Wiadomości z Rudy Śląskiej

Co to jest skimming? Jak się przed nim ustrzec?

 • Dodano: 2021-05-14 07:00, aktualizacja: 2021-05-14 07:16
Mając do wyboru różne bankomaty lepiej jest korzystać z tych, które znajdują się wewnątrz banków, budynków mniej prawdopodobne jest, że przestępcy odważą się zamontować tam urządzenia skimmujące - skanujące.
 
Pamiętajmy, żeby przed dokonaniem transakcji przyjrzeć się dokładnie urządzeniu, sprawdźmy, czy nie zostało w jakiś sposób przerobione – zmodyfikowane.
 

Ważne

SKIMMING – to nielegalne pozyskiwanie danych karty bankowej oraz nr PIN, w celu stworzenia kopii takiej karty i użycia jej w środowisku elektronicznym, aby dokonać wypłaty środków z przypisanego do niej rachunku bankowego, najczęściej gotówki w bankomatach innych krajów.
 

Kilka rad jak ustrzec się przed skimmingiem

Mając do wyboru różne bankomaty lepiej jest korzystać z tych, które znajdują się wewnątrz banków, budynków mniej prawdopodobne jest, że przestępcy odważą się zamontować tam urządzenia skimmujące - skanujące.
 
Pamiętajmy, żeby przed dokonaniem transakcji przyjrzeć się dokładnie urządzeniu, sprawdźmy, czy nie zostało w jakiś sposób przerobione – zmodyfikowane. Najczęściej w celu pozyskania danych z karty przestępcy montują na bankomatach specjalne nakładki na czytnikach kart, często też montowana jest kamerka, która rejestruje wbijany nr PIN. Wpisując kod PIN, należy zasłaniać ręką klawiaturę.
 
Jeśli bankomat wzbudza podejrzenia, niezwłocznie powiadom o tym fakcie pracownika banku i policję.

Komentarze (5)    dodaj »

 • Mike

  A może by tak pracownik banku albo ochrona czy serwisanci sprawdzali regularnie bankomaty a nie robić z klientów detektywów.

 • Binia

  Kolejny raz powtarzacie ten sam temat tak jak "jak zabezpieczyc rower przed kradzieżą" albo "płatność cudzą kartą to kradzież" serio nie ma juz o czym pisać? Czy po prostu ciężko się wysilić?

 • n4u

  Wszyscy to ciągle powtarzają a potem i tak znajdują się idioci co podają oszustom pin / login / hasło / kartę do bankomatu, albo przelewają kasę / wyrzucają ją na śmietnik / przez okno / dają słupowi. A potem płaczą że hakerzy ukradli / policjant / wnuczek etc.Część społeczeństwa to totalni debile - media muszą wałkować to może część z nich się nie da wydymać. Nie można wszystkich mierzyć swoją miarą - niech wałkują ile wlezie.

 • Lelek

  Inteligentnemu człowiekowi wystarczy raz powiedzieć, wytłumaczyć. A z głupotą się nie walczy - głupotę się omija. Wchodzisz na stronę miasta i zamiast czytac ciekawe artykuły to widzisz "szkolenia dla przedszkolaków"

 • Karl

  Nie na temat gościu nawijosz. Generalnie artykuł o tak bez sensu, ciekawe jak ktoś z poza branży mo rozpoznać tako nakładka, czasem widać, ale te sprzętu też są coraz lepsze. Rozwiązanie jest jedne, właściciel bankomatu mo go pilnować i sprawdzać, a były już przypadki że tako nakładka była założono 1,5 miesiąca na bankomacie, pomimo tego że w międzyczasie kilkukrotnie go napełniano...

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również