W minioną sobotę (18 września) europoseł Łukasz Kohut, znany ze swojej miłości do kultury śląskiej, odwiedził rudzką Dolinę Kochłówki. U boku radnej Ewy Chmielewskiej odbył spacer po Bykowinie i Kochłowicach, odwiedzając przy okazji strefę aktywności z powstającą tężnią, zrewitalizowany budynek dworca a także oczekującą na remont kochłowicką wieżę ciśnień.
Wizyta europosła w Rudzie Śląskiej
Na zaproszenie radnej Rady Miasta Ewy Chmielewskiej, Rudę Śląską odwiedził europoseł Łukasz Kohut. Podczas spaceru po Kochłowicach i Bykowinie, rozmawiano na temat rewitalizacji obiektów budowlanych i terenów zielonych, planowanej transformacji energetycznej dla śląskich miast a także usuwaniu szkód górniczych. Europoseł miał okazję zobaczyć strefę aktywności z powstającą tężnią solankową w dzielnicy Bykowina, zrewitalizowany budynek dworca (pub „Banhof”) oraz wieżę ciśnień, znajdującą się na kochłowickich Plantach, która wymaga pilnego remontu.
W plenerowej biblioteczce znajdującej się w strefie aktywności w Bykowinie, europoseł zostawił książkę z dedykacją dla mieszkańców. „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” Zbigniewa Rokity będzie mogła krążyć z rąk do rąk wśród mieszkańców, którzy odwiedzają strefę aktywności. Wybór książki nie jest przypadkowy – Łukasz Kohut to Ślązak z krwi i kości, który na co dzień jako polityk pielęgnuje kulturę śląską.
Kilka słów o Łukaszu Kohucie
Łukasz Kohut to śląski europoseł do Parlamentu Europejskiego. Pracuje w komisjach CULT (kultury i edukacji, LIBE (sprawiedliwości, wolności obywatelskich i spraw wewnętrznych) oraz ITRE (przemysłu, energii i badań naukowych). Mocno angażuje się w życie regionu i kultywowanie tradycji śląskich – jego przemówienie w języku śląskim wygłoszone w Parlamencie Europejskim zwróciło uwagę zarówno europejskich, jak i polskich mediów na problemy śląskiej grupy etnicznej. Jest pomysłodawcą Śląskiej Sztamy – porozumienia śląskich partii regionalnych, stowarzyszeń, polityków i działaczy społecznych. Ponadto zachęca Ślązaków do deklarowania swojej śląskiej narodowości i języka w trwającym Narodowym Spisie Powszechnym.