RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Abp Wiktor Skworc rezygnuje z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski

 • Dodano: 2021-07-09 14:45, aktualizacja: 2021-07-09 15:56

Arcybiskup Wiktor Skworc złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski. "Nie ukrywam, że w 24. roku biskupiej posługi przychodzi mi w tych dniach przeżywać najtrudniejsze chwile w życiu" – przyznaje arcybiskup Wiktor Skworc.

Abp Skworc złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski

W piątek, 9 lipca, Archidiecezja Krakowska poinformowała o wynikach postępowania przeprowadzonego przez Watykan w celu zbadania sygnalizowanych zaniedbań dokonanych przez abp. Skworca, jako biskupa tarnowskiego, w sprawach czynów pedofilskich dwóch kapłanów tej diecezji.

Postępowanie zostało zakończone, a dzisiaj abp Skworc złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski, a także z funkcji przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Abp Wiktor Skworc zobowiązał się także wesprzeć finansowo – z prywatnych środków – wydatki diecezji tarnowskiej związane ze sprawami wykorzystania seksualnego.

"Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska – w następstwie zgłoszenia dokonanego przez abp. Wiktora Skworca – przeprowadziła postępowanie w celu zbadania sygnalizowanych zaniedbań dokonanych przez niego, jako biskupa tarnowskiego, w sprawach wykorzystania seksualnego popełnionego wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów tej diecezji" - czytamy w komunikacie Archidiecezji Krakowskiej.

Abp Skworc nadal będzie pełnił obowiązki metropolity katowickiego

Abp Skworc nadal będzie pełnił obowiązki metropolity katowickiego, ale poprosił Stolicę Apostolską o wyznaczenie arcybiskupa koadiutora co oznacza, że będzie to biskup pomocniczy z prawem następstwa na stolicy biskupiej.

"Nie ukrywam, że w 24. roku biskupiej posługi przychodzi mi w tych dniach przeżywać najtrudniejsze chwile w życiu, dlatego z ufnością powierzam się Bożej Opatrzności i proszę Was o wsparcie modlitwą" – napisał w piątkowym oświadczeniu abp Skworc.

W słowie skierowanym do wiernych i duchowieństwa diecezji katowickiej abp Wiktor Skworc nawiązuje do opublikowanego w piątek komunikatu Archidiecezji Krakowskiej w swojej sprawie. Hierarcha zapewnia, że wyniki dochodzenia Stolicy Apostolskiej przyjmuje z pokorą. Przypomina też, że sam o nie prosił.

"Pragnę Was poinformować, że z pokorą przyjmuję wyniki dochodzenia Stolicy Apostolskiej, o które sam prosiłem, dotyczącego sytuacji zaistniałych w czasie pełnienia przeze mnie posługi biskupa tarnowskiego. Sytuacje te dotyczyły wykorzystania seksualnego małoletnich przez duchownych podległych mojej jurysdykcji. Jak się okazało, w dwóch takich przypadkach doszło do zaniedbań. W związku z tym zwracam się przede wszystkim do skrzywdzonych oraz ich rodzin ze szczerą i pokorną prośbą o przebaczenie. O to samo proszę wspólnotę Kościoła tarnowskiego, któremu przez niespełna 14 lat starałem się służyć na miarę możliwości i sił" – napisał abp Wiktor Skworc.

Metropolita katowicki zapewnił jednocześnie, że w Archidiecezji Katowickiej w ciągu blisko 10 lat swojej posługi uruchomił "wszystkie konieczne mechanizmy ochrony małoletnich".

"Żadne zgłoszenie nie zostało pominięte, zlekceważone czy nierozpoznane. W tych sprawach przestrzegane jest ściśle obowiązujące prawo kościelne i państwowe. Został stworzony system zapobiegania przestępstwom. W jego ramach przeprowadzono szkolenia duchownych, katechetów świeckich oraz innych osób pracujących w instytucjach kościelnych. Działa i jest łatwo dostępny duchowny - przewodniczący zespołu ds. prewencji, powołani zostali rzecznicy osób pokrzywdzonych i ich duszpasterz. Każda z osób skrzywdzonych otrzymuje konkretną ofertę pomocy i wsparcia. W obu diecezjach spotykałem się też osobiście z osobami skrzywdzonymi" – podkreślił metropolita katowicki.

"Najtrudniejsze chwile w życiu"

Kończąc, abp Skworc przyznaje, że w 24. roku biskupiej posługi przychodzi mu w tych dniach przeżywać najtrudniejsze chwile w życiu. 

"Nie ukrywam, że w 24. roku biskupiej posługi przychodzi mi w tych dniach przeżywać najtrudniejsze chwile w życiu, dlatego z ufnością powierzam się Bożej Opatrzności i proszę Was o wsparcie modlitwą, zwłaszcza Koronką do Bożego Miłosierdzia. O takie samo wsparcie i zrozumienie proszę duchowieństwo archidiecezji i osoby życia konsekrowanego. Wołajmy wspólnie o miłosierdzie dla nas i świata całego" – pisze i dodaje: "Razem z Wami pragnę tworzywem modlitwy, cierpienia i pokuty budować wspólnotę Kościoła, aby był – jak tego chce sam Chrystus – 'nie mający skazy czy zmarszczki' (Ef 5, 27). Niech nas wszystkich ogarnie ojcowskim sercem – św. Józef, patron Kościoła" - podsumował  abp Skworc.

Kim jest abp Wiktor Skworc?

Abp Wiktor Skworc urodził się 19 maja 1948 r. w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach. W 1966 r. rozpoczął naukę w Seminarium Śląskim w Krakowie. 19 kwietnia 1973 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Herberta Bednorza. W latach 1975-1980 był sekretarzem i kapelanem bp. katowickiego. Dnia 13 grudnia 1997 r. Jan Paweł II mianował ks. Skworca biskupem tarnowskim. Sakrę biskupią przyjął z rąk Ojca Świętego 6 stycznia 1998 r. w bazylice św. Piotra w Watykanie. 29 października 2011 r. bp Wiktor Skworc został mianowany przez papieża Benedykta XVI arcybiskupem metropolitą katowickim.

W polskim episkopacie był członkiem wielu komisji. 6 października 2015 r. został wybrany na przewodniczącego Komisji Duszpasterstwa KEP i zastąpił na tej pozycji dotychczasowego przewodniczącego tego gremium abp. Stanisława Gądeckiego. 9 lipca 2021 roku abp Skworc złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski, a także z funkcji przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski.

Karolina BauszekKarolina Bauszek
Źródło: Archidiecezja Krakowska / onet.pl / Archidiecezja Katowicka

Zobacz także

Komentarze (26)    dodaj »

 • Marta

  omg puściłam pawia patrzac na niego tak samo zrobie na tych co popierają jego " ustrój"

 • Prostest

  Ja nie facebook'owa, ale proponuję zrobić akcje na portalach społecznościowych i poprzez wiadomosci rudzkie zgłosić petycję, aby radni odebrali panu WS honorowe obywatelstwo, a odpowiednie władze kościelne odsunęły go od sprawowania posługi. Może akcja pt. Wypisunemy dziecko z religii w ramach protestu. Dopóki ten Pan będzie metropolitą. Ruda Śląska mówi STOP PEDOFILII W KK!

 • boluś

  Bydzie się Wiktor skworzyć za swoje grzechy!

 • mieszkaniec

  Kler katolicki to 3XP: pedofilia, pazerność, pycha i kto wspiera tę zgniliznę jest współodpowiedzialny za ich czyny. Nie reagujesz akceptujesz. Szuje które złożyły i podpisały się pod wnioskiem o nadanie przebierańcowi w sutannie o nazwisku skworc tytułu honorowego obywatela miasta powinni złożyć natychmiast wniosek o odebranie tej parszywej osobie honorowego obywatelstwa miasta Ruda Śląska.

 • Kołomir

  Precz z watykańskim okupantem!!!

 • Michał

  Tak tak precz z jakąkolwiek kontrola i zwierzchnością, sami się udup.. y

 • Terax

  Zaorali on i inni purpuraci resztki wiary w ludziach przez swoje konszachty i poczucie bezkarności.

 • ePiSkopat

  Kościół angażując się w politykę musi sobie zdawać sprawę że zostanie mu 40% społeczeństwa i to tego już wiekowego z reguły. Pozostali, choć wierzą w Boga czują wstręt do tej korporacji, tym bardziej widząc że krzywdzi ona nasze dzieci. Krótkowzroczność grubych w kocach źle się skończy. Przypominam że chciwość, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu i pycha to grzechy.

 • rsl

  To bardziej zorganizowana grupa przestępcza niż korporacja. Pedofilia najbardziej nas boli bo uderza w najsłabszych i stygmatyzuje całe ich życie, ale nie zaponizapominajmy o hurtowym gromadzeniu za bezcen ziemi w najatrakcyjniejszych lokalizacjach, tolerowanie przestępców byle tylko pomnażali majątek kościoła, wnikanie w struktury państwa, urzędy niczym mafia.

 • olo

  Też mi kara. Powinien siedzieć!

 • Kwk

  Za postawę antygórniczą skworc won ze Śląska!!!

 • Aty górnik

  Zaś jakiś murcol się wpycho bo mało ma 13,14 i innych dodarków. Weż łopona i ją spol bo ino to umicie robic

 • Anty_pedo

  Kto wspiera kościół, ten wspiera pedofilów i jest współwinny!

 • Rudziol

  Niech sie jeszcze honorowo zatrudni u flaszki-głodzia jako wice sołtys. Bo taki ruch jak zrobił, to ewidentna próba wybielania faktów. Na taczkę dziada i won.

 • Byko

  Miejsce tego człowieka jest w więzieniu, a nie w katedrze, czy innej kurii

 • Rudy

  Ciekawe czy nasi szanowni radni będą mieli tyle odwagi, aby odebrać temu Panu tytuł honorowego obywatela Rudy Śląskiej?

 • The Truth

  Ja tylko czekam aż Bóg zacznie w te fałszywe mordy w kieckach walić piorunami. KK osiągnął poziom hipokryzji jedynie podobny do naszego samozwańczego naczelnika. Jedno i drugie jest rakiem tego kraju

 • zbulwersowana

  Po tym wszystkim nadal jest metropolitą katowickim. Nie wyobrażam sobie, aby mój syn przyjmował w tym roku sakrament bierzmowania z rąk człowieka, który ma krzywdę dzieci na rekach i w głowie. Kryjąc sprawców godził się na krzywdę niewinnych.

 • Perun

  Po co posyłasz dziecko do tych pedofilów, skoro jesteś świadoma co robią? Bez tej sekty pedofilskiej też moża żyć.

 • rudzianka

  No na pewno go będę wspierać modlitwą! Już! Wiedział co robi i musi z tym żyć dk końca życia. Nie stał po stronie ofiar. Teraz tylko taka różnica, że wszyscy o tym wiedzą. I tu go boli!

12

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.