Wiadomości z Rudy Śląskiej

Co z tom godkom?

 • Dodano: 2014-02-10 20:30, aktualizacja: 2014-02-10 21:39

Dyskusja nad śląską mową toczy się od dłuższego czasu. Czy śląska mowa powinna zostać uznana za język regionalny? Marek Plura, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Piastowanio Ślonskij Godki wraz z innymi posłami walczy o nadanie tego statutu. Stąd spotkanie w filii nr 18 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Halembie, gdzie dyskutowano o śląskiej godce.

To co z naszą śląską godką dzisiaj się dzieje, jaka ona jest - wiemy, ale na co dzień jesteśmy poddani wpływom kultury masowej, miejsca na nasze tradycje, naszą mowę jest coraz mniej. Stąd też moje działania poparte przez tylu posłów – mówił Marek Plura, poseł na Sejm RP.

Chcą objąć szczególną ochroną, wsparciem i szacunkiem śląską mowę poprzez nadanie jej statusu języka regionalnego.

To pozwalałoby na przetrwanie naszej śląskiej mowy w tylu odmianach w ilu ona występuje, nauczanie najmłodszych dzieci według tych wzorów miejscowych, regionalnych wszędzie tam gdzie życzyliby sobie tego rodzice – wymienia Marek Plura, poseł na Sejm RP.

Podczas spotkania, które prowadził Grzegorz Franki z biura poselskiego Marka Plury wspomniano o pierwszym pojawieniu się śląskiej godki na sejmowej mównicy oraz przedstawiono kolejne etapy starań o nadanie statusu języka regionalnego śląskiej godce.

Pojawił się również pomysł, by wygłosić expose po śląsku w sejmie. Poseł pomysł podchwycił i zadeklarował:

W przyszłym tygodniu będzie okazja, mamy posiedzenie sejmu, a 21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Mowy Ojczystej. Uroczyście Wam tutaj obiecuję, że tego 21 żadnego innego słowa niż po śląsku nie powiem.

Komentarze (5)    dodaj komentarz »

 • Realista

  Patrzę i podziwiam. Konie, na których niektórzy pragną jeździć, w opisie bardzo piękne, w rzeczywistości okazują się chabetami.

 • platfus

  I Plura i całe PO są posprzątani, nie tylko w Rudzie Śląskiej ale w całym kraju. A gdzie platfusi na spotkaniu?

 • ślonzok

  ...w taakim tłumie to sie przimojmnij chopy pogodali, take spotkania som richtich we wercie :)

 • Dravil

  Po co mi to i tak byda godoł albo mówił.

 • Rudzianka

  Spotkanie zgromadziło 10-osobowy tłum.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.