Mimo że ceny OC powoli spadają, to wciąż dla wielu kierowców z Rudy Śląskiej wykupienie obowiązkowego ubezpieczenia jest sporym wydatkiem. Jak go obniżyć? Poniżej przedstawiamy 7 sprawdzonych i bezpiecznych sposobów, które na to pozwalają.
1. Bezszkodowa jazda
Kluczowym warunkiem, którego spełnienie pozwala uzyskać niską cenę obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, jest bezszkodowe kontynuowanie polisy przez co najmniej kilka lat. Za każdy rok bez szkody na koncie otrzymuje się bowiem zniżki, dzięki którym OC staje się tańsze. Zaczynając od bardzo drogiej polisy, w ciągu paru lat można wypracować najwyższe zniżki i cieszyć się tańszym ubezpieczeniem.
Najważniejsza w tym kontekście jest bezszkodowość, ponieważ powodując nawet najmniejszą stłuczkę, która zostanie zgłoszona do towarzystwa, należy się liczyć z odebraniem części zniżek. To kolejny ważny argument przemawiający za tym, że warto jeździć bezpiecznie i zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego, bo przynosi to wymierne korzyści finansowe.
2. Znalezienie najtańszej oferty
Ponieważ ceny OC różnią się bardzo mocno w zależności od oferty, konieczne jest znalezienie najtańszej polisy. Aby osiągnąć cel, należy porównać jak najwięcej ubezpieczeń i wybrać to, w przypadku którego składka jest najniższa. Jak to zrobić? Można skorzystać z pomocy działających w Rudzie Śląskiej agentów lub multiagencji ubezpieczeniowych zajmujących się sprzedażą polis komunikacyjnych różnych towarzystw. W znalezieniu najtańszego OC pomagają również internetowe porównywarki, takie jak np. kalkulator-oc-ac.auto.pl.
3. Kupno auta niedrogiego w ubezpieczeniu
Jeżeli nie chcesz przepłacać za OC i jesteś na etapie poszukiwania samochodu, wybierz model tani w ubezpieczeniu. Na niską cenę obowiązkowej polisy mogą liczyć właściciele aut z niewielkim silnikiem, podczas gdy w przypadku sportowych, dynamicznych modeli z mocną i dużą jednostką napędową polisa jest nawet dwukrotnie droższa.
4. Dodanie kolejnego właściciela w dowodzie
Powyższa porada jest skierowana do młodych i niedoświadczonych kierowców, którzy we własnym zakresie nie są w stanie uzyskać niskiej składki. Dzięki dopisaniu do dowodu kolejnego właściciela można osiągnąć ten efekt, o ile posiada on duże zniżki i długą, bezszkodową historię ubezpieczenia. W takiej sytuacji składka jest obliczana dla obu kierowców jednocześnie, w rezultacie czego staje się niższa, niż gdyby OC kupował w pojedynkę młody czy niedoświadczony kierowca.
5. Rezygnacja z rat i opłacanie składki za jednym razem
Choć raty wydają się atrakcyjnie, ponieważ pozwalają na rozłożenie ciężaru finansowego związanego z kupnem OC na dłuższy czas i w ramach kilku mniejszych kwot, w praktyce są nieopłacalne. Dlaczego? Powód jest prosty: ponieważ udzielając rat, towarzystwo automatycznie dolicza do ceny ubezpieczenia dodatkowo 10-20% jego wartości. Oznacza to, że OC, które standardowo jest wyceniane na 1000 zł, opłacone w ratach będzie kosztować 1100-1200 zł.
6. Przeprowadzka
Powyższa porada ma charakter nieco humorystyczny, jednak dobrze pokazuje, jak różne czynniki wpływają na cenę OC. Teoretycznie przeprowadzka poza miasto lub w inne rejony Polski, np. na Podkarpacie czy Opolszczyznę, rzeczywiście mogłaby oznaczać tańszą polisę, jednak w praktyce nikt oczywiście nie przeprowadza się to, żeby oszczędzić kilkaset złotych na ubezpieczeniu.
7. Założenie rodziny
Podobnie jak w powyższym akapicie, jest to porada czysto teoretyczna z elementami humorystycznymi, ponieważ dla nikogo tańsze OC nie jest motywacją do zawarcia małżeństwa czy urodzenia dziecka. Nie zmienia to jednak faktu, że osoby formalnie samotne i bezdzietne płacą więcej za OC niż rodzice pozostający w związku małżeńskim.