Wiadomości z Rudy Śląskiej

EMA: trzecia dawka szczepionki Moderna może być podana osobom w wieku 18 lat i starszym

 • Dodano: 2021-10-26 07:30, aktualizacja: 2021-10-26 08:00

Europejska Agencja Leków (EMA) uznała, że u osób w wieku 18 lat i starszych można rozważyć podanie dawki przypominającej szczepionki przeciw Covid-19 Spikevax firmy Moderna.

Dawka przypominająca

EMA poinformowała w poniedziałek, że trzecia dawka Spikevax podana 6 do 8 miesięcy po drugiej dawce doprowadziła do wzrostu poziomu przeciwciał u osób dorosłych, u których poziom przeciwciał słabł. Dawka przypominająca składa się z połowy dawki stosowanej w schemacie szczepienia podstawowego.

„Aktualne dane wskazują, że schemat działań niepożądanych po podaniu dawki przypominającej jest podobny do tego, który występuje po drugiej dawce. Ryzyko stanów zapalnych serca lub innych bardzo rzadkich skutków ubocznych po podaniu dawki przypominającej jest dokładnie monitorowane. Podobnie jak w przypadku wszystkich leków, EMA będzie nadal analizować wszystkie dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności leku Spikevax” – podała Agencja.

Na szczeblu krajowym organy zdrowia publicznego mogą wydawać oficjalne zalecenia dotyczące stosowania dawek przypominających, biorąc pod uwagę lokalną sytuację epidemiczną, a także dane dotyczące skuteczności i bezpieczeństwa dawki przypominającej.

Na początku tego miesiąca EMA stwierdziła, że dawkę przypominającą szczepionki firmy BioNTech/Pfizer można rozważyć co najmniej 6 miesięcy po podaniu drugiej dawki u osób w wieku 18 lat i starszych. Ponadto zaleciła podanie dodatkowej dawki leku Comirnaty i Spikevax osobom z poważnie osłabionym układem odpornościowym, co najmniej 28 dni po drugiej dawce.

Zobacz także

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • SideEffect

  O! Widzę, portal też nie dopuszcza do publikacji niepochlebnych opinii o eliksirze, jeszcze by się ludziom oczy otwarły i co wtedy? Ludzie po takim zastraszaniu zapewne się lepiej poczują jak się dla świętego spokoju ,,zaszczepią,,.

 • OIO

  Wbijcie sie ta nalywka w czoło być może sie łopamiyntocie.

 • mensil

  Mam nadzieję, że cię na bezpłatny urlop wyp ierdzielą ale czytając cię z taką małą inteligencją to nawet do zamiatania chodników by cię nie wzieli.

 • OIO

  Mosz pecha bo jo jest jusz wolny jak ptok , niywolniku.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.