Wiadomości z Rudy Śląskiej

Duża sprzedaż funkcjonuje obecnie na rynku wtórnym - Elżbieta Lach

  • Dodano: 2013-10-23 11:45, aktualizacja: 2015-10-01 13:45

O skuterach rozmawiamy z Elżbietą Lach, właścicielką firmy Delta.

Proszę opowiedzieć o swojej działalności.
Elżbieta Lach: Zajmujemy się sprzedażą skuterów, części zamiennych oraz asortymentu. Sporą cześć sprzętu mamy na miejscu, lecz w razie potrzeby jesteśmy w stanie sprowadzić odpowiednie podzespoły. Prowadzimy także serwis.


Jak długo funkcjonuje firma?
E.L.: Działamy już od ośmiu lat.


Dlaczego decyzja o prowadzeniu takiej działalności?
E.L.: Kiedy rozpoczynaliśmy prowadzenie tego interesu, na rynku było bardzo niewiele takich skuterów. Owszem produkowano serie firmowe, ale nikt nie sprzedawał jeszcze skuterów z Chin. Postanowiliśmy zaryzykować. Sprowadziliśmy od importera  pięć sztuk i się udało. Przerobiliśmy bardzo wiele marek. Wiele z nich zostało na rynku, inne zniknęły. Wyciągnęliśmy jednak sporo wniosków przez te lata i wyszło, że obecnie najlepszym produktem jest Junak, który stanowi główną cześć  naszego asortymentu.


Kto obecnie może kupić skuter? Czy są jakieś ograniczenia?
E.L.: Od tego roku została wprowadzona specjalna kategoria prawa jazdy - AM. Procedura wygląda podobnie jak w przypadku normalnego egzaminu na prawo jazdy. Trzeba odbyć kurs i zaliczyć pełny egzamin. Oczywiście ustawa nie działa wobec osób, które ukończyły 18 rok życia przed rokiem 2013.


Czy wprowadzenie takiej kategorii to dobre rozwiązanie?
E.L.: Nie ukrywam, że odbiło się to na sprzedaży. Niemniej jednak jestem matką piętnastolatki i uważam, że takie ograniczenie było potrzebne .


Sprzedaje pani skutery marki Junak, to znana firma.
E.L.: Jest to firma z Bydgoszczy. Zajmuje się produkcją motocykli od lat. Niemniej jednak, trzeba być świadomym, iż większość prac prowadzonych jest w Chinach, na odsprzedanej licencji. Mogę powiedzieć przy tym, że każdy skuter, który od nas wyjeżdża praktycznie nie wraca z problemami technicznymi. Tak jak wspomniałam na początku, decyzja o wyborze Junaka, jest poparta prowadzonymi przez nas obserwacjami.


Ile trzeba mieć pieniędzy, aby kupić dobry skuter?
E.L.: Jest to kwota około 3200 złotych. Za takie pieniądze kupimy skuter , który pozwala na bardzo komfortowe użytkowanie.


Na co zwracać uwagę przed kupnem skutera?
E.L.: Warto kierować się opiniami innych użytkowników. Zachęcam także do przeprowadzenia rozeznania. Możemy sięgnąć do portali internetowych, lub gazet. Tutaj dobrym wyznacznikiem jest Świat Motocykli. Znajdziemy w nim rzetelne recenzje poszczególnych modeli. Dobrze jest też odwiedzić kilku sprzedawców i porównać ich oferty. Ponadto warto zapytać o dostępność części oraz ewentualnie obsługę napraw gwarancyjnych. Dobrym atutem jest także serwis na miejscu.


Kim są klienci sklepu?
E.L.: Większość klientów to ludzie dojeżdżający do pracy, kierujący się pobudkami ekonomicznymi. Trzeba tutaj zaznaczyć, że skutery, to pojazdy bardzo oszczędne.
Jeżeli chodzi o Rudę Śląska, spore grono to górnicy. Ponadto emeryci, którzy jeżdżą na ryby. Pewną cześć naszych klientów stanowi także młodzież.


Te maszyny posiadają ograniczenia prędkości, prawda?
E.L.: Tak. Każdy skuter posiada ograniczenie do 45 kilometrów na godzinę. To motorowery, które mają nam umożliwić dojazd z punktu A do punktu B. Mają być ekonomiczne. W związku z tym, nie potrzebujemy rozwijać wysokich prędkości.


Często słyszy się o zdejmowaniu takiego ograniczenia...
E.L.: Są tacy, którzy decydują się na takie rozwiązanie. Niestety taki skuter nie może jeździć po polskich drogach.


Czy Pani sklep jest dobrze usytuowany?
E.L.: Przez osiem lat zmieniliśmy siedzibę trzy razy. Wszystkie nasze lokalizacje znajdowały się w Rudzie Śląskiej. Mimo tego klienci nadal nas odnajdują. Wiadomo, że powstała w mieście duża konkurencja, czas jednak pokaże ilu z tych przedsiębiorców pozostanie.


Jak współcześnie wygląda rynek skuterów?
E.L.: Rynek troszkę się już nasycił. Duża sprzedaż funkcjonuje obecnie na rynku wtórnym. Widzimy to przy serwisowaniu skuterów. Dla sprzedawców skuterów ważne jest przetrwanie zimy. Wbrew pozorom bardzo duże znaczenie ma dla nas pogoda. Dobra pogoda wiąże się z lepszą sprzedażą. Ponadto trzeba sobie uzmysłowić, że dzisiejszy klient szuka przede wszystkim niskiej ceny. Odbija się to niestety na przedsiębiorcach, gdyż większość klientów kupi dwa razy złą rzecz na aukcji internetowej, zamiast wybrać się do sklepu i wydać trochę więcej za podzespoły lepszej jakości.


Jak prowadzi się interes w Rudzie Śląskiej?
E.L.: Pracujemy tutaj od początku, dlatego nie mamy aż tak dużego porównania z innymi miastami. Są różne sezony. Handlowcy, którzy czasem do nas przyjeżdżają, przynoszą różne wieści z całego kraju. Był czas, kiedy byliśmy jednym z najlepszych dealerów na śląsku. To praca dla pasjonatów. Sporo czasu poświęca się tutaj poza godzinami. Trzeba śledzić nowości i szkolić się w tym kierunku.


Czy obecnie warto jest uruchamiać własny interes?
E.L.: Nie jest to łatwe i trzeba się na tym znać, ale warto próbować. Własny interes może przynieść sporo korzyści. Trzeba tylko włożyć w to dużo pracy i serca. Warto rozważać uruchomienie własnego biznesu, tym bardziej jeśli jest się młodym.


Czego życzyć firmie w przyszłości?
E.L.: Jak już wspomniałam, bardzo przydatna okazałaby się dobra pogoda.


Właśnie takiej życzymy. Dziękuję za rozmowę.

INFORMACJE:

SKUTERY DELTA
1 Maja 236
41-710 Ruda Śląska

tel. (32) 342 14 26
FACEBOOK

www.SkuteryRudaSlaska.pl

Pokaż na mapie


Źródło: D.Dyga