Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dworzec w Chebziu czekają zmiany

 • Dodano: 2012-09-08 13:00, aktualizacja: 2012-09-09 23:41
Na terenie Dworca PKP w Chebziu odbyło się dziś spotkanie, podczas którego dotychczasowy właściciel dworca – Polskie Koleje Państwowe - przekazał formalnie władzom miasta zabytkowy budynek.
 

Dzięki temu zaniedbany i systematycznie niszczony obiekt będzie miał szansę na odzyskanie dawnej świetności. Jednocześnie władze miasta planują częściową zmianę jego funkcji.
 
Dołożymy wszelkich starań, by dworzec odzyskał dawną świetność, by znów był piękny. Na pewno zachowamy przy tym jego podstawową funkcję komunikacyjną. W niedługim czasie razem z radnymi i mieszkańcami podejmiemy decyzję o dalszym przeznaczeniu obiektu i zadbamy, by wrócił na Szlak Zabytków Techniki - powiedziała prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic. 

Co zostanie w najbliższym czasie wykonane na terenie obiektu? 
Najpilniejsze prace to remont hali dworcowej, elewacji, montaż monitoringu, w następnej kolejności remont dachu, odtworzenie toalet, oczyszczenie i pomalowanie całego dworca. Obecnie chcemy obiekt zagospodarować kompleksowo, ale w umowie mamy zagwarantowaną również możliwość najmu i działalności komercyjnej - powiedział Łukasz Urbańczyk Miejski Konserwator Zabytków. 
 
Porozumienie z PKP
Aby uniknąć całkowitej dewastacji dworca, władze Rudy Śląskiej oraz PKP zdecydowały o podpisanie umowy dzierżawy. Decyzja podyktowana była w pierwszej mierze faktem, iż przeprowadzenie procedury związanej z przejęciem obiektu przez samorząd ciągnęłoby się miesiącami, a to narażałoby zabytkowy budynek na dalsze spustoszenie.
 
Pierwsze skutki starań władz miasta o przejęcie budynku dworca widać już teraz. Dzięki nim PKP oczyściło kilka tygodni temu elewację budynku, którą od dłuższego czasu szpeciło graffiti. 

 
Szlak Zabytków Techniki 
Stan techniczny dworca od 2003 roku systematycznie się pogarszał, czego efektem było wykreślenie z listy Szlaku Zabytków Techniki. Jednak, gdy obiekt zostanie wyremontowany ma szansę na nią wrócić. Pierwsze prace mają się rozpocząć już w tym roku.  
 
 
W dniu dzisiejszym obiekt wypełniają brzmienia nowoczesnej muzyki, taniec, wystawa obrazów i projekcje filmowe. 


Miejmy nadzieję, że zaniedbany obiekt znów będzie tętnić życiem i stanie się ciekawą wizytówką miasta. Pozostaje jednak pytanie jak długo będziemy musieli czekać na efekty tych przemian. 
  

 

Komentarze (7)    dodaj komentarz »

 • słodko/wodny

  ta trzeba robic, amy to podsumujemy anie faflacgupoty ło kochlowicach,bo tam mieszkajom bogatemieszczuchy,to niech sobie sami cos robiom jasne.

 • MIESZKANIEC CHEBZIA

  Mijają kolejne dni, a na Dworcu nadal brudno, śmieci porozrzucane po hali tego budynku. Mam nadzieje że Samorząd znajdzie czas i ochotę rozwiązać ten prosty problem. Nadal nie widać zmian a podróżni obserwują i wystawiają ocenę, wiadomo jaką.

 • hanys

  chwalicie pania prezydent a nie pamietacie jak stania chcial zrobic na dworcu porzadek i zatrzymywaly sie pociagi dalekobiezne to robiliscie problemy bo po co,i sie nie oplaci, a teraz chcecie tego samego i jest dobrze,niech pani prezydent najpierw wyjasni afere z krematorium na wirku bo jak na razie to jest przechlapane

 • paweł

  Teraz to by tam trzeba było też zatrzymać pociągi innych spółek niż Koleje Śląskie

 • pola

  A co się robiło za czasów 10 lat poprzedniej władzy? Uważam, że Pani Prezydent mając zaledwie 1,5 roku pokazała, że można wiele zrobić dobrego w tak krótkim czasie. Sam piszesz, że się wszystko sypie. Podziękuj poprzednikowi. Ksiądz tym bardziej nie powinien przekłamywać prawdy. A fe....

 • Jakub

  Niestety Pola ma rację w pewnym sensie. Na wielu wykładach ekonomii w katowickich i chorzowskich uczelniach wyższych często się dyskutuje o poczynaniach władz miejskich Silesii. Za czasów poprzednich władz nie słyszałem o nich pozytywnych opinii. I to nawet z ust znamienitych wykładowców którzy bywali na zdjęciach z byłym prezydentem. Ale miejmy nadzieję, że to już nie wróci. Bez urazy dla nikogo.

 • Ksiądz

  Jeżeli nie Zrobią coś z Dworcem i wieżą Ciśnień w Rudzie Śląskiej Kochłowicach to z Daleka będe omijał Chebzie bo tam wszędzie robią a w Kochłowicach się wszystko Sypie to jest Błąd to co Miasto Robi!!! i Śmiech

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.