Wiadomości z Rudy Śląskiej

Budowa domu systemem gospodarczym - czy to zawsze tańsze rozwiązanie?

  • Dodano: 2022-10-12 09:30, aktualizacja: 2022-10-17 07:31

Budowa domu to proces, który wymaga od Inwestora wyboru odpowiedniego projektu,  przygotowania środków finansowych i właściwej organizacji całego przedsięwzięcia. Część Inwestorów decyduje się na budowę systemem zleconym, powierzając odpowiedzialność wybranej ekipie budowlanej, jednak wiele osób podejmuje się samodzielnej budowy tzw. systemem gospodarczym. Zaletą tego drugiego rozwiązania jest możliwość sporych oszczędności. Na czym polega budowa domu systemem gospodarczym i w jaki sposób można ułatwić to zadanie?

Na czym polega budowa domu systemem gospodarczym?

Budowa domu systemem gospodarczym to sposób prowadzenia inwestycji, wymagający od Inwestora dużego zaangażowania w proces powstawania wymarzonego domu. Inwestor bierze na siebie ciężar organizacji i prowadzenia budowy, poszczególne prace budowlane wykonuje we własnym zakresie lub z pomocą rodziny czy przyjaciół. Do bardziej skomplikowanych zadań, robót wymagających uprawnień czy zezwoleń Inwestor może zatrudnić wykwalifikowane ekipy. Zadaniem Inwestora, który zdecydował o budowie domu systemem gospodarczym, jest także wybór i zakup wszystkich materiałów budowlanych, zgodnych z wytycznymi zawartymi w projekcie domu. Poszukiwanie najlepszych ofert może być dość czasochłonną pracą, jednak pozwoli na oszczędności. Ceny na te same materiały w różnych składach mogą się różnić, dlatego warto przeanalizować poszczególne oferty, by wybrać te najkorzystniejsze. Jeżeli w celu oszczędności Inwestor decyduje się na zakup tańszych materiałów budowlanych, to należy pamiętać, by zawsze wybierać takie, które mają nie gorsze parametry niż te wskazane w projekcie. Podejmując się realizacji w systemie gospodarczym, należy zatrudnić kierownika, który fachowym okiem będzie nadzorował inwestycję, przeprowadzi kontrolę każdego etapu budowy oraz zatwierdzi wykonane prace. Kierownik będzie także wsparciem dla Inwestora, pomoże zaplanować prace tak, aby budowa szła sprawnie i bez zbędnych przestojów.

Co ułatwi Inwestorowi budowę domu systemem gospodarczym? 

Podczas budowy domu systemem gospodarczym pomoc osób, posiadających odpowiednie umiejętności i doświadczenie jest dla Inwestora nieocenionym wsparciem. Oprócz zorganizowania rąk do pracy Inwestor powinien też zadbać o opracowanie dokładnego harmonogramu prac. Z tego dokumentu będą korzystać wszyscy uczestnicy budowy, a jego nadrzędną funkcją jest ułatwienie pracy i kontrola jej postępów. Drugim ważnym narzędziem dla każdego Inwestora, a w szczególności podczas budowy systemem gospodarczym, jest kosztorys budowlany. Wybierając projekty domów z kolekcji Pracowni ARCHON+ można kupić do każdego z nich dedykowany kosztorys budowlany, który zawiera szczegółowe zestawienia wszystkich kosztów oraz przedstawia zakres prac, jakie należy wykonać na poszczególnych etapach budowy. Z kosztorysem można we właściwy sposób zaplanować i skoordynować całe przedsięwzięcie oraz monitorować i optymalizować wydatki. Elementem kosztorysu jest przedmiar robót, czyli wykaz wszystkich prac, jakie należy wykonać, budując dom według konkretnego projektu. Wykaz zawiera pełne zestawienia i ilości niezbędnych materiałów budowlanych, sprzętu i robocizny. Dla Inwestora to ogromne ułatwienie, wysyłając przedmiar robót do składów budowlanych oraz podwykonawców, można szybko porównać oferty i wybrać spośród nich najkorzystniejsze wyceny, mając jednocześnie pewność, że uwzględniają one ten sam zakres prac. Kosztorys umożliwia weryfikację poprawności wykonywania poszczególnych robót, a dzięki temu, że jest narzędziem modyfikowalnym, można w nim wprowadzać zmiany i korygować stawki, tak, aby na bieżąco mieć podgląd rzeczywiście poniesionych wydatków. 

Aby sprawdzić, na jakie oszczędności można liczyć, decydując się na budowę systemem gospodarczym, warto zajrzeć do skróconych zestawień kosztów, prezentowanych przy poszczególnych projektach na stronie ARCHON+. Uwzględniają one koszty budowy z podziałem na system zlecony oraz system gospodarczy, w ujęciu dla minimalnych i średnich aktualnych stawek krajowych Sekocenbud.

Zapraszamy na www.archon.pl

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze (5)    dodaj »

  • Jarek

    Przy budowie to warto rozważyć odpowiedni beton, u nas się super sprawdził komórkowy od Termalica. Dobre ekologiczne rozwiązanie

  • Mela

    Mąż mi wspominał o Termalice, jak się sprawdza na dłuższy okres? Nie ma problemów z tym materiałem?

  • yes

    Z termallica nie ma żadnych problemów. Bardzo dobrej jakości beton w sam raz pod eko budownictwo

  • Don

    Szczerze mówiąc, to aktualnie jeden z najlepszych materiałów budowlanych. Zdecydowanie więcej ma zalet niż wad i opłaca się kosztowo go wybrać.

  • D. Baranski

    Zgadzam się, też korzystaliśmy i jak najbardziej ok

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.