RudaSlaska.com.pl - 20 lat

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Europoseł Łukasz Kohut odwiedził Dolinę Kochłówki!

 • Dodano: 2021-09-23 08:15, aktualizacja: 2021-09-23 08:21

W minioną sobotę (18 września) europoseł Łukasz Kohut, znany ze swojej miłości do kultury śląskiej, odwiedził rudzką Dolinę Kochłówki. U boku radnej Ewy Chmielewskiej odbył spacer po Bykowinie i Kochłowicach, odwiedzając przy okazji strefę aktywności z powstającą tężnią, zrewitalizowany budynek dworca a także oczekującą na remont kochłowicką wieżę ciśnień.

Wizyta europosła w Rudzie Śląskiej

Na zaproszenie radnej Rady Miasta Ewy Chmielewskiej, Rudę Śląską odwiedził europoseł Łukasz Kohut. Podczas spaceru po Kochłowicach i Bykowinie, rozmawiano na temat rewitalizacji obiektów budowlanych i terenów zielonych, planowanej transformacji energetycznej dla śląskich miast a także usuwaniu szkód górniczych. Europoseł miał okazję zobaczyć strefę aktywności z powstającą tężnią solankową w dzielnicy Bykowina, zrewitalizowany budynek dworca (pub „Banhof”) oraz wieżę ciśnień, znajdującą się na kochłowickich Plantach, która wymaga pilnego remontu.

W plenerowej biblioteczce znajdującej się w strefie aktywności w Bykowinie, europoseł zostawił książkę z dedykacją dla mieszkańców. „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” Zbigniewa Rokity będzie mogła krążyć z rąk do rąk wśród mieszkańców, którzy odwiedzają strefę aktywności. Wybór książki nie jest przypadkowy – Łukasz Kohut to Ślązak z krwi i kości, który na co dzień jako polityk pielęgnuje kulturę śląską. 

Kohut ukasz

Kilka słów o Łukaszu Kohucie

Łukasz Kohut to śląski europoseł do Parlamentu Europejskiego. Pracuje w komisjach CULT (kultury i edukacji, LIBE (sprawiedliwości, wolności obywatelskich i spraw wewnętrznych) oraz ITRE (przemysłu, energii i badań naukowych). Mocno angażuje się w życie regionu i kultywowanie tradycji śląskich – jego przemówienie w języku śląskim wygłoszone w Parlamencie Europejskim zwróciło uwagę zarówno europejskich, jak i polskich mediów na problemy śląskiej grupy etnicznej. Jest pomysłodawcą Śląskiej Sztamy – porozumienia śląskich partii regionalnych, stowarzyszeń, polityków i działaczy społecznych. Ponadto zachęca Ślązaków do deklarowania swojej śląskiej narodowości i języka w trwającym Narodowym Spisie Powszechnym.

Następna informacja

Zobacz także

Komentarze (10)    dodaj »

 • Met

  Lewych ciągnie do śmierdzącej wody. Trzaskowski z Wisłą, ten hipis- darmozdad z Kochłówką. Pewnie intuicja im podpowiada, że to co tam czują nosami to wartość ich "pracy".

 • slonzok

  Najlepszy europoseł ze Śląska.

 • Kpina + ironia / szydera

  Europoseł odwiedził Dolinę Kochłówki... normalnie wydarzenie na miarę beatyfikacji ! ! ! Teraz trzeba koniecznie uwiecznić jego kroki i zrobić Trasę Spacerową im. europosła Kohuta :-)

  • Kpina + ironia / szydera
   2021-09-24 10:49
  • Ocena:
  • odpowiedz
 • ślonzok

  Jakoś w kulturze śląskiej nie ma negacji roli rodziny jako podstawowej formy bytowej czy też propagowania homoseksualizmu i aborcji na życzenie. A ten pan jest piewcą tych trendów i to nie tylko w parlamencie UE. Kultura to nie tylko gwara.

 • Rudi

  Ło pierona, fajnie tak byc europoslem. Euro same sie cisnie do kapsy a do tego mozna jezdzic i robic sie foy ze znanymi ludzmi.

 • wyborca

  Mam o nim jak najgorsze zdanie .Zadymiarz ,uczestnik wielu manifestacji .Jako jeden z nielicznych zagłosował ostatnio w parlamencie Europejskim za wprowadzeniem jednopłciowych związków małżeńskich .Wywodzi się z Ruchu Palikota .Mąciciel jakich mało,po co go tu radna ściągnęła nie mam pojęcia.

 • Jorguś

  No i co? Jo wczorej odwiedziłch dolina Kłodnicy. Same flaszki i śmieci żech widzioł

 • lolek

  Odkąd Ślązacy są murem za PiS i za niszczeniem wolności i demokracji to już przestałem się czuć Ślązakiem.

 • giekar

  Brawo !. To już ostatni, czas by ktoś uświadomił polskim europosłom i pozostałym posłom europejskim, śląskie sprawy. Mam nadzieję, że nie zawiodę się.

 • boluś

  Jeszcze Tego tam brakowało' pewnie łod razu poprawioł sie stan Kochłówki !

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.