Wiadomości z Rudy Śląskiej

Drużyna seniorska piłkarzy Slavii Ruda Śląska została wycofana z rozgrywek

 • Dodano: 2020-06-19 15:00, aktualizacja: 2020-06-22 11:03

Drużyna seniorska piłkarzy Slavii Ruda Śląska została wycofana z czwartoligowych rozgrywek sezonu 2020/21. To efekt kłopotów finansowych, w które klub popadł po obcięciu przez władze miast środków na rudzki sport.

- To już koniec. Drużyna seniorska KS SLAVIA RUDA ŚLĄSKA zostaje wycofana z rozgrywek na nowy sezon IV ligi Śląskiej! Klub nie jest w stanie utrzymać bazy sportowej bez dotacji miasta, która w tym roku jest równa zeru - czytamy na stronie klubu.

Wiadomość ta jest dodatkowo smutna, ponieważ w 2019 roku drużyna seniorów po raz pierwszy od wielu lat wygrała rozgrywki Pucharu Polski na szczeblu podokręgu Katowice. 

- Ból jest tym większy, gdyż właśnie w tym roku drużyna seniorów miała rozegrać mecze pucharowe na szczeblu województwa po wygranym w 2019 roku Pucharu okręgu Katowickiego, który bym jednym z większych sukcesów od lat w naszym mieście w tej dyscyplinie - czytamy na stronie klubu. - Dziękujemy kibicom oraz wszystkim oddanym klubowi za wkład w budowanie dotychczas najwyżej plasowanej drużyny piłkarskiej w naszym mieście.

Przypomnijmy, że na dofinansowanie sportu w Rudzie Śląskiej na rok 2020 przewidziano jedynie 300 tysięcy złotych, a kluby mogą starać się o tak zwane małe granty do wysokości 10 tysięcy.

Finanse miasta w tym roku są wyjątkowo napięte. Zmiany w opodatkowaniu PIT, z którego miasto czerpie sporą pulę środków do budżetu, a także wzrost płacy minimalnej, podwyższone opłaty i podwyżki dla nauczycieli – wszystko to mocno obciąża miejski skarbiec. To jest przyczyna, dla której miasto rezygnuje z realizacji zadań fakultatywnych, a takim niestety jest finansowanie sportu.

Wiceprezydent Krzysztof Mejer w rozmowie z Telewizją Sfera nie ukrywał, że sytuację miejskich finansów jeszcze bardziej skomplikował koronawirus.

- Doszedł koronawirus, który spowodował dalszy spadek dochodów miasta. Na razie brakuje pieniędzy na wydatki obowiązkowe miasta. Dofinansowanie klubów sportowych to wydatek fakultatywny, a nie obowiązkowy. Jak zapewnimy środki na wydatki obowiązkowe, wtedy pomyślimy o sporcie - mówił wiceprezydent Krzysztof Mejer dla Sfera TV.

Nie wszystko jednak stracone. Dariusz Dobiech, prezes Slavii w wywiadzie dla Gazety Wyborczej zapewnił, że jeżeli sytuacja się poprawi, po przerwie drużyna seniorów znowu ponownie zgłoszona do rozgrywek.

– Jeśli sytuacja się poprawi, po przerwie drużyna seniorów znowu zostanie zgłoszona do rozgrywek. Od postaw trzeba będzie budować ten zespół... Moglibyśmy myśleć wtedy o starcie w klasie okręgowej, ale w naszej ocenie to będzie trudne, bo przecież w przyszłym roku też zapewne zostaniemy pozbawieni pomocy z miasta – mówił dla GW Dariusz Dobiech, prezes Slavii.

Fani zespołu mogą wesprzeć go finansową poprzez zbiórkę internetową. Kliknij TUTAJ 

Zobacz także

Komentarze (32)    dodaj komentarz »

 • mieszkaniec

  To jest tyko początek ,wkrótce rozsypie się cały rudzki sport, a z nim kultura i organizacje społeczne.Już teraz ten sport i kultura to tematy śladowe.Zapytajcie kogoś już nawet nie z Polski ale spoza miasta , z czego słynie Ruda Śląska.Ciężko wymienić prawda?

 • gorol

  Słynie z patologii.

 • Bojtynera

  Slavia została mocno wydymana od tyłu przez Dziedzic.

 • Remi

  Nieudolność tego samorządu poraża. Ale cóż jacy mieszkańcy tacy włodarze. Sami ich wybraliśmy, to mamy to co mamy. A Slavia gdzie chłopaki do meczów pucharowych gotowi - dramat, płakać się chce. 130 tyś mieszkańców, a sport na dnie. Pieniędzy miasto niema? oni to nawet takiego wynalazku jak parkomaty nie znają. A na betonowym "rynku" ani ogródka z parasolami, kawiarni, czy durnej budki z lodami co by płaciła za wynajem powierzchni. DNO.

 • Karl

  Szaleniec, normalnie szaleniec. Parkomatów mu się zachciało i lodziarni na rynku, bo po drugiej stronie ulicy w piekarni to za daleko chyba...

 • Nah

  A co ma miasto do prywatnego klubu sportowego?

 • The Truth

  Jedynie kto to ma racje to Dżej. Niestety klub i kierownictwo musi szukać kasy wśród sponsorów a nie w mieście. Poza tym nie oszukujmy się która to była liga 4-5 ?? Nie słyszałem zęby któraś młodzieżowa drużyna coś osiągnęła i to jest największy problem wiekowości klubów w mieście, nie mają młodzieży która własnie w takich sytuacjach można grać. praca u podstaw. Najlepiej marudzić ze Dziedzic i Mejer zarznęli klub.... tak h... jak komin Batorego to nieudolni działacze zarzynają swoje kluby

 • kibic

  Ale nie rozumicie że to jest wydatek fakultatywny.Nasza miejska władza pluje się ,że ten wirus nie mógł tak przyjść ze dwa miesiące wcześniej , wtedy wszystko by zwalono na skutki tej pandemi.A tak nie ma żadnego tłumaczenia.Nie wolno było z dnia na dzień zostawić klubów z takimi tradycjami i dorobkiem samym sobie bo z góry skazano w ten sposób je na upadek ..Jeszcze dało by się wytłumaczyć , jakby dano im pomoc na przetrwanie i zapowiedziano ,że po raz ostatni mogli na nią liczyć .A tak zburzono coś co inni z zapałem budowali przez wiele lat i to w chwili gdy klub skończył 100 lecie swojego istnienia.ŻAL....

 • The Truth

  Czekaj. Wycofują drużynę seniorow. Mlodziezowe chyba zostają z tego co wiem. Czyli problemem nie jest młodzież tylko grupka niedorobionych piłkarzyków będzie musiała iść do pracy. Straszne. Moim zdaniem w 4 lidze gdzie poziomowi bliżej do dna fantowanie się o pieniądze dla seniorów to lekko śmieszna sprawa

 • Remi

  Nie znasz się, a piszesz głupoty. Ci ludzie normalnie pracują, chyba że myślisz że ktoś za 200 zł miesięcznie ma wszystko poukładane. Nie ma jak to znaffcy i ekszperty.

 • Kati4

  Rywalizacja sportowa uczy szacunku dla przeciwnika, najwyraźniej jedno i drugie jest Ci zupełnie obce. W IV lidze zawodowców nie ma, wszyscy pracują lub się uczą - "jestem sfrustrowany, nie znam się to się wypowiem." - żenująca wypowiedź jak decyzje władz miasta

 • the turth

  A co ma szacunek do przeciwnika jeśli mówimy o pasożytnictwie? Uwierz mi ze grałem w klubie który grał na poziomie które wszystkie piłkarskie klubu w Rudzie razem wzięte nigdy nie osiągną .4 liga to jest liga amatorska/pół profesjonalna. Jeżeli ktoś opiera cały swój budżet na grze w 4 lidze to na prawdę gratuluje mu z całego serca.

 • Dżej

  Może jeden z drugim prezesem Rudzkich klubów się ogarną, że trzeba samemu coś działać szukając sponsorów, mądrze zarządzać i nie płacić zawodnikom za granie w siódmej lidze niż tylko wyciągać ręce po kasę z miasta.

 • sponsor

  Widać że nie masz zielonego pojęcia jak to wszystko działa.

 • Nah

  Ma pojęcie. Ile innych klubów się w mieście wycofało? Dawaj śmiało.Są prezesi, którzy temat ogarniają. Są członkowie klubu, którzy potrafią wszystko zorganizować i sponsorzy się znajdują. Mali ale się udaje. Spójrz na Uranie.

 • Łysy

  Klub z tradycjami. Byłem, grałem, widziałem! Szkoda że klub po tylu latach zaczął robić wyniki w sekcji "staruszków" i od razu taka miejska wpadka. Pozdrawiam całą ekipę grajków. Może za rok się uda.

 • Obywatel

  Klub przetrwał 100 lat upadł za czasu pani Dziedzic i Pana Mejera... Prawda jest taka ze to nie umiejętne zarządzanie miastem... bo jakoś wpływy z podatku PIT, wzrost płacy minimalnej czy tez podwyżki dla nauczycieli dotyczyły całej Polski a problem z budżetem ma tylko Ruda Śląska i tylko Ruda Śląska jako ewenement w skali kraju a nawet Europy chce zlikwidować kluby piłkarskie...

 • rozliczymy się

  W kolejnych wyborach głosujemy na kandydata co do nojwięcyj dotacji na sport.

 • Nah

  Poczytaj trochę o świecie to zobaczysz, że problem mają samorządy w całej Polsce a nie tylko w Rudzie. Szkoda że musisz tak trollowac i popisywać się swoją głupotą. Ładnie się przedstawiłeś światu. Gratuluję.

 • Kibic

  Obywatel to chyba mało wiesz! Takie problemy ma teraz wiele Miast nie tylko Ruda Śląska, po za tym wiele klubów w innych miastach potrafi znaleźć sponsorów i dawać sobie radę, a nie tylko rączkę po pieniądze z miasta wystawiać

12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.