Wiadomości z Rudy Śląskiej

Była Szewczyka, będzie Drażyka

 • Dodano: 2018-03-09 06:45, aktualizacja: 2018-03-09 07:01

Ulica Wilhelma Szewczyka w Rudzie Śląskiej będzie teraz nosiła nazwę Jerzego Drażyka. Taką decyzję podjął wojewoda śląski w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną. Zmiana wejdzie w życie 14 marca br.

W związku ze zmianą nazwy ulicy jej mieszkańcy będą musieli zgłosić zmianę w najbliższym Urzędzie Skarbowym, a pobierający świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zgłosić pisemnie zmianę danych adresowych. Mieszkańcy powinni również zgłosić zmianę adresu dostawcy energii elektrycznej i gazu. Jeżeli chodzi o dowody osobiste, paszporty, prawa jazdy czy dowody rejestracyjne, to nie tracą one swojej ważności. Zgodnie z przepisami „ustawy dekomunizacyjnej”, zmiana nazwy dokonana na podstawie tej ustawy nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. Jeżeli chodzi o zmiany w księdze wieczystej, to odpowiedni wniosek należy złożyć w rudzkim Sądzie Rejonowym. Wnioskodawca nie ponosi w związku z wprowadzeniem zmiany żadnych kosztów. Jeżeli chodzi o tabliczki z nazwami ulic, to koszty ich wymiany ponosi miasto. Koszt tabliczki z numerem porządkowym budynku ponosi właściciel budynku, jednak w tym przypadku numeracja nie zmieni się.

Wnioski online w jednym miejscu Pobierz

Przedsiębiorcy, którzy posiadają firmy przy ulicach, których nazwa została zmieniona, są zobowiązani złożyć wniosek w urzędzie miasta o zmianę wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jednocześnie będą musieli również ponieść koszty związane ze zmianą pieczątek osobistych czy firmowych, wizytówek, szyldów czy banerów reklamowych. Brak jest podstaw prawnych, by miasto mogło zrekompensować koszty wprowadzania takich zmian. Zwolnione są natomiast z opłat pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmian nazwy ulic dokonane na podstawie ustawy.

Jerzy Drażyk urodził się 21 września 1956 roku. Zmarł 11 września 2010 roku. Był działaczem samorządowym. Uzyskał mandat radnego I kadencji Rady Miasta Ruda Śląska (1990 - 1994), następnie wybierany był na tę funkcję jeszcze trzykrotnie (II Kadencja 1994 - 1998, III Kadencja 1998 - 2002 oraz V Kadencja 2006 - 2010). Poza działalnością samorządową poświęcał swój czas także działalności społecznej. Był wiceprezesem Stowarzyszenia Rudzkie Konto Pomocy, zajmującego się pomocą potrzebującym, a także członkiem Klubu Inteligencji Katolickiej w Rudzie Śląskiej oraz Stowarzyszenia Prawo Rodzina Obywatel.

Przypomnijmy, że w sierpniu ubiegłego roku w związku z tzw. ustawą dekomunizacyjną Rada Miasta Ruda Śląska zmieniła nazwy trzech ulic: Gwardii Ludowej, Aleksandra Kowalskiego – Olka i Związku Młodzieży Polskiej, które teraz nazywają się odpowiednio: rotmistrza Witolda Pileckiego, Henryka Sławika i Jana Karskiego. Zmiany weszły w życie 24 września 2017 r. Z kolei w grudniu ubiegłego roku wojewoda śląski zarządzeniem zastępczym zmienił nazwę ulicy Leona Kruczkowskiego na ulicę generała Stanisława Maczka. Ta zmiana weszła w życie 28 grudnia 2017 r.

Komentarze (25)    dodaj komentarz »

 • coby

  zapomnieli dodać że w NFZ też trzeba jechać i zmienić całej rodzinie

 • Łukasz

  Tą ulicę już raz dekomunizowali z Okrzei, więc po co teraz taki cyrk odstawiają?

 • Jorguś emeryt

  ci co zmieniają, niech teraz załatwiają, wojewoda se zmienia nazwy ulic, a mieszkańcy i przedsiębiorcy mają biegać po urzędach, zusach i tracić czas, wypisywać wnioski, jak niczemu nie są winni.

 • rudzianka

  I po co komu te zmiany oczywiscie wiaze sie to z kosztami .Niech lepiej przeznacza te pieniadze na szczytny cel np. sport ludzi starszych czy nowe przedszkolai zlobki.

 • tinta

  Na Bykowinie os to bydom tam zmiany ulic czy jak ciekawe.

 • ewald

  jakiego drażyka? ma być Kaczyńskiego i koniec.

 • ulicznica

  Nie powinno się ulicom nadawać nazwisk kogokolwiek .To tylko kiedyś tak było ,że dało się stworzyć jakieś autorytety i gdzieś usadowić je mocno w świadomości ludzi .Teraz każdemu można coś znaleźć .

 • leon

  Dla dobrej zmiany jesteśmy zakamuflowaną opcją niemiecką. Jak przejmą wszystko co jest do przejęcia...a niewiele już zostało...wszystkich Ślązaków ześlą na Sybir.

 • Szmaterlok

  A dlaczego by teraz nie zacząć walki o autonomię?! Stop teorii, gadania pisania! Walczmy!!! Mamy tyle odwagi???

 • Andi

  OK jo jest za precz z kaczor ami

 • Andi

  OK jo jest za precz z kaczor ami

 • 456

  No w tym problem ze ludzie nie maja odwagi i ida jak barany

 • handrih

  Czy ten wojewoda potomek bolszewicki to jedno co potrafi to zmieniac nazwy ulic tak mocno go bola nazwy ulic bo mnie mocno boli takie nazwiska wojewody z muzgiem meduzy ,jest wiele spraw dla obywateli mieszkancow do zalatwienia ale bezmuzgowiec wykonuje rozkazy z Nowogrodzkiej niech nazwie wszysko KACZYZM i ponumeruje

 • Weronika

  Gdzie ortografia ! MÓZG.

 • xXx

  Spoko gościu, lubiany przez uczniów, uczył mnie w szkole więcej takich nauczycieli

 • Jorg

  Ta decyzja to naplucie w twarz tym, którzy czują, że są częścią narodowości śląskiej!!! "Dobra zmiana" potrzebuje wroga!!! Była już UE, Niemcy, Rosja a obecnie Ukraina i Izrael. Ci z PiS chętnie też zobaczyliby jako wroga ludność narodowości śląskiej ( ukryta opcja niemiecka!) I do tego dążą!!! Pytanie: ilu Nas jest? Na ile starczy nam cierpliwości? Czy będziemy mieć na tyle odwagi?

 • jo...

  i ja man latać po urzędach bo jakiemuś udupowi się marzy zmiany ulic to on powinien latać i załatwiać wszystkie sprawy a nie siedzi cały czas w biurze i wymyśla.

 • filozofff

  Trzeba jak w Ameryce, wprowadzić numerację, a nie nazwy. Ale i wtedy mogłoby się okazać że niektóre cyfry i liczby kojarzą nam się z komunizmem (a był u nas na pewno taki?).Podejrzane są 9, bo maja, 17, bo października, 22, bo lipca itd,,,,I tak kretynizm rozlewa się po Śląsku (i żeby tylko).Dobra zmiana & good jobs!Powodzenia :)

 • ja

  Widzisz i nie grzmisz. Szewczyk od zawsze śląski. Co po niektórzy leczyc sie powinni. Smutny ten kraj.

 • bibuła

  Bykowina zmienic na BUKOWINA iby grało.

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.