RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Delegacja "Solidarności" w biurze wiceministra Grzegorza Tobiszowskiego

 • Dodano: 2019-01-21 11:00, aktualizacja: 2019-02-20 09:07

Dzisiaj od rana związkowcy z górniczej „Solidarności” składają wizyty w biurach parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości w województwie śląskim. Związkowcy chcą przekazać parlamentarzystom obozu rządzącego petycję w sprawie coraz trudniejszej sytuacji w górnictwie.

Delegacja "Solidarności" w biurze wiceministra Grzegorza Tobiszowskiego

Kilkuosobowa delegacja "Solidarności" przyjechała także do biura wiceministra Grzegorza Tobiszowskiego z petycją, w której jest wezwanie do realizowania zobowiązań rządu wobec górnictwa. Związkowcy podkreślają, że programy na razie są tylko na papierze.Delegacja "Solidarności" poruszyła także sprawę protestu przeciwko zmianom w zarządzie JSW.   W ciągu dnia podobnych odwiedzin mogą spodziewać się także inni parlamentarzyści.

Dzisiaj (21.01) po południu minister i wiceminister energii mają rozmawiać ze związkowcami z JSW na temat napiętej sytuacji w spółce. ME podało, że spotkanie odbędzie się w Katowicach, a tematami rozmów dotyczących JSW będą m.in. gwarancje nienaruszalności Funduszu Stabilizacyjnego JSW oraz nowe inwestycje związane z nowym rejonem wydobywczym BZIE Dębina, a także możliwości zakupu Przedsiębiorstwa Budowy Szybów SA.

Zmiany w zarządzie JSW

Związki zawodowe w JSW protestują przeciwko zmianom w zarządzie. Na początku stycznia rada nadzorcza JSW odwołała dwoje wiceprezesów spółki. Związkowcy, którzy protestowali przeciwko tym decyzjom, weszli na salę obrad rady. Przerwali posiedzenie, domagając się wyjaśnień. Przewodnicząca rady nadzorczej powiedziała wówczas związkowcom jedynie, że zarząd naruszył zasady ładu korporacyjnego, m.in. nie informując rady o ważnych planach spółki. Zdaniem związkowców zmiany w zarządzie spółki są nieuzasadnione i mają służyć "wyprowadzeniu" pieniędzy z JSW.

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 10 stycznia, związkowcy wskazali, że próba odwołania prezesa JSW jest kolejnym przykładem nieuprawnionego wpływania polityków partii rządzącej na obsadę stanowisk w spółkach Skarbu Państwa, instytucjach państwowych oraz samorządowych.

- To, co się dzieje w Jastrzębiu i okolicy za sprawą parlamentarzystów, a teraz i niektórych radnych, jest po prostu skandalem – powiedział Sławomir Kozłowski, szef Solidarności w JSW.

11 stycznia konwent przewodniczących zarządów regionów i sekretariatów branżowych NSZZ Solidarność przekształcił się w sztab protestacyjno-strajkowy.

Brak zaufania do ministra Krzysztofa Tchórzewskiego

Oprócz protestu w JSW, wśród kwestii spornych między górniczymi centralami związkowymi a ministerstwem, Bogusław Hutek - przewodniczący Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ Solidarność, wymienia m.in. brak realizacji rządowego programu dla górnictwa, czy też drastyczne ograniczenie udziału węgla w polskim miksie energetycznym zapisane w przygotowanym przez resort  projekcie  strategii energetycznej do 2040 roku.

Kilka dni temu Górnicza Solidarność w specjalnym liście do Prezesa Rady Ministrów zwróciła się także o udzielenie wszelkich pełnomocnictw dotyczących górnictwa wiceministrowi Grzegorzowi Tobiszowskiemu. Związkowcy podkreślają, że stracili zaufanie do ministra Krzysztofa Tchórzewskiego.

Delegacja "Solidarności" w biurze wiceministra Grzegorza Tobiszowskiego

Komentarze (9)    dodaj »

 • ewald

  do likwidacji kopalnie. na hama ich nie ratujmu

 • Tyle w temacie

  Łachudry, oszuści, rachunek za prąd miał nie iść w górę, a u mnie poszło o 30 zł!!!! Rozbój!!!!

 • Tatamar

  Zgaś światło, zapłacisz mniej.

 • mieszkaniec-wyborca

  Niby uwaga słuszna, ale.... nie masz racji. Teraz w cenie pradu płacimy za normy które nam narzucono z UE, a my ich nie przestrzegamy jako "dobra zmiana", również w tej cenie prądu płacimy za ratowanie kopalnii, płacimy za dystrybucję, utrzymanie sieci i rosnące koszty pracy. Więc nie zawsze gasząc światło oszczędzamy! Teraz na rynku mamy coraz więcej rozwiązań energooszczędnych, które np pozwoliłyby nam ogrzać mieszkanie, niestety przy takiej cenie prądu nie da się z tego korzystać. Rząd w tej materii zupełnie sobie nie radzi!

 • ehh

  W tej "strasznej UE" ludzie żyją po 10 lat dłużej bo mają między innymi lepsze powietrze dzięki własnie tym normom i karom. My niestety tego nie potrafimy zrozumieć że paląc byle guanem szkodzimy sami sobie i naszym dzieciom. No ale "wungiel" ważniejszy.

 • mieszkaniec-wyborca

  Masz rację, tylko rząd nie ma pomysłu na walkę ze smogiem. Pomysł był wymienić piece na nowe - co skrytykowała UE, że dopłacać do takich zmian nie zamierza.

 • SEBAzKafałzu

  A mogli spojrzeć wiceministrowi w oczy, czy tylko kurtuazyjnie pogadali z sekretarką bądź asystentem? Nie bójcie się chłopy KWK Ruda nie bedzie zamykana, zostanie wygaszona!!!

 • Hanka

  Jeszcze im mało pycha kroczy przed....

 • xxx

  "Trzeba wiedzieć kiedy ze sceny zejść"

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.