Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Bądź bezpieczny - załóż odblask

  • Dodano: 2018-02-13 07:00, aktualizacja: 2018-02-13 07:29

Za oknami coraz szybciej zapada zmrok. W dzień również aura powoduje, że piesi są coraz mnie widoczni na drodze.

Przypominamy, że od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Apelujemy, aby w mieście również korzystać z elementów odblaskowych. Na pewno poprawi to bezpieczeństwo pieszych.

Dotychczasowe zapisy ustawy - prawo o ruchu drogowym nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych jedynie na osoby poniżej 15 roku życia. Od 31 sierpnia 2014 roku ustawodawca rozszerzył go na wszystkich, niezależnie od wieku, którzy poruszają się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Zabrzańska policja apeluje do pieszych, aby w mieście po zmroku również korzystać z elementów odblaskowych. Na pewno poprawi to bezpieczeństwo pieszych.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Nawet niewielki element odblaskowy może zapobiec tragedii i uratować życie. Spot „Noś odblaski!” powstał przy współpracy Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie z firmą Imagine Studio Filmowe.

http://www.slaska.policja.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/56/56-456209.mp4

Najnowsze informacje z Rudy Śląskiej w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Następna informacja

Komentarze (3)    dodaj komentarz »

  • Lol

    Niech urząd zrobi akcje i rozdaje w szkołach, bo jak na razie tylko piszą a niech zaczną działać

  • Zenobiusz

    Całe 500 plus przepite, że zabrakło parę złotych na odblaski?

  • Czytelnik

    Za oknami CORAZ SZYBCIEJ zapada zmrok??? Pani Sylwio! Czy Pani wie, że mamy luty??? Już od końca grudnia dzień nam się wydłuża i zmrok zapada coraz później!!! Redakcjo! Naprawdę nie czas na usunięcie tej bredzącej redaktorki???

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.