Wiadomości z Rudy Śląskiej

Fala pijanych kierowców podczas długiego weekendu!

  • Dodano: 2024-08-16 13:15

Po pierwszym dniu wydłużonego weekendu policjanci zatrzymali na terenie naszego miasta czterech pijanych kierujących – jak będzie w kolejne dni? W piątkowy ranek po czwartkowym święcie wpadło dwóch na mocnym kacu i dwoje nietrzeźwych. Dłuższe weekendy i upalne dni stwarzają okazję do wypicia czegoś mocniejszego, jednak wówczas auto powinno zostać na parkingu, nawet na drugi dzień rano.

Zatrzymania pijanych kierowców w Rudzie Śląskiej

Mundurowi z drogówki piątkowe badania zaczęli szybciej niż zwykle, najpierw, tuż po piątej rano na 1 Maja w Wirku zatrzymali kierowcę, który miał 0.3 promila. Z takim wynikiem już, a może jeszcze nie powinien wsiadać za kierownicę swojej hondy. 35-letni rudzianin popełnił wykroczenie, za które również zostało mu zatrzymane prawo jazdy. Kolejne trafienie miało miejsce na Halembskiej o 6:00. Tam zatrzymano kierującą dacią, 49-letnią rudziankę. Ta miała 0,7 promila alkoholu w swoim organizmie, czyli była w stanie nietrzeźwości. Rudzianka usłyszy wkrótce zarzuty, a potem karę wymierzy jej rudzki sąd. 40 minut później w policyjne sidła wpadł 39-letni mieszkaniec Jaworzna, który jechał ulicą Starą volkswagenem. Ten kierowca znów można napisać był na mocniejszym kacu, miał blisko 0,4 promila alkoholu w organizmie. Podobnie jak i pierwszy odpowie za wykroczenie i straci prawo jazdy na okres od 6 do 12 miesięcy. Ostatni z porannych pijanych kierowców został zatrzymany na Wincentego w Orzegowie, miał blisko 0,6 promila alkoholu w swoim organizmie, gdy jechał swoim oplem. 62-letni rudzianin za jazdę w stanie nietrzeźwości usłyszy zarzuty popełnienia przestępstwa, a karę wymierzy rudzki sąd.

Pamiętajmy o prostej zasadzie. Jeżeli ktoś decyduje się na prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu (a jego zawartość we krwi przekracza 0,5 promila), wówczas to przestępstwo, za które grozi: grzywna uzależniona od dochodu, ograniczenie lub pozbawienie wolności do 2 lat, zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 3 do 15 lat, oraz obowiązkowa nawiązka pieniężna od 5 tys. do 60 tys.  na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

To tylko w przypadku kierowania. Co będzie, jeśli zdarzy się kolizja lub wypadek? W takich sytuacjach oprócz kar należy pamiętać, że dobrodziejstwo ubezpieczenia OC nie ma zastosowania. Sprawca będzie musiał pokryć spowodowane straty w całości z własnej kieszeni.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Temida

    Pani miała najwięcej 0,7 promila, przypuszczalnie wypiła ok. 3 piw. Jak ona potrafiła jechać tym pojazdem? Jesteś pod wpływem to nie prowadź żadnego z pojazdów mechanicznych, zostań w domu, idź pieszo, zamów taxi. W Rudzie takie łapanki są bardzo potrzebne. Zanim pijani przejadą kogoś lub doprowadzą do trwałego kalectwa. Jeszcze są za małe kary, powinno być dożywotnie zabranie prawa jazdy, przymusowy odwyk, 50 tyś mandatu. Dodatkowo za zabicie po pijaku 100tyś wypłacone gotówką rodzinie ofiary. Wreszcie, by nie wsiadali pijani do różnego typu pojazdów. Koniecznie trzeba zaostrzyć kary, ponieważ to potencjalni zabójcy.

  • Rudolf

    Łapanki rano są po prostu złośliwe ze strony policji. W takie upały każdy kierowca ma prawo wypić kilkanaście zimnych piw i to oczywiste, że rano coś tam jeszcze zostaje.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również