Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

15 października nauczyciele rozpoczynają bezterminową akcję protestacyjną!

 • Dodano: 2019-10-02 11:15

15 października nauczyciele rozpoczynają bezterminową akcję protestacyjną! Jak mówi prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz, nauczyciele będą wykonywali tylko te czynności, które są opisane w przepisach prawa oświatowego.

Decyzję o rozpoczęciu akcji protestacyjnej podjęto po analizie wyników ankiet, którą ZNP przeprowadził wśród nauczycieli. Wzięło w niej udział 227 tys.nauczycieli. Za strajkiem włoskim opowiedziało się około 50 proc. nauczycieli.

15 października zaczynamy bezterminową akcję protestacyjną, polegającą na wykonywaniu tylko tych czynności, tych zadań, tych obowiązków, które po pierwsze mieszczą się w 40-godzinnym wymiarze pracy nauczyciela, a po drugie, które są opisane w przepisach prawa oświatowego. Natomiast nie będziemy wykonywali tego, co stało się pewną normą zwyczajową, prawem niepisanym, co weszło w krew i przyzwyczajenia tych, którzy kierują polską edukacją - mówił podczas dzisiejszej konferencji prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

Wśród tych zadań wymienił m.in. wyjazdy na wycieczki szkolne, zielone szkoły, czy też prowadzenie kół zainteresowań i zajęć pozalekcyjnych.

Nie akceptujemy zadań, które do tej pory wykonywaliśmy, a za które nie otrzymywaliśmy pieniędzy. Nie wyrażamy zgody na to, byśmy ponosili koszty przygotowania do zajęć, nie będziemy prowadzili żadnych dodatkowych zajęć, które nie są wpisane do karty organizacyjnej szkoły - mówi Broniarz. - Nie chcemy być wolontariuszami - podsumował prezes ZNP.

Zobacz także

Komentarze (28)    dodaj komentarz »

 • Jaga

  Nie popieram strajku. Nie uważam aby ta grupa zawodowa była poszkodowana. Proponuję,, na próbę,, system 40 godzinnego tygodnia pracy (w szkole, nie w domu i nadgodzinami oczywiście niepłatnymi) z 26 dniami urlopu. Po 3 miesiącach docenicie to co macie. Nie wytrzymacie w takim systemie. Zapytajcie koleżanki/kolegów, którzy zrezygnowali z pracy w szkole. Tęsknią za,, tamtymi,, czasami. Część wróciła do szkoły.

 • Belfer

  Wizja dwutygodniowej zielonej szkoły czyli ok 20 dzieci na głowie jednej osoby 24 godziny przed ok dwa tygodnie! Praca miód malina!!!! Baba Jaga się zna......

 • Mama

  A gdzie jeszcze są zielone szkoły??? Nauczycielom nie chce się już na nie jeździć, więc w nielicznych szkołach są one jeszcze organizowane, a w większości pozostały tylko 3- dniowe wycieczki!

 • Adolf

  zaden nauczyciel nie pracuje tyle co normalny robol 8h dziennie !!! Nie mówie już o wszystkich wolnych dniach, wakacjach i feriach. DLACZEGO NIKT NIE PRZELICZY WYPŁATY WG PRZEPRACOWANYCH GODZIN ???

 • Mąż Ojciec

  Ja chciałbym mieć żonę w domu a nie babę co ciągle coś dłubie do szkoły, to pisze scenariusze, to opracowanie, to elektroniczna korespondencja i jakaś tam ewaluacja! Do tego z naszego koryta kupuje materiały, komputer też poszedł już na służbę! Tych godzin w domu nie przekroczysz, bo to nie jest tak że siada i robi, są jeszcze nasze dzieci i ja. Czas wolny jest abstrakcją nauczycielki mojej żony. Adolf jakbyś mi to w twarz powiedział zdzielił bym cię po zębach!!! Bo piszesz a nie wiesz!!!!

 • .Szacunek

  Dokładnie tak!! Stąd też widać kto komentuje i kto daje kciuk w górę bądź w dół. Pan napisał prawdę i ups na minusie.

 • Belfer

  Adolfie masz rację i dlatego jestem jeszcze w tym zawodzie i cieszę się że ktoś cię nauczył liczyć, pewnie w szkole nauczyciel żebyś mógł dokładnie mi wyliczyć ile pracuję i żal ci d.......ściska

 • Kieres

  Ta władza nie lubi ludzi wykształconych. Takimi ludźmi trudno manipulować, trudniej kupić ich głosy za 500 zł... Dlatego polscy nauczyciele, lekarze itp. należą do relatywnie najmniej zarabiających w UE, dlatego masowo zwalniają się z pracy. Nauczyciel, który jest odpowiedzialny za czyjś rozwój rzutujący na całe życie człowieka zarabia poniżej płacy minimalnej. Takie rzeczy tylko w Polsce. Ale jak widać wiele osób ciągle uważa, że oświata, nauka, służba zdrowia nie są nam do niczego potrzebne byle na flaszkę starczyło. Spożycie alkoholu w ciągu ostatnich kilku lat wzrosło drastycznie. Ciekawe dlaczego?

 • brak wolontariatu

  Bardzo słusznie tak powinno być.

 • Zdrowo myślący

  Niech dostaną co im się należy! Każda osoba, która coś osiągnęła, powinna być tego samego zdania. Nieroby na socjalach i inne osoby nieskalane inteligencją, zawsze będą pluły jadem.

 • Noelka

  Masz rację.Promować trzeba tych co pracują i ponoszą odpowiedzialność za innych.Niektórzy tylko funkcjonują dzięki socjalowi i to jest tragiczne.

 • Halembianin

  Moja córka chodzi do SP 27 do klasy sportowej wychowawcą jest oczywiście Pan od wf, facet jest w szkole kiedykolwiek się nie przyjdzie. Prowadzi sks-y, jeżeli go nie ma w szkole to znaczy że jest na zawodach z dzieciaczkami. Także nie można oceniac ogółu że to są nieroby. Pozdrawienia dla Pana AG.

 • Nauczyciel

  Czemu strajk od 15 października, a nie od 1 września?Boimy się o spadek poparcia dla KO, przed wyborami?Dalej ZNP próbuje nami manipulować. Te działania są typową walka polityczną.

 • Malkontent

  Jasne, w wycieczkach szkolnych będą brali udział!

 • Noelka

  Zgłoś się jako opiekun i odpowiadaj za uczniów.Może dowiesz się wtedy co to znaczy nauczyciel na szkolnej wycieczce.Życzę powodzenia.

 • korporacja

  Na zielone szkoły już nie ma wyjazdów. Wycieczki to tylko jednodniowe.

 • Bunia

  I tylko 12 wypłat w roku, bez 13 i innych uposażeń. Przecież nawet połowa nie opowiedziała sie za strajkiem, czyli referendum upadło. Niestety Broniarz nie umie przyznać się do porażki, a nauczyciele dają sobą manipulować.

 • ZNP

  Żeby było jak było nauczycieli już nie obowiazuje? Broniarz jest za! Będziecie mieć tak jak 4 lata temu przecież było tak pięknie tak cudownie żyć nie umierać.

 • Halymbiorz

  Już teraz dzieci nie jeżdżą na zielone szkoły i wycieczki dłuższe niż plan zajęć w danym dniu. Także w SP24 nic sie nie zmieni. Po za tym karma wraca. Jeżeli ktoś jest oddany pracy zawsze jest doceniany. Lamentują tylko pazerne lenie, którzy mają wszysko i na wszystkich wyj....e. W każdej szkole znajdą się czarne owce potem cierpią wszyscy. Pozdowienia dla naprawdę dobrych nauczycieli, którzy potrafią przekazać wiedzę dzieciom w przyjazny sposób. Uczących myślenia, a nie kucia na blachę.

 • Justi

  Czyli ferie i wakacje będą bezpłatne ?

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.