Wiadomości z Rudy Śląskiej

14. emerytura w 2021 roku. Posłowie przegłosowali ustawę przyznającą dodatkowe świadczenie

 • Dodano: 2021-01-22 12:15, aktualizacja: 2021-01-25 10:49

Wczoraj w Sejmie posłowie przegłosowali ustawę przyznającą dodatkowe świadczenie dla seniorów. W związku z tym 14. emerytura trafi do nich jeszcze w tym roku. Rząd szacuje, że emeryturę na jesień otrzyma ok. 9,1 mln osób, z czego 7,9 mln seniorów otrzyma wypłatę świadczenia w pełnej wysokości, czyli równą minimalnej emeryturze.

Za ustawą o dodatkowym świadczeniu w 2021 r. dla emerytów i rencistów głosowało 420 posłów, przeciw było 19, a 12 się wstrzymało. Jednocześnie odrzucono wszelkie poprawki zgłoszone przez opozycję, m.in. tą dotyczącą zniesienia kryterium dochodowego, które uprawnia do pobrania świadczenia.

Wypłata tzw. czternastej emerytury odbywać ma się na zasadach podobnych jak w przypadku trzynastej emerytury, jednak z ograniczeniem liczby uprawnionych – do świadczeniobiorców pobierających świadczenie w wysokości nieprzekraczającej 2900 zł brutto.

– W przypadku osób pobierających świadczenie w wysokości powyżej 2900 zł stosowana będzie zasada "złotówka za złotówkę”, a więc tzw. 14 emerytura będzie zmniejszana o kwotę przekroczenia ponad 2900 zł. To sprawiedliwe rozwiązanie, które pozwoli uniknąć sytuacji, gdy przekroczenie kryterium o kilka złotych wiązałoby się z pozbawieniem prawa do świadczenia – tłumaczy minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.


Kogo obejmie świadczenie?

14. emerytura to dodatek do poniższych świadczeń:

 • rent socjalnych,
 • emerytur i rent rolników,
 • rent i emerytur w systemie powszechnym,
 • służb mundurowych,
 • emerytur pomostowych,
 • rent inwalidów wojskowych i wojennych,
 • zasiłków przedemerytalnych,
 • świadczeń kompensacyjnych przysługujących nauczycielom,
 • świadczeń uzupełniających przysługujących rodzicom.

W razie zbiegu prawa do więcej niż jednego świadczenia, osobie uprawnionej przysługiwać będzie jedno dodatkowe roczne świadczenie pieniężne. Jedna 14. emerytura przysługiwać będzie również do renty rodzinnej, do której uprawniona jest więcej niż jedna osoba.

14. emerytura ma być wypłacana z urzędu wraz ze świadczeniem w terminie wypłaty świadczeń przypadającym w listopadzie 2021 r. (z wyjątkiem przewidzianym do wypłaty w grudniu 2021 r. – w przypadku świadczeń i zasiłków przedemerytalnych oraz w styczniu 2022 r. – w przypadku okresowo co kwartał wypłacanych świadczeń z ubezpieczenia społecznego rolników).

Decyzje w sprawie 14 emerytury będą wydawać i świadczenie to wypłacać będą właściwe organy emerytalno-rentowe. W razie zbiegu prawa do świadczeń wypłacanych przez dwa organy, decyzje wydaje i 14 emeryturę wypłacać będzie ZUS.


Czternasta emerytura bez potrąceń i egzekucji

Kwota 14. emerytury nie będzie miała wpływu na uprawnienia osób ubiegających się o świadczenia, dodatki, zasiłki, pomoc lub wsparcie (np. ulgę rehabilitacyjną). Z kwoty 14 emerytury nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Koszt wypłaty tzw. 14 emerytury szacuje się na 11,4 mld zł. Świadczenie ma trafić do 9,1 mln świadczeniobiorców (93,76 proc. ogółu). Zdecydowana większość, bo ok. 7,9 mln świadczeniobiorców otrzyma wypłatę w pełnej wysokości (w kwocie najniższej emerytury), a ok. 1,2 mln świadczeniobiorców w wysokości niższej – ze względu na wysokość otrzymywanego świadczenia powyżej 2900 zł miesięcznie.


Nowelizacja ustawy w sprawie waloryzacji rent i emerytur

Sejm uchwalił też wczoraj nowelizację ustawy w sprawie waloryzacji rent i emerytur. Za przyjęciem nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw głosowało 438 posłów, przeciw było 2, wstrzymało się 8.

Nowelizacja ustawy zakłada, że od marca 2021 r. świadczenia zostaną podwyższone o 3,84 proc., ale nie mniej niż o 50 zł brutto.

Rozwiązanie przewiduje, że najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne mają być podniesione do 1250 zł, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy - do 937,50 zł. Obecnie minimalna emerytura, renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna wynoszą 1200 zł brutto. Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy to 900 zł brutto.

Emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca. Polega ona na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji. Jest to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku.

Karolina BauszekKarolina Bauszek
Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej / PAP

Zobacz także

Komentarze (45)    dodaj komentarz »

 • Stefan

  najwspanialszy Rząd na świecie, dba o społeczeństwo, dba o kraj, każdy ma prace, skutecznie sciga przestepców, my górnicy zawsze bedziemy popierać ich

 • Renia

  pracujcie ciężko , czekam na zasiłki z waszych podatków, ide się kawy napić i jakieś seriale pooglądać, brzuszek rośnie, konto rośnie, żyć nie umierać, piękny kraj

 • pamela

  a jak przyjdzie wiek i czas na emeryturę będziesz puszki zbierać.....bo z pustego i Salomon nie naleje powodzenia na starość

 • donald

  Bo jak mawia klasyk ,,piniyndzy nima i nie będzie"

 • Marek

  W Rudzie śląskiej dopiero zrobi się ciekawie jak padnie cały przemysł wydobywczy oraz ciężki.

 • Ewa

  nasz rząd jest wspaniały ciagle nam daje profity, kiedys tego nie było, popieram ich

 • Rudolf

  trza było na grubie robić to byscie mieli 6500 co miesiąc

 • Łatwo wami manipulować xD

  Ahhh szkoda strzępić ryja rząd zabiera w podatkach olbrzymią część naszych pieniędzy na każdym kroku nowe podatki wszystko zabierają. A wystarczy dać 500 i 13,14 i ludzie jeszcze mówią że przynajmniej dają...Kurw@ stado baranów

  • Łatwo wami manipulować xD
   2021-01-25 12:48
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • zmanipulowany

  A więc nie strzęp tego ryja, choć dobrze to w sumie określiłeś.Zgadza się ,możemy powiedzieć na rządzących i opozycję,że są po jednych pieniądzach ,ale ci obecni przynajmniej coś dają.Dla przeciętnego zjadacza chleba , to sprawa drugorzędna w jaki sposób do niego trafią pieniądze. Obniżone podatki , podwyższone pensje czy forma świadczeń rodzaju 500 plus i i inne.Z różnych powodów każda z tych dróg nie jest optymalnym rozwiązaniem i nie może zaspokoić wszystkich jednakowo.Generalnie każdy chce odczuć namacalnie ,że coś mu jednak w tym portfelu przybyło.Jeżeli ja z żoną dostanę w tym roku z tytułu podniesienia emerytur i jednorazowych 13 i 14 ok.6,5 tys.a nasze dorosłe dzieci na wnuki każdy po 12 tysięcy, to sory ale nie będziemy się zamiast tego domagać obniżenia podatków.Bo tym sposobem nasza stopa życiowa podniesie się ale wyłącznie hipotetycznie czyli nie za bardzo namacalnie.Nazwijcie to jak chcecie manipulowaniem , przekupstwem.Mieć więcej kilka tysięcy a ich nie mieć to jednak jest jakaś różnica.Bo już widzę jak opozycja przejmuje władzę i obieca ludziom ,że co prawda teraz im te dodatki zabierze ale w przyszłości poprzez obniżone podatki ich dochody wzrosną .JUŻ TO WIDZĘ , to dokładnie jak tu wspomniano przekonywać górników żeby zrezygnowali z ,,Barbórki" i tych innych dodatków i premii bo prawa ekonomi wskazują ,że kopalnie są nierentowne i w momencie jak górnicy by się tych pieniędzy zrzekli momentalnie kopalnie staną na nogi.Pytanie do ciebie.Ci co pobierają te świadczenia i są z tego zadowoleni to wg, ciebie stado baranów .A tacy jak ty którzy się tych pieniędzy brzydzą ale tak czy tak je biorą to kto?

 • Niedoprzekupienia

  Rząd nie ma swoich pieniędzy, bo nic nie produkuje, oprócz DŁUGU PUBLICZNEGO - drukuje pieniądze by je rozdać (sobie teŻ, bo przecież im sie należy za tę tzw. ciężka i dobrą pracę) i nas zadłużyc na wiele pokoleń!!!!! Rozdaje lekką ręka NASZE pieniądze!!! Pokutowwać za to rozdawnictwo i "socjal" będa nasze dzieci i wnuki.

 • Wyborca

  To opuść ten kraj baranie i wyjedź do Berlina

 • antyPO

  Większego barana od ciebie nie ma.

 • mat67

  a podatki też płacili Barany

 • mat67

  Ale stado baranów za poprzedników nikt nic nie dostał a ciemnota jeszcze im klaskała. Ale barany.

 • wyborca

  Przekupują , tyle ,że tacy jak ty i wielu innych przytulacie tę kasę , a i tak będziecie głosować na kogoś innego ,więc o co ci chodzi.

 • Wujcio

  To jest na takiej zasadzie jak: "Przychodzi wujek do domu i mówi - dam 200 zł babci by jej było lepiej !!, wszyscy krzyczą huraaaa, a na to wujek - no to dawajcie każdy po 50 zł i 10 dla mnie za pomysł."

 • górnik

  o 262 zł zwiekszy mi sie emerytura, ciesze się:)

 • Stev

  Jak się komuś nie podoba to niech te pieniądze oddadzą na biedne dzieci a zwłaszcza fanatycy PO co pierwsi wyciągają ręce

 • Donald tusk

  No jak? Nima i nie będzie na takie świadczenia piniyndzy.

 • Marek

  Rozdawnictwo idzie pełną parą, mówili kiedyś ile uzbierasz tyle dostaniesz. Wychodzi na to że ci co pracują legalnie i odprowadzają składki są frajerami. Lepiej nie pracować lenić się a i tak się dostanie. Żenada w jakim kraju żyjemy.

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.