Wiadomości z Rudy Śląskiej

Czy trądzik różowaty zawsze daje takie same objawy?

  • Dodano: 2021-11-10 14:00

Niedoskonałości na naszej skórze mogą pojawić się w każdym wieku. Problemem, z którym zmagają się przede wszystkim posiadaczki cery dojrzałej, jest trądzik różowaty. To przewlekła choroba zapalna skóry, której objawy mogą być bardzo zróżnicowane, a przyczyna jej występowania w dalszym ciągu nie jest w pełni poznana. Czy symptomem tej choroby mogą być zaskórniki? Sprawdź, jak poprawnie rozpoznać objawy choroby i jak sobie z nią radzić.

Trądzik różowaty – to trzeba wiedzieć

Trądzik różowaty to z roku na rok coraz powszechniejsza dermatoza skóry. Określa się, że może się z nią zmagać nawet 10% populacji, przy czym znacznie częściej występuje u kobiet. Predyspozycjami do wystąpienia tej choroby są przede wszystkim skóra naczynkowa oraz posiadanie bardzo jasnej karnacji, choć nie są to jedyne powody, które mogą wywoływać tę chorobę. 

Trądzik różowaty bywa bardzo późno diagnozowany, co zdecydowanie wpływa na realne możliwości wyleczenia tej choroby. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim to, że pierwsze objawy tej choroby mogą wystąpić dopiero około 25. roku życia, a także że są w nieprawidłowy sposób interpretowane. Trądzik różowaty bardzo często bywa mylony z trądzikiem pospolitym, jednak musimy pamiętać, że są to dwie zupełnie różne choroby, a kuracja przeciwtrądzikowa w przypadku rosacea może tylko pogorszyć stan skóry. Podstawową różnicą pomiędzy tymi chorobami jest to, że w przypadku trądziku różowatego nie pojawiają się zaskórniki zamknięte. Z kolei jeśli chodzi o trądzik pospolity, zaskórniki zamknięte i otwarte zazwyczaj są jego pierwszym objawem. 

Przyczyny trądziku różowatego

Przyjmuje się, że wpływ na występowanie tej choroby mogą mieć różne czynniki. Do tej pory nie rozpoznano bowiem konkretnej przyczyny, jaka stoi za występowaniem tej dermatozy. Mimo to dermatolodzy zwracają uwagę, że obecność tej choroby może mieć związek z nadmierną reaktywnością naczyń krwionośnych w skórze twarzy. To z kolei może mieć swoje źródło zarówno w czynnikach genetycznych, jak i środowiskowych. Oprócz tego wyróżnia się szereg zachowań, które mogą nasilać objawy choroby. Są to:

  • długotrwałe przyjmowanie niektórych leków (np. maści zawierających glikokortykosteroidy);
  • nagłe wahania temperatury;
  • życie w ciągłym stresie;
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry twarzy;
  • niewłaściwa dieta;
  • zaburzenia hormonalne;
  • spożywanie alkoholu;
  • zakażenie nużeńcem ludzkim lub bakterią Helicobacter pylori.

Jak rozpoznać objawy trądziku różowatego?

Objawy trądziku różowatego obejmują przede wszystkim policzki, brodę oraz czoło i nos. Pierwszym charakterystycznym symptomem świadczącym o obecności choroby jest rumień, który na początku pojawia się znienacka (np. pod wpływem emocji, spożycia pikantnej potrawy lub alkoholu), a stopniowo ulega utrwaleniu. Oprócz tego chora osoba odczuwa suchość i pieczenie w obrębie zmian. Z czasem na skórze mogą występować teleangiektazje oraz stan zapalny i obrzęk. Kolejny etap rozwoju choroby to pojawianie się na skórze krostek oraz grudek. Może dochodzić także do zmian przerostowych. Przebieg choroby może prezentować się w następujący sposób:

  • postać rumieniowa z teleangiektazjami;
  • postać grudkowo-krostkowa;
  • postać przerostowo-naciekowa;
  • postać oczna;
  • odmiana ziarniniakowa.

Jak leczyć trądzik różowaty?

Ze względu na złożoność choroby, jak i brak dokładnej przyczyny wywołującej trądzik różowaty, nie istnieje skuteczny sposób, który pozwoliłby na całkowite wyleczenie. Leczenie tej dermatozy w dużej mierze opiera się na unikaniu czynników, które mogą zaostrzać zmiany na skórze. W cięższych przypadkach lekarz może zalecić leczenie antybiotykami, na przykład erytromycyną lub tetracyklinami. 

Duży wpływ na zmniejszenie nasilenia objawów mają dieta oraz pielęgnacja. W przypadku diety należy przede wszystkim unikać ostrych i pikantnych potraw, mocnej kawy, herbaty, a także niemal całkowicie ograniczyć spożywanie alkoholu. Pomocne natomiast mogą okazać się napary ziołowe, na przykład z rumianku lub zielonej herbaty.

W przypadku pielęgnacji skory z trądzikiem różowatym należy przede wszystkim unikać silnie złuszczających, wysuszających, a często także i drażniących substancji, jak alkoholu czy niektórych kwasów. Zdecydowanie poleca się produkty do cery naczynkowej i wrażliwej, które zawierają dużą ilość substancji o działaniu ochronnym.

Komentarze (3)    dodaj »

  • Agnieszka88

    Kiedyś się słyszało, że to jest choroba kobiet w wieku ok. 40+, ale szczerze? Będąc w kolejce do dermatologa widzę dziewczyny też z wieku 20+ 30+ lat i to tak mniej więcej 1/10 osób to jest ta młodsza. Ja sama mam 33 lata i mam stwierdzony TR. Jeżeli chodzi o objawy to obecnie już są one mniejsze, ale biorę leki na recepte od lekarza, ale też i smaruję się dermokosmetykami. Może brzmi to dziwnie, ale będąc u lekarza nawet o kosmetyki do smarowania twarzy typu kremy na TR z acnerose się pytałam, czy o podkład z Jart itp., bo zawsze chcę widzieć, czy skład mi pomoże czy nie i tutaj przy odpowiednim leczeniu tabletkami i pielęgnacją objawy typu rumień, krosty itp. są mniej widoczne.

  • Jowita Perzyńska

    I to wszystko się u Ciebie sprawdza? Działa dobrze? Ten podkład to pierwsze o nim słyszę. Jakie składniki warto mieć na oku? pomocy bo dopiero zaczynam działać w sprawie zaróżowienia i jestem bardzo ciekawa czy coś może się u mnie sprawdzić.

  • Agnieszka88

    A dziękuję. Sprawdza się i działa. Inaczej bym o tym nie pisała. Podkład zależy pewnie co kto lubi. Osobiście mi podpasował. Co do składników to polecam kwas laktobionowy, kwas azelainowy, glukonolakton czy alantoina i ekstrakt z aloesu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.