Dzisiaj klucze do Rudy Śląskiej znalazły się w posiadaniu osób niepełnosprawnych. Już po raz szesnasty w naszym mieście uroczyście zainaugurowano w ten sposób Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych.
Wydarzenie zainaugurowała msza św. w Sanktuarium Matki Bożej z Lourdes w Kochłowicach o godz. 9.00. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli pod "Dom św. Józefa”, gdzie nastąpiło przekazanie klucza do miasta. Po jego otrzymaniu w restauracji "Maciej”, odbył się koncert "Muzyka łączy”.
"Miarą jakości życia w społeczności, jest w dużym stopniu opieka, jaką otacza ona słabszych i najbardziej potrzebujących, oraz poszanowanie ich ludzkiej godności. Prawa nie mogą być przywilejem, tylko zdrowych. Także osobie niepełnosprawnej należy umożliwić uczestniczenie, na miarę jej możliwości w życiu społeczeństwa i dopomóc w wykorzystaniu całego swojego potencjału fizycznego, psychicznego i duchowego." Na początku naszego spotkania pozwoliłem sobie przytoczyć słowa świętego Jana Pawła II. W ten sposób chciałbym wszystkich przywitać na inauguracji 16. Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych - mówił Krystian Morys, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Jak co roku w ramach TGON zaplanowano wiele atrakcji. Odbędą się m.in. pikniki, Olimpiada Radości, warsztaty inspiracyjno-twórcze oraz plener artystyczny. Dokładny program znajdziecie TUTAJ. W sumie w tym roku Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych został poszerzony do 11 dni, a jego finał odbędzie się we wtorek (27.05).
Serdecznie zapraszam do udziału w przygotowanych atrakcjach – mówi Halina Ignor, pełnomocnik prezydenta miasta ds. osób niepełnosprawnych. – Ten wyjątkowy czas zawsze jest pełen radości i uśmiechu – podkreśla.
Z danych ONZ wynika, że ponad 650 milionów osób na świecie, czyli ok. 10% całej populacji, jest niepełnosprawnych w następstwie psychicznych, fizycznych lub sensorycznych niepełnosprawności.
Według EHIS (Europejska Analiza Wywiadów Zdrowotnych), w zależności od przyjętego poziomu ograniczeń, w Polsce w 2014 roku było od 4,9 do 7,7 mln osób niepełnosprawnych. Prawne orzeczenie o niepełnosprawności lub równoważne posiadało prawie 3,8 mln Polaków. W Rudzie Śląskiej według danych Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań z 2011 roku liczba osób niepełnosprawnych prawnie wynosiła 10 257 osób.
W 2018 roku z powodu różnego typu niepełnosprawności Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Rudzie Śląskiej wydał 2715 orzeczeń o przyznaniu stopnia niepełnosprawności osobom dorosłym, a osobom poniżej 16. roku życia – 603 orzeczenia o zaliczeniu do osób niepełnosprawnych.