Wiadomości z Rudy Śląskiej

Bronisław Wątroba - "Na pyndzyji sie łōnacza"

 • Dodano: 2018-08-13 10:30

Od 9 sierpnia na parterze halembskiego Dworku Donnersmarcka, w którym obecnie mieści się  filia MBP w Rudzie Śląskiej można oglądać wystawę Bronisława Wątroby pt.:. „Na pyndzyji sie łōnacza”. Wystawa dostępna jest bezpłatnie, w godzinach otwarcia biblioteki.

Jej autor, Bronisław Wątroba, będący obecnie emerytem, zobrazował w tej ekspozycji zarówno przebieg swojej pracy zawodowej jako mechanik sprzętu ratowniczego w Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego – Zabrze oraz swoje pasje pozazawodowe, którym zapewne dopiero teraz może poświęcić więcej swojego czasu.

Na wystawie można znaleźć dokumenty poświadczające jego kwalifikacje, dyplomy i podziękowania o charakterze zawodowym. Swoiste pamiątki mające już teraz nawet pewną wartość historyczną, czego przykładem może być przepustka z okresu stanu wojennego, uprawniająca do przemieszczania się na dworze w trakcie obowiązujących wtedy godzin policyjnych.
Ciekawym uzupełnieniem tego są jednak karty obrazujące pozazawodowe pasje autora.

Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na kopie banknotów zastępczych z lat 1914-1924. W przypadku tej wystawy przedstawiono tylko te o tematyce górniczej, choć sam autor jest kolekcjonerem walorów tego typu z terenu całego Śląska.
Tytuł ekspozycji nieprzypadkowo napisany jest po Śląsku, jako że już na pierwszej planszy pokazane są okładki trzech autorskich tomików poetyckich. Całość zaś dopełniają kolorowe ilustracje z tegorocznej publikacji „Ô ty wyspie szmaragdowy”, wykonane przez Marka Wacława Judyckiego. Co ciekawe, uważny obserwator na każdej z ilustracji dostrzec może maleńką postać górnika w mundurze galowym.

Na tym jednak nie koniec, gdyż coś dla siebie znajdą tam też osoby zainteresowane filatelistyką. Z okazji 40 lat pracy w górnictwie wydany został na zlecenie autora specjalny bloczek znaczków personalizowanych, w efekcie czego chyba po raz pierwszy w historii, na polskim znaczku ukazała się postać św. Barbary (projektu M.W.Judyckiego), która Rudzie Śląskiej patronuje oficjalnie już od dwudziestu lat. Znaczki z tej edycji pokazane są również na różnorodnych pamiątkowych kopertach i kartkach, obrazując tym sposobem żywą współpracę autora wystawy ze środowiskiem rudzkich i zabrzańskich filatelistów, zrzeszonych w miejskich Oddziałach PZF.

Wystawa dostępna będzie dla zainteresowanych do 8 września tego roku.

Bronisław Wątroba - "Na pyndzyji sie łōnacza"


Źródło: Redakcja

Komentarze (7)    dodaj komentarz »

 • yahu pawul - fryna

  "Na pyndzyji sie łnacza" - a może by tak po Polsku w Polsce - co ??!

 • xyz

  Jak mieszkasz na Śląsku to sie dostosuj do gwary która tu wystepuje i tyle

 • Mikron

  Guzik mnie obchodzi co ty robisz na pyndzyji.

 • Mosz recht

  Lubia jego twórczość.

 • BasiaPL

  Brawo Bronek!

 • Zoka

  To jeden z najbardziej nachalnych i infantylnych rudzkich indywiduów.

 • Jo.

  BRAWO.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.