Wiadomości z Rudy Śląskiej

Chórzyści zawładnęli Nowym Bytomiem!

  • Dodano: 2018-05-19 20:45, aktualizacja: 2018-05-19 22:52

Dzisiaj odbyła się Noc Chórów! W siedmiu miejscach Nowego Bytomia swój repertuar zaprezentowało 11 zespołów. To w sumie 700 minut muzyki! Gościem specjalnym wydarzenia był chór Csikszerda z Budapesztu. To właśnie stamtąd zaczerpnięto ideę wydarzenia, czyli przedstawienie muzyki chóralnej szerszej widowni poprzez wyjście artystów na ulice miasta.

- Dawniej śpiewało się w domach, tradycja rodzinnego muzykowania była głęboko zakorzeniona w naszej śląskiej kulturze, a w okolicy działało wiele chórów czy zespołów artystycznych – mówił Krzysztof Dudzik, dyrektor artystyczny Nocy Chórów. - Dzisiaj niestety tradycje te zostały wyparte przez kulturę masową, sztuka „schowała się” w salonach, nabrała cech ekskluzywności i nie jest już elementem życia codziennego. Pozostawiła jednak po sobie pewną niezapełnioną przestrzeń, którą my pragniemy wypełniać – dodał.

Poza rynkiem koncerty odbyły się w ogrodzie Miejskiego Centrum Kultury (scena Pubu Druid), w ogrodzie Miejskiego Przedszkola nr 17, ajnfarcie (wejście przy placu Jana Pawła II 3), kościele pw. św. Pawła Apostoła, na parkingu Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia oraz w wieży wodnej.

- Niektóre z miejsc mogą wydawać się zupełnie „niekoncertowe” – zauważa Krzysztof Dudzik. – Chcemy jednak, by śpiew i muzyka zaczęły kojarzyć się z czymś „zwyczajnym”, dostępnym na wyciągnięcie ręki - dodaje.

Swój repertuar zaprezentowali: Akademicki Zespół Muzyczny Politechniki Śląskiej z Gliwic, Chór Gaudeo ze Świerklan, Polonia Harmonia z Piekar Śląskich, Chór Przednutka z Kobielic, Chór Uniwersytetu Ekonomicznego, Chór Kameralny Akademii Muzycznej oraz Zespół Kameralny Santarello z Katowic, Chór Klaster oraz Cantores don Bosco z Zabrza, Chór Szkoły Muzycznej z Rudy Śląskiej oraz Csikserda z Budapesztu.

Chórzyści zawładnęli Nowym Bytomiem!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.