Wiadomości z Rudy Śląskiej

Bitcoin w skrócie – co warto wiedzieć o BTC?

  • Dodano: 2023-09-20 10:45

W niniejszym tekście przedstawiamy fundamenty wiedzy na temat Bitcoina. Przyglądamy się temu jak zmieniała się wycena (Bitcoin kurs) oraz w zwięzły sposób przedstawiamy kluczowe zagadnienia, które charakteryzują najpopularniejszą z kryptowalut. 

Kurs Bitcoin 

Historia kursu Bitcoina jest pełna dynamicznych zmian, w których odnotowywane były zarówno okresy wzrostów, jak i spadków. W momencie powstania w 2009 roku, wartość Bitcoina była znikoma. W późniejszych latach (w okolicach kwietnia 2011 roku), kurs Bitcoin oscylował wokół wartości jednego dolara amerykańskiego. Jednak od tamtych czasów mieliśmy okazję co najmniej kilka razy obserwować spektakularne wzrosty. W 2013 roku kurs Bitcoina przełamał barierę 1000 dolarów, osiągając bardzo istotny skok cenowy. Kolejny wyraźny wzrost nastąpił w 2017 roku, kiedy wartość przekroczyła nawet 20 000 dolarów. Po tym osiągnięciu nastąpiła delikatna korekta po czym w 2021 roku przyszła kolejna spektakularna hossa, podczas której kurs Bitcoin przekroczył 68 000 USD. 
W ostatnich latach obserwujemy pewną stabilizację, aczkolwiek trzeba mieć na uwadze, że Bitcoin wciąż podlega fluktuacjom cenowym i niemal na pewno jeszcze wielokrotnie zaskoczy użytkowników spektakularnymi wahaniami cenowymi. 

Technologia blockchain i kryptografia

Bitcoin to zdecentralizowana sieć, wykorzystująca technologię blockchain i kryptografię do przesyłania środków pomiędzy użytkownikami. Transfer odbywa się na zasadzie peer-to-peer bez potrzeby udziału centralnego pośrednika. W praktyce takie rozwiązanie zapewnia szybkość i bezpieczeństwo transakcji. 
Z perspektywy użytkownika warto wiedzieć, że portfel na blockchainie składa się z kluczy kryptograficznych. Jest to klucz prywatny oraz klucz publiczny. Posiadając klucz prywatny, użytkownik może udowodnić swoją tożsamość i tym samym wykonywać transakcje wychodzące z danego portfela. Natomiast klucz publiczny jest traktowany jako adres, który jest traktowany jako identyfikator, który użytkownicy podają sobie nawzajem po to, żeby przesyłać środki z jednego portfela na drugi (podobnie jak w przypadku bankowości traktowany jest numer rachunku bankowego). 
Decentralizacja
Decentralizacja sprawia, że cała sieć może działać bez centralnej instytucji co jest znaczącą przewagą w stosunku do tradycyjnych walut fiducjarnych. Jak wiadomo w przypadku tradycyjnych walut FIAT to rządy i instytucje finansowe decydują o polityce monetarnej tym samym wpływając na podaż pieniądza. 

Kopanie kryptowalut (mining)

Mining to proces walidowania transakcji i tworzenia nowych bloków w łańcuchu bloków. W przypadku Bitcoina, mining polega na rozwiązaniu skomplikowanych matematycznych problemów, dzięki którym możliwe jest walidowanie transakcji i tym samym utrzymanie płynnego działania sieci. 
Z perspektywy użytkownika kopanie kryptowalut to sposób na zarabianie środków. Niemniej jednak, trzeba mieć na uwadze, że aby osiągnąć zyski z kopania Bitcoina konieczne jest posiadanie sprzętu o znaczącej mocy obliczeniowej. Poza posiadaniem wydajnego sprzętu kluczową rolę odgrywa dostęp do taniej energii elektrycznej, gdyż to właśnie koszt zużywanego prądu często niweluje ewentualne zyski początkujących górników. 

Podaż pieniądza 

Maksymalna liczba dostępnych jednostek Bitcoina wynosi 21 milionów. Taka sztywna granica podaży wprowadza silną presję deflacyjną. To sprawia, że przynajmniej w teorii, Bitcoin powinien wykazywać potencjał do wzrostów w długoterminowej perspektywie. 

Obecnie w obiegu jest ponad 19 milionów BTC, ale nowe jednostki regularnie trafiają do obiegu (tak długo aż w obiegu znajdzie się wcześniej wspomniane 21 milionów jednostek). Nowe jednostki trafiają na rynek dzięki procesowi kopania kryptowalut. Warto tutaj zauważyć, że wraz z czasem górnicy są w stanie dostarczyć coraz mniej nowych jednostek do obiegu. Wynika to z procesu zwanego halvingiem. Mianem „halving” określa się wydarzenie, które polega na tym, że wynagrodzenie dla górników za wydobywaną kryptowalutę zostaje obniżone o połowę. W efekcie wydobywanie BTC jest coraz trudniejsze i coraz mniej nowych środków wchodzi na rynek. W przypadku Bitcoina halving występuje co około 4 lata i stanowi kluczowy mechanizm regulujący tempo emisji tej kryptowaluty. 
Co ciekawe, według szacunków ostatnia jednostka BTC zostanie wydobyta dopiero w okolicach 2140 roku. 

Podsumowanie 

Zrozumienie terminów takich jak decentralizacja, halving, presja deflacyjna lub mining jest nieodzowne, dla każdego kto chce poznać mechanizm, według którego działają kryptowaluty. Posiadanie takiej wiedzy jest nie tylko ważne dla tych, którzy rozważają inwestycje w cyfrowe aktywa, ale także jest podstawą dla każdego kto chce zrozumieć na czym polega fenomen zjawiska jakim są kryptowaluty. 

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.