12 października w Teatrze Impresaryjnym im Henryka Bisty w Rudzie Śląskiej odbyły się miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej, podczas których wręczono Nagrody Prezydenta Miasta dla wyróżniających się nauczycieli i dyrektorów rudzkich publicznych szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.
Dzień Edukacji Narodowej w Rudzie Śląskiej
Z okazji zbliżającej się 250. rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej wczoraj prezydent Rudy Śląskiej spotkał się z dyrektorami i nauczycielami rudzkich placówek oświatowych, którym wręczył nagrody oraz mianowania.
- Dzień Edukacji Narodowej, który będziemy obchodzić 14 października, to dobry moment na refleksję nad tym, jak ważny jest zawód nauczyciela oraz jak kluczową rolę odgrywają nauczyciele i inni pracownicy oświaty w życiu każdego dziecka i ucznia. Dlatego pragnę złożyć wszystkim nauczycielom, dyrektorom i pracownikom oświaty najserdeczniejsze życzenia: zdrowia, bo to fundament każdej pracy, a także siły, wytrwałości i radości w codziennych wyzwaniach zawodowych, dużo satysfakcji w pracy i życiu osobistym. Wszystkiego dobrego! - napisał Michał Pierończyk.
W ramach tegorocznego Dnia Edukacji Narodowej 5 dyrektorów rudzkich placówek oświatowych oraz 51 nauczycieli zasłużonych dla oświaty zostało wyróżnionych nagrodą Prezydenta Miasta. Z kolei 95 rudzkim pedagogom został nadany stopień nauczyciela mianowanego.
- Z nauczycielami oraz pracownikami szkół i przedszkoli, a także pozostałych placówek oświatowych, mam przyjemność pracować od wielu lat. Wiem, że swój trudny zawód traktują jako powołanie i misję, a wychowanie i edukacja dzieci i młodzieży, są dla nich najważniejsze. Dlatego za to ogromne poświęcenie, zaangażowanie w wykonywanie swoich obowiązków oraz wychowanie i edukowanie młodego pokolenia rudzian, serdecznie dziękuję. Wszystkim pracownikom oświaty życzę samych sukcesów, spełnienia i satysfakcji z pracy, a także wszystkiego dobrego w życiu osobistym - przekazała wiceprezydent Anna Krzysteczko.
Dzień Edukacji Narodowej
Polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego zostało ustanowione 27 kwietnia 1972 roku, określone Kartą praw i obowiązków nauczyciela jako Dzień Nauczyciela. Od 1982 roku obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej.
Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława II Augusta i zrealizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 roku. Potocznie dzień ten nadal zwany jest Dniem Nauczyciela.
Historia Dnia Nauczyciela w Polsce ma swoje początki sięgające 1957 roku
Podczas Światowej Konferencji Nauczycielskiej w Warszawie ustalono, że dzień 20 listopada będzie Międzynarodowym Dniem Karty Nauczyciela i świętem nauczycieli. Konferencja została zorganizowana przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Ustawa z dnia 27 kwietnia 1972 roku, zwana Kartą praw i obowiązków nauczyciela, wprowadziła Dzień Nauczyciela obchodzony w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. W 1982 roku Kartę praw i obowiązków nauczyciela zastąpiła Karta Nauczyciela, zmieniając nazwę święta na Dzień Edukacji Narodowej.
Obchody święta w Polsce
Dzień Edukacji Narodowej jest uroczyście obchodzony w instytucjach związanych z oświatą. Jest okazją do nagradzania wyróżniających się nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Minister Edukacji Narodowej wręcza nauczycielom złote, srebrne, brązowe Krzyże Zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Odznaczenia i wyróżnienia dla nauczycieli wręczane są przez kuratorów oświaty, władze samorządowe oraz dyrektorów szkół na uroczystych galach.
Dzień Nauczyciela na świecie
Dzień Nauczyciela obchodzi większość państw na świecie m.in.:
- Albania – 7 marca,
- Argentyna – 11 września,
- Brazylia – 15 października,
- Chiny – 10 września,
- Czechy, Słowacja – 28 marca,
- Hiszpania – 27 listopada,
- Indie – 5 września,
- Malezja – 16 maja,
- Meksyk – 15 maja,
- Tajwan – 28 września,
- Turcja – 24 listopada,
- Ukraina – pierwsza niedziela października,
- Korea Południowa – 15 maja.