RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dwie rudzianki oszukane metodą na BLIK. Uważajcie, oszuści podszywają się pod znajomych!

 • Dodano: 2021-04-22 13:15

Policjanci ostrzegają przed wyłudzeniami z wykorzystaniem systemu płatności mobilnych BLIK.

W ostatnich dniach kolejne osoby powiadomiły rudzkich śledczych o przypadkach kradzieży pieniędzy z konta za pomocą wyłudzonych kodów płatności. Oszuści podszywali się pod znajomych na portalach społecznościowych i zwracali się z pilną prośbą o pożyczkę. Za pomocą wyłudzonego kodu do płatności mobilnej okradli konta.

W ostatnich dniach policjanci z Rudy Śląskiej po raz kolejny zostali powiadomieni o oszustwach za pomocą popularnego komunikatora społecznościowego. Oszuści, przełamując elektroniczne zabezpieczenia do komunikatora, w imieniu pokrzywdzonych wysyłali wiadomości do znajomych z prośbą o pożyczenie pieniędzy poprzez wygenerowanie numeru kodu BLIK w systemie płatności elektronicznej. Swoją prośbę tłumaczyli różnie: chwilowym brakiem gotówki, pilną potrzebą zapłaty rachunku czy zrobieniem przelewu oraz niemożnością zrobienia tego ze swojego konta.

Na czym polega oszustwo metodą na BLIK?

Otóż polega ono właśnie na wyłudzeniu kodu do płatności przez telefon. Osoba logując się do swojego banku, musi wygenerować w aplikacji kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu”. Niestety w przeciwieństwie do płatności przelewem, transakcji dokonanych za pomocą tego kodu nie można już cofnąć, gdyż przestępca od razu wpisuje podany kod BLIK w bankomacie i wypłaca z niego pieniądze. Proceder robi się coraz bardziej popularny. W ostatnich dniach ofiarą oszustów padły dwie mieszkanki Rudy Śląskiej, tracąc w sumie 3500 złotych.

Zobacz także

Komentarze (5)    dodaj »

 • Tete

  Zauważyłem na swoim przykladzie że wystawiając na portalach ogłoszeniowych coś na sprzedaż więcej odzywa się oszustów. Tu podsyła jakiś link, tu zadaje pytania łamaną polszczyzną. Mam ochotę kiedyś namierzyć takiego cwaniaka i wyj... mu w twarz..

 • Głomb

  Na pewno to były przysłowiowe blondynki.

 • kasjerka

  nie żal mi ich, za naiwność trzeba zapłacic, kolejnym razem pukną sie w czólko nim komuś podadzą kod

 • Rudzianka

  Coraz wiecej ludzi 50+zaczyna miec internet,i niestety nie sa na czasie podstępów czychajacych na nich. Raczkuja w necie a tamto niestety idzie wciaz do przodu

 • Mietek

  50+ nie rozwalaj mnie mam ponad i co ? Ty pewnie jesteś +18 i bardzo bystra :) Pozdrawiam cwaniak 55 lat

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.