Dzień Kobiet to idealna okazja, aby wręczyć chociaż symboliczny kwiatek nie tylko żonie, narzeczonej, dziewczynie, ale też nie złożyć życzenia mamie, babci, koleżankom i sąsiadkom.
Historia Dnia Kobiet
Za pierwowzór Dnia Kobiet przyjąć można obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia. Było to święto przypadające na pierwszy tydzień marca, związane z początkiem nowego roku, macierzyństwem i płodnością. Z okazji tego święta mężowie obdarowywali swoje żony prezentami i spełniali ich życzenia.
Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Dzień Kobiet obchodzimy od 8 marca 1910 r. dla uczczenia marszu 15 tys. pracownic zakładów odzieżowych domagających się praw politycznych i ekonomicznych dla kobiet, do którego doszło dwa lata wcześniej w Nowym Jorku.
W 1910 r. Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet.
W Polsce święto było popularne w okresie PRL
W latach 70. do popularnych podarunków dołączyły kwiaty. Początkowo ofiarowywano goździki, a później tulipany. Z okazji tego dnia publikowano portrety kobiet różnych sektorów życia gospodarczego zgodnie z opinią Władysława Gomułki, że "nie ma dziś w Polsce dziedziny, w której kobiety nie odgrywałyby ważnej roli". W zakładach pracy czy szkołach był obchodzony obowiązkowo. Była to okazja do uzupełniania braków w zaopatrzeniu, dlatego wręczano paniom takie dobra materialne jak rajstopy, ręczniki, ścierki, mydło czy kawę.
Dziś Dzień Kobiet cały czas nie traci na popularności. 8 marca kobiety są obdarowywane kwiatami i drobnymi upominkami lub słodyczami przez swoich mężów, narzeczonych, chłopaków, ale też przełożonych i kolegów z pracy.