Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dwa potrącenia pieszych w jeden dzień. Policjanci apelują ostrożność

  • Dodano: 2020-02-04 06:30, aktualizacja: 2020-02-04 06:43

Zmienna pogoda z opadami deszczu i szybko zapadający zmrok nie ułatwia jazdy. Pośpiech, śliska nawierzchnia czy też brak umiejętności jazdy powodują, że na dochodzi do licznych zdarzeń drogowych, a w szczególności potrąceń pieszych. Tylko w piątek doszło do dwóch potrąceń, dlatego apelujemy o ostrożność, zarówno kierowców jak i pieszych.

Wraz ze zmianą pogody, na drogach jest niebezpiecznie - nie tylko dla kierujących pojazdami, ale również dla pieszych. Obecna pora roku to czas, kiedy prawdopodobieństwo występowania zdarzeń drogowych wzrasta kilkakrotnie. Pogarszające się warunki drogowe: występowanie mgły, opadów deszczu, śliska nawierzchni znacznie wydłużają drogę hamowania, co przy dużym natężeniu ruchu na naszych drogach wpływa negatywnie na bezpieczeństwo użytkowników dróg. Tylko w piątek 31 stycznia doszło do dwóch potrąceń pieszych. Oba zdarzenia miały miejsce na wyznaczonych przejściach dla pieszych. Policjanci z wydziału kryminalnego już zajęli się wyjaśnianiem przyczyn.
 

Rozsądek przede wszystkim

Policja apeluje więc o ostrożność, zarówno kierowców jak i pieszych. Każdy z nas jest uczestnikiem ruchu drogowego, tylko nasze role czasem się zmieniają. Nieważne jednak czy jedziemy autem, rowerem czy też przemieszczamy się pieszo  to pamiętajmy, że jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników drogi.  Na warunki atmosferyczne nie mamy niestety żadnego wpływu, ale  poprzez przestrzeganie zasad ruchu drogowego, technik kierowania pojazdami, odpowiedzialne  zachowanie, a także  odpowiednie wyposażenie naszego pojazdu możemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo. Dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze.

Pamiętajmy o elementach odblaskowych

Szczególny apel kierujemy również do pieszych. Nawet będąc przed przejściem dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie. Przypomnijmy, że podczas jesienno-zimowej aury jesteśmy mniej widoczni. Piesi jak i rowerzyści powinni pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Warunki drogowe przemawiają za powszechnym, bezwzględnym używaniem elementów odblaskowych nie tylko poza terenem zabudowanym i niezależnie od wieku. Każdy element odblaskowy, niezależnie czy jest to kamizelka odblaskowa, breloczek czy opaska sprawią, że poruszając się po drodze będziemy lepiej widoczni dla nadjeżdżającego kierowcy.

Komentarze (2)    dodaj komentarz »

  • Ojciec

    Piesi tez powinni uwazac bo nie patrzą tylko idom na pasy bo ma telef w ręce i wlazi na pasy nie patrzy

  • Kierowca

    Niech poprawiom oświetlenia na przejsciach bo narazie zrobili na tych przejsciach gdzie zostali potraceni

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.