Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Co powstanie na hałdzie?

 • Dodano: 2016-10-04 19:00

Dziś w Szkole Podstawowej nr 4 w Czarnym Lesie odbyły się konsultacje społeczne dotyczące zagospodarowania pocynkowej hałdy w okolicy ul. 1 Maja.

Rekultywacja hałdy  wpisuje się w międzynarodowy projekt Lumat.

Projekt będzie trwał 3 lata. Rozpoczął się w maju tego roku. Tłem projektu jest zrównoważone zarządzanie terenami i zasobami glebowymi, a także potrzeba ochrony terenów i ograniczenia rozlewania się miast. Chcemy w wybranych obszarach opracować plany działań z uwzględnieniem potrzeb mieszkańców. W Rudzie Śląskiej będzie to zagospodarowanie terenu hałdy - opisała Dr Anna Starzewska-Sikorska – koordynator projektu LUMAT.

W skład konsorcjum projektu Lumat wchodzi 13 podmiotów z 7 państw – m.in. Polski, Słowacji, Czech, Austrii.

W sprawie hałdy składano także wnioski m.in. o fundusze z WFOŚiGW, nawiązano współpracę z Instytutem Ekologii Terenów Przemysłowionych. Projektem nie zostanie objęta cała hałda. Podzielono ją pomiędzy kilka projektów. Ten o nazwie Lumat obowiązywać będzie teren głównie od strony centralnej i od strony wieżowców – obejmie około 1/3 powierzchni hałdy.

Co planowane jest w ramach rekultywacji hałdy?

Powstaną tam alejki spacerowe, oświetlenie, miejsca rekreacji ruchowej dla starszych i młodszych, ławki. Na hałdzie ma zostać wykonany szlak dydaktyczno-naukowy w formie szlaku dziedzictwa techniki i rozwoju przemysłu w tym rejonie. W centralnej części hałdy zaaranżowany zostanie punkt widokowy. 

W późniejszym czasie z innego projektu ma powstać trakt rudzki pieszo-rowerowy prowadzący aż w okolice stadionu przy ul. Czarnoleśnej, przy którym staną urządzenia, plac zabaw. Całość obejmie monitoring.

Wizualizacja hałdy po rekultywacji

Zagrożeniem hałdy są pęknięcia i ubytki powodujące uwalnianie się metali ciężkich z jej wnętrza.

Od strony północnej planujemy uformowanie skarpy zwałowiska. Całą hałdę planujemy uszczelnić, a także nasadzić specjalną zieleń. Wszystko po to, by zapobiec uwalnianiu się metali ciężkich z hałdy – mówił Michał Adamczyk z Wydziału Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Ruda Śląska.

Na projekt miasto ma około 1 mln zł. Oprócz zagospodarowania jej części suma zostanie przeznaczona na utwardzenie, zabezpieczenie przed erozją hałdy i nasadzenia.

Mieszkańcy wyrazili obawy, w jakim stopniu hałda „naszpikowana” metalami zostanie poruszona podczas prac i czy to nie zagrozi zdrowiu mieszkańców.

Prace to kwestia zabezpieczenia tej części, którą dotknęła erozja. Nie będziemy hałdy rozkopywać, narażać mieszkańców na jakiekolwiek zagrożenia. Wszystko z myślą o społeczeństwie i środowisku. Te sposoby wykorzystywane są z powodzeniem w innych krajach – mówił wiceprezydent miasta, Michał Pierończyk.

Główny cel działań to bezpieczeństwo ekologiczne. Już robimy na hałdzie badania, aby zastosować fitostabilizacje. Co to znaczy? Nasadzamy specjalne mieszanki traw, które powodują stabilizację metali, są one unieruchamiane w glebie. Gdy będzie gotowa dokumentacja techniczna, zorganizujemy drugie spotkanie, pokażemy, jak to działanie ma wyglądać w praktyce, aby nie było zagrożenia dla zdrowia – powiedziała do zgromadzonych  dr Anna Starzewska-Sikorska.

Od strony północnej hałdy istnieje bowiem obecnie problem – występuje tam proces wietrzenia, a to z kolei powoduje uwydatnianie się metali ciężkich. Rodzi to konieczność przeniesienia stojących tam garaży.

To wzbudziło duże poruszenie wśród zgromadzonych, którzy tym tematem od początku spotkania byli żywo zainteresowani. Wielu z nich przyszło na konsultacje tylko z powodu garaży.

W miejscu, o którym mowa, stoi około 30 garaży należących do miasta. Kilkanaście z nich stoi na terenie własności Polskiej Grupy Górniczej. Koncepcja przewiduje przeniesienie tych garaży na teren miasta oddalony około 100 metrów dalej lub na kompleks przy ul. Kempnego, według Państwa preferencji. Nie zostaniecie całkowicie pozbawieni garaży. - tłumaczył wiceprezes zarządu MPGM TBS zajmującego się garażami w mieście, Tomasz Rzeżucha.

Miasto zorganizuje w późniejszym czasie specjalne spotkanie dla osób posiadających garaż w tej części miasta, aby wytłumaczyć szczegóły planowanych zmian. Każdy użytkownik zostanie też poinformowany na piśmie o planach magistratu dotyczących terenu, na których stoją garaże przy hałdzie.

Co powstanie na hałdzie?

Komentarze (14)    dodaj komentarz »

 • Franz Lischka

  To co zrobiono z Holda , w Niemcach jest juz od downa normalka ! Moim zdaniem,a obok sie wychowolem,robione jest na G. Slonsku i w Rudzie zbytnio za malo.Np. byle trasy kolejowe-jak ta piaskowo z Martinschacht na Bykowina i dalej,powinna tam byc Trasa rowerowo i spacerowo ,jak zrobili w Wuppertal,oswietlono LED z Restaurant`s po drodze ,kafejkami itd,brak miejsc do uprawiania Sportu,jak kiedys bylo na Ul. Furgola-Spielplatz,Boiska, dzis nie ma nic...nie potrzebnie rozebrano byly Dworzec (Bahnhof) Ruda Czarny las,zamiast z tak okazalego budynku cos dla mlodziezy zrobic.Jest jescze kupa do zrobienio na Oberschlesien,by standardowo sie przyblizyc do Europy zachodniej ! Glück auf-Szczesc Boze.

 • Basia

  Cała nasza rodzina bedzie tam chodzić. My się bardzo cieszymy..nasi znajomi tex (bo tu nic nie ma na Wirku)

 • Rdsl

  Kolejne pieniadze,ktore zostana wyrzucone w błoto,na co to komu?kto tam bedzie chodził,chyba młodzież pić piwo,jest wiele innych potrzeb,zacznijcie coś robic w kierunku bezrobocia a nie kolejny milion wyrzucac,parki [...]s*** stawiac a w nocy w niektorych miejsach przejśc nie mozna,pomyślcie o bezpieczenstwie w naszym mieście

 • Rudzianin.

  Postawić duży obiekt garażowy piętrowy, a nie plac zabaw,tym bardziej widać obok stoi kopalnia , za jakiś czas kopalnie znikną w miejsce coś powstanie i garaże jak znalazł.

 • Europejczyk

  Ludzie jakie z wos są idioci. Tym żeby ta cholda była bezpieczna zajmują się fachowcy od środowiska. Władze chca zrobić coś dobrego to wy wyskakujecie z wytrzezwialka, paranoja.wolicie z okien patrzeć na ten syf? Ludziom jednak nie dogodzić. dobrze ze wyjechałem z tego kraju bo ludzi w Polscenie da się słuchać czasami

 • Lol

  Pamiętom te downe czasy jak te hołdy były oblegane przez bajtli na sankach i nartkach i to było piekne.

 • Franz Lischka

  Jo tyz sie uczol tam na Nartach jezdzic.....potem dopiero Ustron bol...

 • Piotr

  Będzie przynajmniej gdzie chodzić jabole pić i powdychać trochę pierwiastków. Kiedyś musieliśmy siedzieć na trawie a teraz będziemy mieli ławki Fajnie sanatorium nam zrobią. A i fajnie widoki będą na izbę wytrzeźwień no i przede wszystkim blisko bo z górki gratuluje trafionego pomysłu.

 • Piotr

  Lepiej by te pieniądze przeznaczyć na inny cel. Kto będzie spacerować po hołdzie z dziećmi jak tam tyle świnstwa w niej siedzi i jest zasypane o czym sami informują. Posadzą trzy drzewka dwa chodniki zrobią a reszta kas się podziela.Ciekaw jestem czy i jak często będą Ci pomysłodawcy tam spędzać czas ze swoimi dziećmi?

 • as

  metale ciezkie to jedno a jak z odpadami i pierwiastkami promieniotworczymi ?

 • ds

  tereny spacerowe i uwalniajace sie metale ciezkie ...

 • obserwator

  Całość zabawna, a najzabawniejsza "wizualizacja" wyglądająca jakby powstała na kolanie, podczas "posiedzenia" w kibelku.

 • spoksik

  Może i tak było haha!

 • Gymol=ks-Ruch

  ta Wizualizacja hałdy robiył ktoś w paint słabo to wyglądo

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.