Wiadomości z Rudy Śląskiej

Europejski Kongres Gospodarczy 2010 zamknął obrady

  • Dodano: 2010-06-04 11:15

Zakończył się Europejski Kongres Gospodarczy 2010. Ta największa impreza gospodarcza w tej części Europy zgromadziła ponad 4000 uczestników.

W 60 sesjach tematycznych wzięło udział niemal 700 panelistów. Debaty, sesje, a także liczne imprezy towarzyszące odbywały się w 10 katowickich lokalizacjach. W trakcie ważnych debat, dyskusji i spotkań zapadło wiele konkretnych decyzji, podjęto też wiążące zobowiązania.

Ostatni dzień Kongresu zdominowały liczne debaty na temat rynku energii elektrycznej, czystych technologii węglowych i funduszy unijnych.

W sesji poświęconej zagadnieniom Euro w Europie i Polsce udział wziął m. in. Pełnomocnik Rządu Słowackiego do Spraw Euro Igor Barẚt oraz Minister Spraw Zagranicznych w latach 1996-1997 Dariusz Rosati. Na temat prywatyzacji i rynków finansowych szeroko wypowiadał się Minister Skarbu Państwa Aleksander Grad, a w panelu dedykowanemu innowacyjności w obronie klimatu swoją wiedzą z uczestnikami w wystąpieniu multimedialnym podzielił się Komisarz UE ds. Środowiska Janez Potočnik, który w kongresowe debaty włączył się już po raz drugi.

Ostatni dzień Kongresu poświecony był także dyskusji na temat tradycyjnych sektorów gospodarki. Analizie poddana została sytuacja węgla kamiennego na rynkach światowych, inwestycje w górnictwie czy przekształcenia własnościowe i strukturalne. Uwaga uczestników skupiała się także na aktywności islandskiego wulkanu i sytuacji. Podczas panelu poświęconego lotniskom i światowym tendencjom w ruchu lotniczym. dyskutowano o wpływnie katastrof naturalnych na kondycję transportu lotniczego.

Europejski Kongres Gospodarczy, największa impreza gospodarcza w Europie Środkowej i Wschodniej została zorganizowana już po raz drugi. Na trzy kongresowe dni do Katowic przyjechało ponad 4000 gości, ponad 300 przedstawicieli mediów i blisko 700 prelegentów.

Celem Kongresu było umożliwienie nawiązania bezpośrednich kontaktów i wymiana doświadczeń pomiędzy podmiotami różnych branż działającymi na całym rynku Wspólnoty.

Współorganizatorami Kongresu byli: Województwo Śląskie, Górnośląski Związek Metropolitarny oraz Miasto Katowice.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również