Na co dzień pracuje w rudzkim magistracie, gdzie pozyskuje środki zewnętrzne. Ale ma też talent, o którym nie wiedziała większość jej współpracowników. Agnieszka Piwoń z Rudy Śląskiej wygrała nagrodę sieci Biedronka za książkę dla dzieci w ogólnopolskim konkursie "Piórko 2024". Książka jej autorstwa trafi do sprzedaży w sklepach sieci Biedronka w kilkudziesięciu tysiącach egzemplarzy.
Rudzianka laureatką konkursu "Piórko 2024"
Agnieszka Piwoń, mieszkanka Rudy Śląskiej, która na co dzień pracuje w Urzędzie Miasta, gdzie zajmuje się pozyskiwaniem środków zewnętrznych na miejskie inwestycje. Prywatnie żona, mama szesnastoletniej córki Oli i szczęśliwa posiadaczka dwóch świnek morskich. Pasjonuje się podróżami i książkami. Kocha zwierzęta i naturę. Jej zgłoszenie konkursowe okazało się najlepsze spośród ponad 2300 prac nadesłanych na tegoroczną edycję konkursu "Piórko. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci".
- Od zawsze uwielbiam wymyślać przeróżne historie. Do tej pory dzieliłam się nimi jedynie z córką. Gdy Ola była jeszcze mała, słuchała ich z wypiekami na twarzy. Teraz postanowiłam podzielić się jedną z nich i od razu taki sukces! - mówiła Agnieszka Piwoń, zwyciężczyni konkursu.
Laureatka konkursu za swoje opowiadanie, otrzymała od organizatora konkursu, sieci Biedronka, nagrodę główną w wysokości 100 000 złotych w trakcie Targów Książki i Mediów VIVELO na PGE Narodowym. Wśród oklaskujących zwyciężczynię gości była również Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, która objęła konkurs „Piórko” swoim honorowym patronatem.
- Książki i czytanie dla mnie są bardzo ważne. Wnoszą w nasze życie wiele radości, czasem też smutek, ale to jest taki pozytywny smutek. Zatem ten konkurs, który wspiera czytelnictwo, po prostu robi dobro. I ja ze swojej strony mogę zadeklarować, że dopóki będę Rzeczniczką Praw Dziecka, to będę ten konkurs wspierać - mówiła Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka.
Czego dotyczy zwycięskie opowiadanie?
Historia, która wzbudziła w jury żywe emocje, opowiada o bardzo współczesnych problemach dzisiejszych rodzin. Zmiany pracy i środowiska, trudności w komunikacji dzieci i dorosłych przez wieczny brak czasu, problemy z akceptacją w grupie rówieśniczej, ale też krzywda zwierząt porzucanych w lesie i problem ich bezdomności. Autorka pokazuje również sposoby radzenia sobie z wyzwaniami współczesności, wagę rozmowy, uważności i empatii dla wszystkich żywych istot.
- Już od 10 lat sieć Biedronka promuje czytelnictwo w Polsce, organizując konkurs Piórko i dając szansę na literacki sukces debiutantom. I za każdym razem staramy się wybierać historię, którą nie tylko dobrze się czyta, ale która zostawia po sobie coś dobrego u młodych czytelników. Tegoroczna zwycięska opowieść mam wrażenie, że jest taka w dwójnasób - mówił Arkadiusz Mierzwa, członek Kapituły Nagrody, przedstawiciel sieci Biedronka.
Czy podobne wrażenia będą mieli czytelnicy? Przekonać się o tym będzie można już 14 listopada, gdy książka trafi do sprzedaży we wszystkich sklepach sieci Biedronka. Jednak zanim to się stanie, ilustratorzy nadeślą swoje propozycje zobrazowania tej opowieści. To oznacza start II etapu konkursu.
"Piórko. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci"
Konkurs Piórko jest jednym z najbardziej prestiżowych konkursów literackich w Polsce. Od 2015 roku zgłoszono do niego ponad 30 tysięcy prac w obu kategoriach. Dotychczas wydano dziewięć książek, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem czytelników. Laureaci otrzymali łącznie nagrody o wartości 1,8 mln zł od organizatora i fundatora – sieci Biedronka.