czyli dodatkowe podatki ( już praktycznie za wszystko), kary, wyższe mandaty, wyższe opłaty, inflacja... Można by jeszcze wymieniać. A i tak najwięcej dają sobie...

 • Wyborca

  Kieres na premiera.On tak wszystko wie.

 • KRÓL

  Na całym świecie tak to działa.

 • Kaczka-Dziwaczka

  Niestety, nie na całym świecie to ludzie rozumią...

 • Darek

  Za Platformy obywatelskiej było 100 razy lepiej wysokie stawki i na wszystko było nas stać .kraina mlekiem i.miodem płynącą.

 • SZEF

  DZIĘKUJEMY.

 • rudi

  Czyli jak dłużej pracowałeś to za karę figa z makiem. Oby ci komuniści z POPISu odeszli w diabły.

 • Emeryt

  Oj,Rudi.Wierz mi,że Ci co dłużej pracowali mają odpowiednio wysokie emerytury,byś nawet się zdziwił jak wysokie.I dobrze ,że mają .Nie każdy jednak z różnych względów po pierwsze mógł dłużej pracować,po drugie o czym może nie masz pojęcia,znaczna część społeczeństwa zatrudniana w sektorze prywatnym do ZUS u miała odprowadzane ochłapy,stąd ich wysokość emerytur znacznie odbiega od tych którzy mieli albo uczciwszych pracodawców albo pracowali w firmach państwowych.Postaraj się zrozumieć ,że te 13 czy 14 w jakiś sposób rekompensują niesprawiedliwe i niejednakowe traktowanie pracownika.Zdarza się tak ,że ktoś wykonywał tę samą pracę przez tyle samo godzin u prywatnego przedsiębiorcy ,nawet zarabiał te same pieniądze jak ktoś inny pracujący w sektorze państwowym ale w momencie przejścia na emeryturę otrzymywał o wiele mniejsze świadczenia.Poszczególne rządy przymykały oko na odprowadzenia składek do Zusu bo dla wielu firm ich podwyższenie oznaczało by upadek...I nie bójcie się tak ,że będziemy mieć więcej niż wy.I nie straszcie inflacją.Bo jak poszczególne grupy zawodowe co rusz upominają się o znaczące podwyżki jakoś nikt wtedy nie obawia się ,że przełoży się to na podwyżki cen .Wtedy jakoś nam inflacja nie grozi.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również