Wiadomości z Rudy Śląskiej

Bezdomni mogą liczyć na pomoc w walce z pandemią

 • Dodano: 2020-11-19 08:15, aktualizacja: 2020-11-19 14:15

Ponad 65 tys. zł pozyskało rudzkie Stowarzyszenie św. Filipa Nereusza na pomoc osobom bezdomnym. Dotacja z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej przeznaczona zostanie na działania związane z minimalizacją ryzyka zakażenia koronawirusem  w ramach projektu „Pokonać bezdomność (...). Dom Ubogich w walce z COVID”.

Dom Ubogich działa od stycznia 2018 roku przy probostwie rzymskokatolickiej parafii św. Andrzeja Boboli w dzielnicy Wirek. Koncepcja powstania tego miejsca została stworzona we współpracy ze Stowarzyszeniem Świętego Filipa Nereusza i uzyskała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Dom przeznaczony jest dla bezdomnych oraz skrajnie ubogich. Osoby potrzebujące mogą znaleźć tam schronienie na kilka godzin – ogrzać się, wykąpać, zjeść i napić się czegoś ciepłego, a także uzyskać pomoc w postaci rady czy rozmowy. Codziennie to miejsce odwiedza ponad 25 osób. Dzięki pozyskanym środkom osoby bezdomne będą mogły w tym miejscu liczyć też na zapewnienie bezpieczeństwa w czasie pandemii.

W tym celu m.in.: zostanie zaadaptowane i udostępnione osobom bezdomnym dodatkowe pomieszczenie na pobyt dzienny, a także uruchomiony zostanie punkt anty-COVID, w którym potrzebujący będą mogli wyposażyć się w maseczki ochronne i kieszonkowe płyny do dezynfekcji – wyjaśnia Alina Szulirz, przewodnicząca Stowarzyszenia św. Filipa Nereusza. – Chcemy też zorganizować święta dla osób bezdomnych w podeszłym wieku i złym stanie zdrowia – dodaje.

Stowarzyszenie św. Filipa Nereusza od lat prowadzi działania mające na celu pomoc osobom zagrożonym wykluczeniem w każdym wieku. Jest realizatorem m.in. projektów: „SOS dla seniorów w Rudzie Śląskiej”, „Dom Ubogich - program reintegracji osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością - II edycja” oraz „Idź dalej! Rozwój usług społecznych na rzecz młodzieży i rodzin w Rudzie Śląskiej. Powstało w 1999 roku z inicjatywy młodzieży oazowej i jej opiekuna – ks. Waldemara Pawlika w Rudzie Śląskiej – Halembie, by wspierać rozwój tych, którym szczególnie trudno, zarówno dzieci, młodzieży, jak i osób  dorosłych.  Jest stowarzyszeniem katolickim, posiada osobowość prawną cywilną i kościelną, a od roku 2007 status organizacji pożytku publicznego.

Aktualnie prowadzi trzy kluby młodzieżowe, trzy kluby seniora, Dom Ubogich. Wspiera rozwój dzieci w ramach projektu: „Czempiel - prowadzenie zajęć profilaktyczno – wychowawczych dla dzieci i młodzieży”. Ponadto, organizuje wypoczynek letni i zimowy, podejmuje wiele inicjatyw na rzecz mieszkańców Rudy Śląskiej (turnieje sportowe, gry terenowe, koncerty, rekolekcje). W swoim doświadczeniu stowarzyszenie ma także prowadzenie poradnictwa obywatelskiego, klubiku rodzica, grup profilaktyczno–rozwojowych dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz organizację szkoleń i wyjazdów terapeutycznych dla rodzin.

Zobacz także

Komentarze (8)    dodaj komentarz »

 • boluś

  Urzyndy ciongnom kasa na pomoc bezdomnym' stowarzyszenia i fundacje "pomogajom" wyciongajonc ta kasa a bezdomni z tom"pomocom" kieryj doświadczajom symbolicznie" starajom sie przeżyć!

 • Hans

  Bezdomni nie chorują na Covid-19. Nie ma w statystykach ani jednego przypadku.

 • ***** ***

  Wiesz dlaczego bo ten wirus jest inteligentny nie atakuje od poniedziałku do piątku w godzinach od 10 do12 zawsze omija kościoły przedszkola itd i oczywiście najważniejsze nigdy nie dotknie Kaczyńskiego bo się go brzydzi heheh

 • Karl

  Te wszystkie stowarzyszenia to najbardziej pomagają członkom swoich zarządów....

 • Noelka

  Skąd masz tą wiedzę,doświadczasz tego osobiście?

 • Karl

  Nie, wystarczy poczytać sprawozdanie finansowe jakiejkolwiek fundacji bądź stowarzyszenia. Trudno znaleźć jakiś podmiot nieprzeżerający mniej niż 80% funduszy na potrzeby własne...

 • ***** ***

  My dostajemy mandaty za to że ściągniemy maseczki żeby się napić zapalić na placu a bezdomni bezkarni bez chodzą bez maseczek taki to mandatu nie dostanie bo niema jak kasy ściągnąć

 • Prawidłowo

  Dla bezpieczeństwa epidemicznego bezdomni nocują w jednoosobowych pokojach z łazienką.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.