Do końca roku na tzw. "zakręcie mistrzów" na Drogowej Trasie Średnicowej w Rudzie Śląskiej zainstalowany zostanie fotoradar. Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta w tegorocznym miejskim budżecie zabezpieczono środki na jego zakup i montaż.
"Zakręt mistrzów" na DTŚ w Rudzie Śląskiej
Jak piszą internauci, każde miasto ma swój "zakręt mistrzów". Znany jest ten w Katowicach, jednak nie tylko. Ruda Ślaska również posiada swój - opisywanym miejscem jest łuk na DTŚ na wysokości wiaduktu w Chebziu.
Ten odcinek Drogowej Trasy Średnicowej należy do jednego z najniebezpieczniejszych na trasie między Gliwicami a Katowicami. Co rusz dochodzi tam do wypadków. Kierowcy pędzący grubo ponad 100 km/h często wypadają z lekko skręcającej trasy. Sytuacja wygląda jeszcze gorzej w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych. Podczas opadów deszczu czy śniegu na tym konkretnym zakręcie na DTŚ kierowcy często tracą panowanie nad pojazdem i uderzają w bariery lub wypadają z drogi. W 2017 roku pobity został w tym miejscu niechlubny rekord - w ciągu jednego deszczowego dnia doszło tam do 16 stłuczek.
Pod koniec kwietnia 2019 roku na tym odcinku Drogowej Trasy Średnicowej stanął pierwszy na DTŚ "Czarny punkt". Tablica została postawiona w związku ze złożoną interpelacją. Komisja ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego uznała to rozwiązanie za zasadne. Znak ma ostrzegać kierowców przed niebezpiecznym wirażem. Niestety wielu kierowców nie ściąga nogi z gazu nawet pomimo "czarnego punktu". W Internecie możemy znaleźć wiele sugestii, że w tym miejscu powinien stanąć fotoradar.
Fotoradar na "zakręcie mistrzów" w Rudzie Śląskiej
Prośby niektórych kierowców zostały wysłuchane. Jak się okazuje już wkrótce na feralnym odcinku DTŚ stanie właśnie fotoradar. Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta w tegorocznym miejskim budżecie zabezpieczono środki na jego zakup i montaż.
- Wkrótce ogłosimy postępowanie przetargowe w tej sprawie. Obsługą i konserwacją urządzenia zajmować się będzie Inspekcja Transportu Drogowego. To właśnie ta instytucja jako jedyna w naszym kraju może korzystać z fotoradarów, choć jeszcze do 2015 r. mogły je obsługiwać także straże gminne. Jednak po zmianie przepisów samorządom pozostało jedynie wnioskowanie o zainstalowanie takiego urządzenia do ITD - npisała prezydent Grażyna Dziedzic.
Tak też było w tym przypadku fotoradaru na rudzkim "zakręcie mistrzów". Już od 2017 r. miasto wspólnie z Policją wnioskowało o montaż fotoradaru na feralnym zakręcie na DTŚ. ITD po wykonanych analizach także uznała takie rozwiązanie za zasadne. Okazało się jednak, że ustawienie fotoradaru w Rudzie Śląskiej znalazło się na dalszym miejscu w planach inwestycyjnych Inspekcji.
- W tej sytuacji zaproponowaliśmy, że to my jako miasto zakupimy to urządzenie, co spotkało się z akceptacją. W ten sposób będziemy mogli poprawić bezpieczeństwo na wspomnianym odcinku DTŚ - napisała prezydent Grażyna Dziedzic.
Z danych policyjnych wynika, że w latach 2016 – 2020 w tym miejscu doszło do ponad 240 zdarzeń drogowych. Najwięcej w 2017 r. - 83.