Wiadomości z Rudy Śląskiej

Dziś obchodzimy 121. rocznicę urodzin legendarnego rudzkiego dyrygenta Augustyna Kozioła

  • Dodano: 2023-08-04 12:00

Dokładnie 121 lat temu urodził się legendarny dyrygent górniczej orkiestry kopalni Walenty-Wawel i kompozytor, Augustyn Kozioł. Największe osiągnięcia orkiestra pod jego batutą odnosiła po II wojnie światowej.

Rocznica urodzin Augustyna Kozioła

4 sierpnia 1902 r. w Rudzie urodził się Augustyn Kozioł. Był elektrykiem i pracował w kopalni "Brandenburg". Pracował w zawodzie, a jednocześnie kształcił się w Zabrzu w Konserwatorium Muzycznym, a w latach  1920-26 odbył kurs kapelmistrza u Cieplika. Od 1926 roku prowadził orkiestrę dętą w kopalni "Brandenburg". W latach 1927-1939 dyrygował również chórami "Dzwon" i "Lutnia". Już w latach trzydziestych orkiestra, której dyrygował, zdobyła duże uznanie, a górnicy zadeklarowali stałą miesięczną składkę na jej utrzymanie. Po II wojnie światowej kontynuowano tradycję, a z wypłat pracowników kopalni potrącano składkę o wysokości 0,5%. 

W okresie po II wojnie światowej orkiestra pod batutą Augustyna Kozioła odnosiła największe sukcesy i otrzymała wiele nagród zarówno regionalnych, jak i ogólnopolskich. W 1948 roku orkiestra zajęła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Górniczych, dzięki czemu uzyskała miano Reprezentacyjnej Orkiestry Ministerstwa Górnictwa.

Augustyn Kozioł był nie tylko dyrygentem, tworzył również jako kompozytor. Otrzymał wiele odznak za długoletnią pracę i duże zasługi dla krzewienia muzyki. Zmarł 2 października 1984 roku w wieku 82 lat. 

Festiwal Orkiestr Dętych im. Augusta Kozioła

Augustyn Kozioł został patronem parku w Rudzie, gdzie od 2021 roku odbywał się Festiwal Orkiestr Dętych jego pamięci. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w niedzielę 27 sierpnia w zmienionej lokalizacji.

– Wspominając postać legendarnego kapelmistrza chciałbym już dziś zaprosić na tegoroczny festiwal. Odbędzie się on w niedzielę 27 sierpnia w Nowym Bytomiu na pl. Jana Pawła II – na wydarzenie zaprasza prezydent Rudy Śląskiej, Michał Pierończyk.

Podczas festiwalu wystąpią m.in. wszystkie rudzkie orkiestry górnicze, orkiestra Chorzowski Brass Band oraz zespół Electric Girls. Przed występami odbędzie się przemarsz orkiestr dętych ul. Niedurnego.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Marek

    Dzisiaj już tradycja orkiestr dętych ginie. Miasto nie chce orkiestry pod swoim patronatem. Szkoda młodych ludzi można było uczyć jako werbistów i instrumentalistów. Nie każdy dzieciak dostaje się do szkoły muzycznej,a chciałby grać. Większość uczniów uczących się w naszej szkole muzycznej zasila orkiestry z innych miast,a przecież szkoła jest utrzymywana przez nasze miasto. Ja gram w Orkiestrze Dętej KWK Pokój i Halemba. Jest bardzo trudno utrzymać orkiestrę i nie ma młodzieży do zasilania orkiestr. Mam nadzieję że władze miasta dojdą do wniosku że trzeba ratować orkiestry. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również