Wiadomości z Rudy Śląskiej

Bronisław Wątroba - "Na pyndzyji sie łōnacza"

 • Dodano: 2018-08-13 10:30

Od 9 sierpnia na parterze halembskiego Dworku Donnersmarcka, w którym obecnie mieści się  filia MBP w Rudzie Śląskiej można oglądać wystawę Bronisława Wątroby pt.:. „Na pyndzyji sie łōnacza”. Wystawa dostępna jest bezpłatnie, w godzinach otwarcia biblioteki.

Jej autor, Bronisław Wątroba, będący obecnie emerytem, zobrazował w tej ekspozycji zarówno przebieg swojej pracy zawodowej jako mechanik sprzętu ratowniczego w Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego – Zabrze oraz swoje pasje pozazawodowe, którym zapewne dopiero teraz może poświęcić więcej swojego czasu.

Na wystawie można znaleźć dokumenty poświadczające jego kwalifikacje, dyplomy i podziękowania o charakterze zawodowym. Swoiste pamiątki mające już teraz nawet pewną wartość historyczną, czego przykładem może być przepustka z okresu stanu wojennego, uprawniająca do przemieszczania się na dworze w trakcie obowiązujących wtedy godzin policyjnych.
Ciekawym uzupełnieniem tego są jednak karty obrazujące pozazawodowe pasje autora.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na kopie banknotów zastępczych z lat 1914-1924. W przypadku tej wystawy przedstawiono tylko te o tematyce górniczej, choć sam autor jest kolekcjonerem walorów tego typu z terenu całego Śląska.
Tytuł ekspozycji nieprzypadkowo napisany jest po Śląsku, jako że już na pierwszej planszy pokazane są okładki trzech autorskich tomików poetyckich. Całość zaś dopełniają kolorowe ilustracje z tegorocznej publikacji „Ô ty wyspie szmaragdowy”, wykonane przez Marka Wacława Judyckiego. Co ciekawe, uważny obserwator na każdej z ilustracji dostrzec może maleńką postać górnika w mundurze galowym.

Na tym jednak nie koniec, gdyż coś dla siebie znajdą tam też osoby zainteresowane filatelistyką. Z okazji 40 lat pracy w górnictwie wydany został na zlecenie autora specjalny bloczek znaczków personalizowanych, w efekcie czego chyba po raz pierwszy w historii, na polskim znaczku ukazała się postać św. Barbary (projektu M.W.Judyckiego), która Rudzie Śląskiej patronuje oficjalnie już od dwudziestu lat. Znaczki z tej edycji pokazane są również na różnorodnych pamiątkowych kopertach i kartkach, obrazując tym sposobem żywą współpracę autora wystawy ze środowiskiem rudzkich i zabrzańskich filatelistów, zrzeszonych w miejskich Oddziałach PZF.

Wystawa dostępna będzie dla zainteresowanych do 8 września tego roku.

Bronisław Wątroba - "Na pyndzyji sie łōnacza"


Źródło: Redakcja

Komentarze (7)    dodaj komentarz »

 • yahu pawul - fryna

  "Na pyndzyji sie łnacza" - a może by tak po Polsku w Polsce - co ??!

 • xyz

  Jak mieszkasz na Śląsku to sie dostosuj do gwary która tu wystepuje i tyle

 • Mikron

  Guzik mnie obchodzi co ty robisz na pyndzyji.

 • Mosz recht

  Lubia jego twórczość.

 • BasiaPL

  Brawo Bronek!

 • Zoka

  To jeden z najbardziej nachalnych i infantylnych rudzkich indywiduów.

 • Jo.

  BRAWO.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.