Amy Steinmann - Konsul USA ds. Prasy i Kultury - odwiedzi w piątek /5 kwietnia/ Rudę Śląską.
Wizyta gościa specjalnego podsumuje XIV Dni Amerykańskie, które rudzki Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 im. Herberta Clarka Hoovera organizuje wspólnie z Konsulatem Generalnym USA w Krakowie. Tegoroczne Dni Amerykańskie w Rudzie Śląskiej zbiegają się ze stuleciem polsko-amerykańskich stosunków dyplomatycznych.
5 kwietnia, o godzinie 11.00, w Domu Kultury w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach (ul. Kokota 170) odbędzie się uroczystość podsumowująca tegoroczne Dni Amerykańskie. Inicjatywa jest realizowana przez Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 od 2006 roku, kiedy szkoła przyjęła imię Herberta Clarka Hoovera, 31. prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Gościem honorowym wydarzenia będzie Amy Steinmann, Konsul ds. Prasy i Kultury z Konsulatu USA w Krakowie
Cieszę się, że przedstawiciel Konsulatu po raz kolejny odwiedzi Rudę Śląską – mówi prezydent Grażyna Dziedzic. – Obecność Pani Konsul i zainteresowanie projektem, który realizuje corocznie młodzież z „Hoovera”, nie tylko nada wydarzeniu wysoką rangę, ale przede wszystkim będzie potwierdzeniem, że lokalne inicjatywy również są ważne dla przedstawicieli placówek dyplomatycznych – podkreśla.
Piątkowe uroczystości zostaną poprzedzone „Tygodniem Hoovera”, pełnym nowatorskich działań podejmowanych przez nauczycieli i uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4.
Na lekcjach matematyki młodzież podejmie się obliczeń związanych z Zaporą Hoovera, z kolei na języku polskim będą ćwiczyć kreatywne pisanie na amerykańskie tematy – mówi Iwona Luszczak, dyrektor ZSO nr 4. - Nie zabraknie lekcji w języku angielskim, dotyczących różnych aspektów amerykańskiego życia, historii i kultury – dodaje.
Z kolei podczas wydarzenia finałowego /5 kwietnia/ zaplanowano występ trio jazzowo-swingowego Stana Breckenridge’a, wybitnego artysty i profesora muzykologii Uniwersytetu Południowej Kalifornii. Wspólnie z polskimi muzykami zagra i zaśpiewa słynne utwory od „Georgia on my mind” do „Mona Liza” i ”Route 66”.
Koncert poprzedzi otwarcie wystawy i projekcja krótkiego filmu zawierającego wiele unikatowych dokumentów, jak dyplom Doktora Honoris Causa UJ dla Hoovera, odezwa do mieszkańców Rady Miasta Krakowa z 1919 roku na przyjazd Herberta Hoovera i inne cenne, krótkie filmy i zdjęcia archiwalne, pozyskane przez Konsulat USA z Hoover Institution na Stanfordzie, Hoover Presidential Library, Associated Press i Archiwów UJ – zapowiada Iwona Sadecka, doradca ds. mediów i kultury Konsulatu Generalnego USA w Krakowie, która poprowadzi finał Dni Amerykańskich.
Przypomnijmy, że Herbert Clark Hoover był cenionym na całym świecie konsultantem, ekspertem górniczym i międzynarodowym doradcą wielu spółek wydobywczych, jednym z bardziej znanych amerykańskich polityków w międzywojennej Europie, a także sekretarzem do spraw handlu, wreszcie prezydentem USA. Pochodził z biednej rodziny wiejskiego kowala w rolniczym stanie Iowa. Dzięki ciężkiej pracy i uporowi w zdobywaniu wykształcenia, wspierany głęboką wiarą, szybko piął się po szczeblach kariery zawodowej i politycznej, by w końcu w 1929 r. osiągnąć najwyższe stanowisko w państwie - fotel Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki - które zajmował do roku 1933. W historii Polski nazwisko Hoovera wiąże się przede wszystkim z szeroko zakrojoną, bezinteresowną, świadczoną często z prywatnych źródeł akcją pomocy humanitarnej na rzecz Polski w czasie obu wojen światowych, a także po zakończeniu działań wojennych - w momencie odradzania się państwowości polskiej w 1918 r. i dźwigania z ruin po zwycięstwie nad hitlerowskim najeźdźcą. Herbert Clark Hoover powiedział kiedyś „Naczelnym zadaniem historii jest budowanie lepszego świata. Historia inspiruje tych, którzy szukają pokoju”.