Wiadomości z Rudy Śląskiej

Boże Ciało w Rudzie Śląskiej. W tym roku święto będzie miało inny przebieg niż zazwyczaj

 • Dodano: 2020-06-10 15:00, aktualizacja: 2020-06-19 07:51

Z powodu epidemii koronawirusa tegoroczne obchody święta Bożego Ciała odbędą się w Rudzie Śląskiej bez procesji ulicami miasta. Mają je zastąpić mniejsze w parafiach.

W czwartek, 11 czerwca Kościół katolicki obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli Boże Ciało. W tym roku w Rudzie Śląskiej z powodu epidemii koronawirusa święto będzie miało inny przebieg niż zazwyczaj. Nie odbędą się procesje ulicami miasta, mają je zastąpić mniejsze procesje w parafiach – wokół świątyń i przykościelnych placów.


Parafia pw. Matki Boskiej Różańcowej (Halemba)

Msze w tym dniu odprawione zostaną o 7:15, 8:30, 11:00, 12:15, 17:00 i 19:00. O 8.30 odprawiona zostanie msza w intencji parafian, po której odbędzie się procesja wokół kościoła z czterema błogosławieństwami. 

W związku z normami służb medycznych w zgromadzeniach poza budynkami kultu może uczestniczyć 150 osób, dlatego w procesji uczestniczyć będą tylko kapłani, służba liturgiczna, dzieci sypiące kwiaty, poczty sztandarowe. Pozostali wierni pozostają na swoich miejscach w kościele bądź na zewnątrz z zachowaniem zaleceń sanitarnych.  

Od 13.00 do 16.30 odbędzie się Cicha Adoracja Najświętszego Sakramentu. O 16.30 kapłani zapraszają na nabożeństwo do Serca Pana Jezusa i procesja dookoła kościoła. 

Parafia pw. Ducha Świętego (Czarny Las)
Boże Ciało Ruda Śląska

W czwartek obowiązywać będzie niedzielny porządek Mszy św., gdyż jest to święto nakazane. Msze w tym dniu odprawione zostaną o: 7:30, 9:30, 11:30 i 16:30.

Po porannej Mszy św. wyruszy procesja teoforyczna wokół kościoła ze służbą liturgiczną i przedstawicielami Parafian. Kapłani zapraszają na nią poczty sztandarowe i górników w strojach galowych do baldachimu. W oktawie Bożego Ciała procesje z Najświętszym Sakramentem będą miały miejsce po porannej Mszy św. (z wyj. niedzieli).

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego (Kłodnica)

Ze względu na epidemię nie odbędzie się w tym dniu procesja ulicami parafii. Porządek mszy św. jak w każdą niedzielę. Msze w tym dniu odprawione zostaną o: 7:30, 10:00, 11:30 i 16:00. Jeśli pozwoli na to pogoda msza św. o godz. 11.30 odprawiona zostanie jako polowa na terenie przy probostwie, po czym parafianie udają się z Najświętszym Sakramentem do kościoła. Osoby chcące uczestniczyć w mszy św. polowej zobowiązane są do utrzymania dwumetrowego dystansu albo założenia maseczek.

Parafia pw. św. Barbary (Bykowina)

Msze Św. odbędą się o godz. 8:00, 9:30, 11:00 i 17:00. Po mszy o godz. 9.30 odbędzie się procesja teoforyczna wokół kościoła z uroczystym błogosławieństwem. A po mszy o godz. 11:00 kapłani zapraszają do udziału w adoracji Najświętszego Sakramentu do godz. 17:00. Tego dnia nie będzie Mszy Św. o godz. 13:00 i 20:30.

Parafia pw. św. Wawrzyńca i św. Antoniego (Wirek)

W tym roku nie będzie procesji ulicami Parafii. Msze św. w porządku niedzielnym - 7:00, 9:00, 11:00, 13:00, 17:00. Na zakończenie każdej Mszy św., popołudniu w czasie nieszporów odbędą się nabożeństwo i procesja dookoła kościoła.

Parafia pw. Trójcy Przenajświętszej (Kochłowice)

Procesja wyruszy z Kościoła Trójcy Przenajświętszej ok. godz. 8:30. Zgodnie z zaleceniami Arcybiskupa, parafianie będą chodzić wokół kościoła zatrzymując się przy jednym ołtarzu. Ołtarz przygotuje młodzież Oazowa. Do udziału w procesji duszpasterze zapraszają poczty sztandarowe oraz dzieci komunijne do sypania kwiatów.

Parafia pw. św. Marii Magdaleny (Bielszowice)

Procesja eucharystyczna w parafii pw. św. Marii Magdaleny nie odbędzie się. Duszpasterze zapraszają na Msze św. w intencji mieszkańców poszczególnych ulic, którymi miała przejść tegoroczna procesja.

 • 6.30 – Za Parafian (I ołtarz),
 • 8.00 – W intencji mieszkańców z ul. Bielszowickiej, Równoległej, Kasprowicza (II ołtarz),
 • 10.00 – W intencji mieszkańców z ul. Kokota, Powstańców i ul. przyległych (III ołtarz),
 • 11.30 – W intencji mieszkańców z ul. Ks. Niedzieli i z ul. przyległych (IV ołtarz),

Po Mszach św. zostaną odprawione nabożeństwa tak, jak przy ołtarzach. Po Mszy św. o godz. 11.30. zgodnie z zarządzeniem ks. abp Wiktora Skworca będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu do indywidualnej adoracji wiernych do Mszy św. wieczornej.

Parafia pw. św. Józefa (Ruda)
Boże Ciało Ruda Śląska

Procesja teoforyczna odbędzie się w tym roku dookoła kościoła po Mszy św. o godz. 8:00. Kolekta w tym dniu będzie przeznaczona na prace remontowe w naszym kościele.

Parafia pw. św. Andrzeja Boboli (Wirek)

Msze święte sprawowane będą o godz.: 8:00, 10:30 oraz 16:00. Procesja Bożego Ciała przejdzie wokół kościoła po każdej Eucharystii. Kapłani zachęcają do tego, aby dziewczynki sypały kwiaty, a chłopcy dzwonili dzwonkami przed Najświętszym Sakramentem.

Parafia pw. Bożego Narodzenia (Halemba)

W czwartek nie będzie mszy św. przy krzyżu na ul. Energetyków. Nie będzie też tradycyjnej procesji z modlitwą przy ołtarzach. Msze św. w tym dniu będą sprawowane w kościele według niedzielnego porządku nabożeństw. Po mszy o godz. 11:00 odbędzie się procesja dookoła kościoła. Po procesji w kościele wystawienie Najświętszego Sakramentu do godz. 14:30.

Parafia pw. Matki Boskiej Różańcowej (Ruda)

Z racji pandemii w tym roku każda msza św. zakończona zostanie wystawieniem Najświętszego Sakramentu i procesją teoforyczną z czterema błogosławieństwami wokół kościoła. Msze św. jak w niedziele: o godz. 6:30, 8:00, 9:30, 11:00,12:15 i o 19:00. Nie ma Nieszporów.

Parafia pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela (Godula)

Msze św. w tym dniu będą sprawowane w kościele według niedzielnego porządku nabożeństw: o godz. 7:00, 9:00, 10:30, 12:00, 16:30 i 20:30.

Parafia pw. św. Michała Archanioła (Orzegów)

W Boże Ciało wyjątkowo będzie sprawowana Msza św. o godz. 9:00, po której parafianie przejdą w PROCESJI wokół kościoła, czterokrotnie błogosławiąc domostwa i miejsca codziennej pracy. W tym dniu o 12.00 odbędzie się uroczystość Wczesnej Komunii Świętej. Kapłani proszą o umożliwienie udziału w tym wydarzeniu dzieciom i ich najbliższym planując udział we Mszy o innych godzinach. 

Parafia pw. św. Piusa X (Ruda)

W tym roku z przyczyn epidemicznych, po Mszy św. o godz. 8.00 w intencji parafian, odbędzie się procesja teoforyczna dookoła kościoła z czterema błogosławieństwami bez budowania osobnych ołtarzy. Pozostałe Msze Św. w tym dniu jak w niedzielę, czyli 10:30,12:00 i 16:30.

Parafia pw. św. Pawła (Nowy Bytom)

W tym roku cztery ołtarze ustawione zostaną wokół kościoła i placu św. Jana Pawła II. Procesja Bożego Ciała wyruszy z kościoła po Mszy św. o godzinie 8.00. Należy pamiętać o tym, aby zachować wszystkie zasady dotyczące bezpieczeństwa, stosownego dystansu osób, zasłaniania ust i nosa.

Procesje eucharystyczne wokół kościoła będą odbywały się codziennie po wieczornej Mszy św. przez całą tzw. oktawę Bożego Ciała.

Zobacz także

Komentarze (41)    dodaj komentarz »

 • Mieszkaniec

  Taki katolicki kraj - afery, złodziejstwo, przekręty, łapówkarstwo, fałsz i obłuda, pycha, zazdrość, szkalowanie, zemsta, zboczenia, prywata - czy to są wartości Polaka? Mnie osobiście obrzydło życie w takim systemie - na szczęście na każdy system i na każdego czeka sprawiedliwy koniec.

 • Olo

  Ha, ha, ha... A jest jakiś inny kraj bez tych "wartości"? Którego Polaka masz na myśli, bo jest ich 37 milionów i każdy wyznaje inny zestaw wartości. Więc kogo konkretnie masz na myśli?

 • Sisters

  Bylam dzis na procesji dookola kosciola. Bylo publiczne wyznanie wiary. Kto chcial to szedl kto nie chcial siedzial w kosciele. Nikt nikogo nie zmusza. Kazdy chyba byl zadowolony i ci co uczestniczyli i ci co chcieli pospac i nikt nie blokowal ulic. Mozna? Mozna

 • olo

  Ja tez mam nadzieję, że będzie to nowa tradycja.

 • Pracownik czerwcowy

  Jak nie alkoholicy to katolicy drą się pod oknami, przynajmniej teraz jednej grupy społecznej mniej. Pora wziąć się za alkoholików.

 • docepa

  Za ciebie się nie weżniemy , bo już za późno.

 • Pracownik czerwcowy

  Możesz wziąć valium, jak ci tak ciśnienie skacze czytając internetowy komentarz.

 • Ksiadz

  Chcesz sie za niego pomodlic na procesji?

 • Lamka

  Chyba tylko czerwcowy.

 • Prezes czerwcowy

  Mogę napisać "prezes czerwcowy" jak ci to ukoi nerwy.

 • doborokaczerwcowego

  Bawisz się dobrze widać szkoda ,że to jedyne miejsce gdzie możesz się czymś wykazać,ale nieudacznicy życiowi tak mają.Bo takim jesteś, wiesz o tym.Chlapnie nie wiadomo co , a potem biedak czeka,aż ktoś z nim wda się w dyskusję , by go skontrować kolejnymi głupotami.Najlepsze jest to ,że mu się wydaje,że ktoś się jego bzdurami przejmuje.ŻAL takich boroków .

 • Prezes czerwcowy

  Musiałeś pewnie pół dnia myśleć czy twoja wiara pozwala ci umieszczenie tego komentarza. Ja na szczęście jestem wolnym człowiekiem, który nie musi nikomi wytykać błędów i oceniać ludzi żeby poczuć się lepiej. Jesteś po prostu małym zakompleksionym ignorantem.

 • Iks

  "Jesteś po prostu małym zakompleksionym ignorantem" - czyli jednak odczuwasz przymus oceniania ludzi. Słabo z tą wolnością...

 • Prezes czerwcowy

  To stwierdzenie faktu. Słabo z tym czytaniem ze zrozumieniem...

 • Gabi

  Czy w innych krajach tez sa procesje ulicami miast w Boze Cialo ? A tam tez sa katolicy

 • Iks

  Są nawet kraje gdzie codziennie o 15:00 jest w galeriach handlowych odtwarzana w głośnikach Koronka do Bożego Miłosierdzia...

 • Igrek

  Chodzi o Filipiny? Zgadłem?

 • olo

  Ameryka południowa

 • marko

  Tak.....i biegną ze slumsów do Galerii,by wysłuchać koronki...wymień te kraje.Z naciskiem na słowo NAWET.

 • Zbulwersowana

  Czy ten kraj to San Escobar ???

123

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.