Wiadomości z Rudy Śląskiej

"Co młodym w duszy gra?". Ponad 500 muzyków wzięło udział w I Ogólnopolskim Konkursie

  • Dodano: 2021-06-25 11:30

Ponad 500 muzyków wzięło udział w I Ogólnopolskim Konkursie „Co młodym w duszy gra?”. Zorganizował go Zespół Szkół Muzycznych w Rudzie Śląskiej dla uczniów klas wiolonczeli, skrzypiec i fortepianu.

Pierwsza edycja odbyła się w formule on-line.

- Jest to pierwszy i jedyny w Polsce konkurs przeznaczony wyłącznie dla uczniów szkół muzycznych bez pionu ogólnokształcącego, popularnie nazywanych szkołami popołudniowymi.  Formuła konkursu spotkała się z ogromnym zainteresowaniem społeczności artystycznej. Swoje nagrania nadesłało aż 501 uczestników z całej Polski – wyjaśnia Mirosław Krause, dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych w Rudzie Śląskiej.

Interdyscyplinarne jury, w którego składzie zasiedli wykładowcy Akademii Muzycznej w Katowicach:

  • dr hab. Adam Mokrus,
  • dr hab. Natalia Kurzac
  • dr hab. Piotr Banasik

wysłuchało nadesłane nagrania i wyłoniło grono laureatów. Najlepsi z najlepszych, zdobywcy Grand Prix oraz nagród specjalnych za wyróżniające wykonanie utworu kompozytora polskiego, wzięli udział w koncercie laureatów, udostępnionym na profilu FB Konkursu  https://www.facebook.com/I-Ogólnopolski-Konkurs-Co-młodym-w-duszy-gra--104316885088038.

Wśród laureatów znaleźli się uczniowie rudzkiej szkoły:

  • skrzypaczki - Anna Cisek, Matylda Socha, Łucja Długokęcka, Marta Janus i Emilia Miemiec;
  • wiolonczeliści – Anna Gabryś, Ernest Mercik, Agata Skubacz i Zuzanna Kurzeja
  • oraz pianistka Agnieszka Smoleń.

Patronat nad I Ogólnopolskim Konkursem „Co młodym w duszy gra?” objęła Prezydent Miasta Ruda Śląska Grażyna Dziedzic oraz Rektor Akademii Muzycznej w Katowicach prof. dr hab. Władysław Szymański. Partnerem Konkursu została Fundacja Skrzypce im. Tadeusza Wrońskiego oraz Towarzystwo Muzyczne Śląskich Kameralistów.

Konkurs został zaplanowany jako wydarzenie cykliczne

- Ze względu na panującą pandemię tegoroczna edycja odbyła się on-line,  ale mamy nadzieję, że kolejne uda się zorganizować na żywo i staną się one okazją do wspaniałej uczty muzycznej, odbywającej się w auli Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej – podsumowuje Anna Skubacz, kierownik sekcji instrumentów strunowych i pomysłodawczyni konkursu.

Zespół Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej obchodzi w tym roku szkolnym jubileusz

50 lat temu swoją działalność rozpoczęła Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego. Z kolei od 2010 roku młodzież może uczyć się także w Miejskiej Szkole Muzycznej II stopnia. Obie placówki w jeden zespół zostały połączone w marcu 2011 roku.

Nauka w rudzkiej szkole muzycznej jest bezpłatna

Okres nauki trwa:

  • dla dzieci rozpoczynających naukę w wieku 6 do 9 lat - 6 lat,
  • dla dzieci i młodzieży rozpoczynających naukę w wieku od 10 do 16 lat – 4 lata.

Uczniowie uczą się gry na wybranym instrumencie oraz biorą udział w lekcjach rozwijających ogólny poziom muzyczny. Istnieje możliwość nauki gry na: fortepianie, akordeonie, klawesynie, organach, skrzypcach, altówce, wiolonczeli, kontrabasie

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.