Wielkimi krokami zbliża się do nas zima. Czy w tym roku "zima znów zaskoczy drogowców"? Jak przygotowana jest Ruda Śląska?
W tym roku zimowe utrzymanie dróg jest prowadzone przez Konsorcjum firm: PreZero Service Południe Sp. z o.o. z siedzibą w Rudzie Ślaskiej oraz Saferoad Grawil Sp. z o.o. w Rudzie Śląskiej.
Akcja Zima w Rudzie Śląskiej
Jak informuje rzecznik rudzkiego magistratu - Adam Nowak dla potrzeb Miasta zapewniono następującą liczbę sprzętu do zimowego utrzymania dróg:
- 10 piaskarko solarek,
- 6 pługopiaskarek,
- 3 samochody ciężarowe lub specjalne, lub ciągniki wyposażone w pługi,
- 2 pojazdy wyposażone w pług.
- Faktyczna liczba sprzętu skierowanego do realizacji zimowego utrzymania dróg (odśnieżania i posypywania) będzie dostosowana do warunków panujących na drogach, a także rzeczywistych potrzeb, tak aby zapewnić zimowe utrzymanie dróg zgodnie z ustalonymi standardami - mówi Adam Nowak.
Zimowe utrzymanie dróg w Rudzie Śląskiej
Zimowe utrzymanie dróg podzielone jest na cztery kolejności zimowego utrzymania w zależności od kategorii drogi.
- I kolejność zimowego utrzymania obejmuje wszystkie drogi, po których odbywa się komunikacja zbiorowa (drogi wojewódzkie, powiatowe, gminne);
- II kolejność zimowego utrzymania obejmuje pozostałe drogi powiatowe i wytypowane drogi gminne mające duże znaczenie w układzie komunikacyjnym miasta;
- III kolejność zimowego utrzymania obejmuje drogi gminne mające mniejsze znaczenie
- w układzie komunikacyjnym miasta (m.in. drogi osiedlowe).
- IV kolejność zimowego utrzymania obejmuje drogi gminne, wewnętrzne, na których występuje nieliczna zabudowa, drogi gruntowe. Drogi w tej kategorii są utrzymywane interwencyjne, w ograniczonym zakresie w przypadku wystąpienia obfitych opadów śniegu.
Za utrzymanie przejezdności dróg wewnętrznych odpowiadają ich zarządcy
Warto przypomnieć, że miasto odpowiada wyłącznie za odśnieżanie dróg, których jest zarządcą. Za utrzymanie przejezdności dróg wewnętrznych, które nie są własnością gminy, odpowiadają ich zarządcy. Podobnie sprawa wygląda z odśnieżaniem chodników. Właściciele nieruchomości we własnym zakresie muszą też odśnieżać i likwidować lód z bramy i podwórza swojej posesji, a także usuwać sople i zwały śniegu z dachu budynku i zabudowań gospodarczych znajdujących się na ich terenie. Odgarnięty przy tym śnieg powinien być składowany w miejscu, w którym nie będzie powodował zakłóceń w ruchu pieszych i samochodów.