Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

"Będzie strefa sucha"

 • Dodano: 2013-03-27 14:15, aktualizacja: 2015-10-01 14:15

Rozmowa z prezydent Grażyną Dziedzic o Aquadromie.

Pani prezydent, rudzki Aquadrom działa już ponad trzy miesiące, czy możemy już pokusić się o ocenę tego pierwszego kwartału?

No cóż, uczciwie trzeba przyznać, że to nie były łatwe dla naszego parku wodnego miesiące. Liczba osób odwiedzających go wciąż jest zbyt niska, by można spokojnie patrzeć w przyszłość. Choć między Świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem oraz w okresie ferii zimowych trzeba było długo stać w kolejce, żeby wejść do środka, to w pozostałe dni już tak nie było.

Ale też chyba nikt nie oczekiwał, że od razu rudzki kompleks będzie na siebie zarabiał. Musimy szukać rozwiązań, które spowodują, że do parku będzie przyjeżdżać jeszcze więcej osób. Organizowane od zeszłego piątku Dni Wody, to właśnie jeden z takich pomysłów.

Czyli sytuacja finansowa parku nie jest najlepsza?

W chwili obecnej niestety nie. Aquadrom nie zarabia tyle, by mieć środki na bieżące wydatki i spłatę wysokich rat kredytu. Przypomnę, że miesięcznie wynoszą one około 1 mln złotych. Chcąc nie chcąc musieliśmy uruchomić poręczenie i spłacić pierwsze raty ze środków budżetowych. Przypomnę, że na ten cel zarezerwowaliśmy w tegorocznym budżecie 13 mln złotych.

Może gdybyśmy mieli już uruchomioną Strefę Suchą, przychody Aquadromu byłyby wyższe, ale niestety radni PO, PiS i RAŚ na listopadowej sesji nie zgodzili się na zaciągnięcie przez spółkę Park Wodny kredytu na ten cel. Przypomnę, że chcieliśmy pożyczyć około 7 mln zł. W porównaniu do całych kosztów budowy parku – 119 mln złotych, również pochodzących z kredytu, to niewielka kwota.

Wielka szkoda. Do dziś nie mogę zrozumieć tej decyzji. Strefa Sucha na pewno przyczyniłaby się do wzrostu przychodów Aquadromu, a co za tym idzie, poprawiłaby sytuację finansową spółki. Zwłaszcza, że  w Rudzie Śląskiej wciąż brakuje siłowni, czy też boisk do gry w squasha.

Dla Pani przeciwników to jest kolejny dowód na to, że nie radzi sobie Pani z kluczowymi inwestycjami w mieście.

Znam te zarzuty. Chciałoby się rzec „kowal zawinił, cygana powiesili”. O co chodzi? Otóż chciałam przypomnieć, że należałam do sporej grupy osób, które twierdziły, że Rudy Śląskiej nie stać na tak kosztowną inwestycję. Przewidywałam, że miasto będzie musiało spłacać  zaciągnięty na nią kredyt. To z myślą o budowanym właśnie parku wodnym mówiłam w kampanii wyborczej, że jestem przeciwko zbędnym w mieście inwestycjom. Teraz próbuje się mnie obarczyć odpowiedzialnością za coś, przed czym ostrzegałam. Toż to paranoja!

To dlaczego po wygranych wyborach nie przerwała Pani budowy Aquadromu?

Chciałam to zrobić, ale niestety było już za późno. Wtedy jeszcze w miejscu dzisiejszego Aquadromu była zaledwie wielka dziura, ale po sprawdzeniu dokumentów dowiedzieliśmy się, że na tę inwestycję realizowaną od 2006 roku wydano już 23 mln złotych. Potem okazało się, że za zerwanie kontraktu miasto musiałoby wypłacić wykonawcom około 20 mln złotych, a za doprowadzenie placu budowy do stanu pierwotnego, kolejne 6 mln. W sumie przerwanie budowy parku wodnego „kosztowałoby” Rudę Śląską około 50 mln złotych. Na takie marnotrawstwo środków publicznych nie mogłam się zgodzić.

A dlaczego tak długo trwała budowa Aquadromu? Początkowo miał być oddany do użytku w czerwcu, potem w lipcu, a ostatecznie został otwarty dopiero w grudniu.

Początkowo termin zakończenia budowy Aquadromu był planowany na połowę roku 2012. Jednak z powodu powszechnie znanych kłopotów finansowych głównego wykonawcy – Polimex – Mostostal, Aquadrom został oddany do użytku w grudniu 2012 roku, czyli tak naprawdę zaledwie po dwóch latach od rozpoczęcia budowy. Można było oczywiście zerwać kontakt z Polimex – Mostostal, ale wtedy Aquadrom zostałby otwarty jeszcze później. Musielibyśmy wtedy najpierw dokonać inwentaryzacji wykonanych robót, a później ogłosić nowy przetarg na dokończenie inwestycji. Uznałam wówczas, że najważniejsze jest szybkie zakończenie budowy Aquadromu, zwłaszcza, że już spłacaliśmy kredyt zaciągnięty na ten cel. Przypomnę również, że poprzedni zarząd wielokrotnie wprowadzał mnie w błąd, mówiąc o terminie otwarcia obiektu. Nikt już chyba dziś nie pamięta, że nie było dokumentacji na Strefę Suchą, a chyba rozpoczynając taką inwestycję powinno się dokładnie wszystko przemyśleć i zaplanować.

Czy Aquadrom ma w ogóle jakąkolwiek szansę wyjść na prostą?

Jestem przekonana, że tak. Ale najważniejszy jest teraz spokój, konsekwentne działanie i pomysły na przyciągnięcie klientów. Musimy mieć świadomość, że tak, jak nie od razu Rzym zbudowano, tak nie od razu Aquadrom będzie się w stanie utrzymać. Ale zapewniam, że zrobimy wszystko, by ten obiekt dobrze służył mieszkańcom i miastu.

Komentarze (15)    dodaj komentarz »

 • Bogna

  Byłam raz w tygodniu (bo taniej) i nie miałam co dziecku dać zjeść bo "bar" tylko przy kasie otwarty o ile można to barem nazwać hot-dog i hamburger w menu :) a bilety całodniowe sprzedają więc gdzie tu logika?? ogólnie to basen ok ale drogo więc i na tą całą suchą strefę nie będzie wielu stać...

 • jestem za powieszeniem p.p

  skoro twierdzila ze nie stac to po [...] podpisala sie pod tym????

  • jestem za powieszeniem p.p
   2013-04-16 20:45
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • matka polka

  zamiast tego dziadoskiego basenu mogli wybudowac zlobki i przedszkola ,a ludzie byliby bardziej zadowoleni bo trzeba nam pracowac a nie ma gdzie dzieci zostawic

 • zdziwiony 2 raz

  już nie wiem na kogo patrzę, ludzie zdecydujcie się, bo raz widzę na spotkaniu na żywo widzę kobietę w starszym wieku, a za chwilę ktoś w gazecie pokazuje zdjęcie kobiety ok 40 lat, na innym w W.R widzę kobietę szczupła ok 30 tki to już kurna nie wiem która prawdziwa. Masakra. Jak ktoś nie potrafi ujawnić swojego prawdziwego oblicza, to jak mam mu wierzyć w to co mówi, no jak ???????

 • klara

  jedz sobie do Urzedu ,zapukaj i sam zobacz... a nie wierz we wszystko ci w glupkowatych portalach jak ten pisza i w gazetach.

 • Editt

  Interesujący tytuł, ale jako slogan. Być może " BĘDZIE" ta strefa, ale póki co to chyba JEST....niewypał.

 • RUDZANIN

  ZLIKWIDIWAC STRAZ MIEJSKA I SA PINIADZE.

 • Giynek

  Strefa sucha musi być i na pewno bydzie na siebie zarobiać. Kolejno siłownia i tak przyciągnie ludzi, kierzy bydom chcieli sie polansować. Squash na pewno bydzie na siebie zarabioł. Ale to wszystko trwo zbyt długo i jest nieprzemyślane.Utrzymanie frekwencji na poziomie 40 tys. ludzi byloby dobrym prognostykiem na prziszlosc. Na wiyncyj ludzi ni ma co liczyć, bo aż tako szałowo ta nasza Oti niy jest.

 • Biznes Ruda

  Wiadomości Rudzie napisały, że w samym marcu było 40 tysięcy klientów. Mnożąc to przez średnio 25 złotych ( tyle mógł wydać statystyczny bywalec) wychodzi około 1 MLN złotych przychodu brutto minus koszty i podatki ( ciekawe jakie są )ale załóżmy, że 700 tysięcy miesięcznie to daje 300 tysięcy dla miasta? Tylko jak tak jest to dlaczego nie można nigdzie się natknąć na te dane ?Aby to potwierdzić, czyżbym przeszacowywała przychód ? Ciekawe ?

 • klara

  czy wy gupieloki imicie czytac po polsku? bo jak niy to wom po slonsku napisza! sama rata na miesiac splacania tego aquadromu to jest 1000000 zl. wiync jezeli aqua przyniosl 1000000 zl dochodu od tego trza odjonc te wszystkie podatki, woda, pracownicy to moze zostanie polowa, a drugo polowa do miliona musi miasto doplacic!!! Rozumicie to glomby? co szefowa godo??

 • saunowicz

  dokładnie, mnie też brakuje tych informacji. frekwencję można sztucznie pompować, ale ważne są przychody. ciekawe jak wyglądało to w biznes planie, a jak wygląda w rzeczywistości.

 • fifik

  Na hasło w mieście brakuje siłowni, nie wiem czy się śmiać czy złapać z politowania. Na Halembie jest dobrze wyposażona siłownia na hali, nie ma potrzeby budowania kolejnego takiego tworu 50 metrów dalej. Ponadto w ostatnim czasie powstała duża siłownia na Kątach i w ostatnich tygodniach kompleks siłowni fitnesu itd koło Tesco.

 • prawdomówny

  Tak jak pisałem wielokrotnie, takie obiekty to nie inwestycja tylko zamach na budżet. Nie mam pretensji w tej sprawie do pani prezydent, ponieważ świnia ta została podrzucona przez wielkiego człowieka przekrętu A.S. Ciekawe ile dostali radni i prezydent(z poprzedniej kadencji) od banku za zaciągnięcie takiego kredytu. Tego chyba nigdy się nie dowiemy... KTO W OGÓLE DAŁ IM PRAWO DO ZACIĄGANIA KREDYTÓW KTÓRE MY MUSIMY SPŁACIĆ????

 • Ada$

  A gdzie w tym wywiadzie pada informacja jak w tytule: "Będzie strefa sucha"? Jest tylko informacja, że byłą by, ale radni nie zgodzili się na kredyt...?

 • waple

  Bez krytyki, ale pytam czy wynajmowanie pomieszczeń w SM. Nasz Dom to początek tej strefy suchej?Czy tylko ukrywanie urzędników?W tym Aqa brakuje już pomieszczeń do nich.Jak się to ma do kosztów? Rudzianie zapłacą, bo muszą?Pozdrawiam.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.