Wiadomości z Rudy Śląskiej

Czadowe filmy rudzianina ku przestrodze. Andrzej Frat przestrzega przed zagrożeniem

  • Dodano: 2019-02-08 07:00, aktualizacja: 2019-02-08 10:41

"Czadowy Film” i „Czadowy Dokument, czyli poleciałem na Ibizę” to filmy Andrzeja Frata o zatruciu tlenkiem węgla, które można już oglądać w Internecie.

W ten sposób młody filmowiec z Rudy Śląskiej przestrzega społeczeństwo przed zagrożeniem, jakie niesie za sobą ten niebezpieczny gaz. Oprócz filmów powstała także strona internetowa www.obudzczujnosc.pl, na której znajdują się informacje, w jaki sposób zabezpieczyć się przed czadem.

Jeden z filmów to „Czadowy Film", który powstał na podstawie moich przeżyć, czyli zatrucia tlenkiem węgla.  Minął już rok od tego przykrego wydarzenia i od tego czasu wiele zmieniło się w moim życiu. Chyba jeszcze bardziej zacząłem je doceniać, ale postanowiłem także pokazać ludziom, jak straszne jest to zagrożenie dla naszego zdrowia, życia i chcę przestrzegać przed nim. W tym filmie zostały uwzględnione też przeżycia innych ludzi, które zebrałem – zaznacza Andrzej Frat. -  Do filmu nie należy podchodzić na zasadzie krótkiego spotu. Jest to około siedmiominutowa produkcja ku przestrodze, będąca „relacją z podłogi" i majaczeń otrutego czadem mózgu. Dobrze jest więc znaleźć chwilę spokoju, wyciszyć się i dopiero wtedy włączyć film. Ma on wstrząsnąć odbiorcą i sprawić, aby zainteresował się on problemem, swoim bezpieczeństwem oraz stroną stworzoną przeze mnie stroną, na której znajdzie informacje o tym, jak się wystrzegać czadu – dodaje.

Główną rolę w filmie gra Tomasz Parchański, młody aktor z Orzesza, a w projekcie wzięli udziałm.in.: aktor Artur Barciś, zespół Clock Machine i internetowy muzyk CeZik. Drugi siedmiominutowy film to „Czadowy Dokument, czyli poleciałem na Ibizę". Przedstawia on relacje czterech obcych sobie osób, których połączyło jedno - zatrucie tlenkiem węgla i uniknięcie śmierci.

Każdy z tych ludzi przeżył to inaczej i każdy ma swoje przemyślenia na temat wypadku i jego konsekwencji. Jednym z bohaterów tego filmu jest Michał Włodarski, 28-letnia ofiara czadu z Katowic, czyli człowiek któremu wypadek zrujnował zdrowie i musiał przerwać swoją karierę w Polskiej Akademii Nauk – mówi Andrzej Frat.

Oba filmy można zobaczyć na stronie internetowej: www.obudzczujnosc.pl. Na stronie również zostały podane informacje o tlenku węgla i metodach walki z nim. Strona ma być na bieżąco rozbudowywana i aktualizowana.

Chciałbym, żeby ta strona stała się największą witryną poświęconą problemowi tlenku węgla i walki z nim w Polsce. Naszym celem jest masowe uświadamianie ludzi, aby było jak najmniej przypadków zatruć we własnych domach, bo mimo wielu akcji społecznych i informacjach o kolejnych ofiarach, ludzie wciąż bagatelizują problem. Chcemy to zmienić i będziemy nad tym ciężko pracować – dodaje.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Adrianna

    Wzruszenie odbiera mi mowę. Wspaniałe ,że jesteście. Wszystkiego dobrego

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również