Wiadomości z Rudy Śląskiej

Darmowe badania profilaktyczne dla kobiet w ciąży

  • Dodano: 2018-09-26 06:45, aktualizacja: 2018-09-26 06:56

Ponad 21 tys. kobiet może skorzystać z programu „Zdrowa matka i dziecko”, którego podstawowym celem jest prawidłowa opieka nad kobietami w ciąży. W ramach projektu "Świadoma Mama - Zdrowe Dziecko", realizowanego przez Fundację Godula- Hope, kobiety do 35. roku życia, których ciąża nie przekracza 20 tygodni, mogą wykonać bezpłatne badania prenatalne.

„Zdrowa matka i dziecko” to regionalny program zdrowotny województwa śląskiego, który ma ograniczyć liczbę przedwczesnych porodów, zwiększyć przeżywalność matek i noworodków, podnieść skuteczność wczesnego diagnozowania i leczenia wykrytych schorzeń u dzieci. Badania prenatalne i specjalistyczne konsultacje w przypadku wykrycia wady rozwojowej będą mogły odbyć kobiety już na wczesnym etapie ciąży.

Bezpłatna opieka oferowana w ramach programu przeznaczona jest dla ciężarnych mieszkanek województwa śląskiego w wieku do 35 lat (paniom powyżej 35 r.ż. przysługuje darmowa opieka perinatalna z NFZ), których ciąża nie przekroczyła 20. tygodnia życia. Z programu mogą skorzystać panie, które nie są objęte oraz nie mają wskazań do objęcia tożsamym wsparciem finansowanym w ramach innych projektów ze środków publicznych, unijnych oraz NFZ. Nie jest wymagane skierowanie lekarskie. O kolejności przyjęć również decydują względy medyczne.

Projekt  realizowany jest w okresie od 1 sierpnia br. do 31 stycznia 2021 r., przy czym badania będą wykonywane do 31 grudnia 2020 r. Rekrutacja odbywa się w sposób ciągły do 30 września 2020 r.

Program przewiduje następujące formy wsparcia: badania biochemiczne I i II trymestru, badania USG, konsultacje lekarskie, konsultacje chirurgiczne oraz psychologiczne w przypadku wykrycia wady zgodnie z zaleceniami lekarza ginekologa.

Akcja jest objęta patronatem honorowym Grażyny Dziedzic, prezydenta miasta Ruda Śląska. Zgłoszenia są przyjmowane w siedzibie fundacji Godula- Hope w Rudzie Śląskiej - Bielszowicach przy ul. Głównej 11 (pawilon A1). Szczegółowe informacje można uzyskać na stronie www.godulahope.pl/zdrowedziecko oraz pod nr telefonu 533 366 088.

Darmowe badania profilaktyczne dla kobiet w ciąży

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również