Wiadomości z Rudy Śląskiej

Fenyloketonuria, a zapotrzebowanie na tyrozynę

  • Dodano: 2020-06-03 11:30

Fenyloketonuria to dziedziczone zaburzenie zaliczane do chorób genów. Z kolei tyrozyna jest aminokwasem białkowym i bierze udział w budowie białka organizmu człowieka. Co łączy je ze sobą?

Fenyloketonuria nazywana również niedoborem hydroksylazy fenyloalaniny powstaje w wyniku błędu metabolizmu aminokwasu. W konsekwencji organizm nie rozkłada fenyloalaniny i gromadzi ją w ciele. Takie działanie może prowadzić do wielu schorzeń, od delikatnych do bardzo ciężkich. Przykładami zaburzeń są nadpobudliwość, choroby skóry, a nawet obniżenie poziomu inteligencji. Choroba w Polsce diagnozowana jest do trzeciej doby po urodzeniu, a nauka życia z nią wymaga odpowiedniego wsparcia specjalistów. Jednym z wymogów utrzymania dobrej formy fizycznej i umysłowej jest odpowiednia dieta, której składnikiem powinna być tyrozyna.

Tyrozyna - co warto o niej wiedzieć?

Tyrozyna w postaci suplementów diety jest stosowana przez osoby regularnie ćwiczące. Uznaje się ją za środek, który wzmacnia kondycję fizyczną, pomaga w odchudzaniu i usuwa zmęczenie. Zalicza się ją do aminokwasów endogennych, które pobudzają pracę mięśni. Osoby zdrowe mogą zsyntetyzować tyrozynę wewnątrz organizmu i nie trzeba jej dostarczać z zewnątrz. Nazywa się ją także L-tyrozyną i należy do aminokwasów białkowych. Biorą one udział w budowie organizmu człowieka, a konkretnie białek. Dlatego tyrozynę zalicza się do grona dwudziestu najważniejszych aminokwasów białkowych w naszym ciele.

Działanie tyrozyny

Tyrozyna - jakie ma znaczenie w HYPERLINK "https://www.vitapku.pl/zdrowie-i-zywienie/tyrozyna-fenyloketonuria"fenyloketonuriiHYPERLINK "https://www.vitapku.pl/zdrowie-i-zywienie/tyrozyna-fenyloketonuria"? Otóż tyrozyna powstaje w wyniku przemiany fenyloalaniny. Proces ten nie jest możliwy, gdyż organizmy osób chorych nie mają tej umiejętności i odkładają fenyloalaninę. Jej nadmiar może doprowadzić do wspomnianych już dolegliwości. Dieta osób z fenyloketonurią uniemożliwia dostarczenie odpowiedniej ilości tyrozyny. Nie mniej brak wymaganej ilości tyrozyny spowodowany źle zbilansowaną dietą może doprowadzić do niedoczynności tarczycy, ale także powodować przewlekłe zmęczenie i wyczerpanie, brak motywacji, pogorszenie nastroju, obniżenie syntezy m.in. dopaminy, a nawet depresję.

Wielozadaniowy aminokwas

Tyrozyna jest bardzo cennym elementem, o który warto zadbać. Do jej najkorzystniejszych cech zalicza się polepszenie zdolności koncentracji, zwiększenie wydolności organizmu i ograniczenie apetytu. Ponadto wspomaga produkcję melaniny w skórze, co ułatwia opalanie, a to w pewnym stopniu chroni przed negatywnymi skutkami działania słońca. Tyrozyna syntezuje neuroprzekaźniki dopaminę i noradrenalinę. Pierwszy z nich poprawia koncentrację i stymuluje odczuwanie przyjemności. Przekłada się to także na długoterminowy wzrost energii. Z kolei noradrenalina zwiększa ciśnienie krwi i krótkoterminowo zwiększa motywację do działania.

Fenyloketonuria, a tyrozyna

Badanie pod kątem fenyloketonurii odbywa się na początku życia każdego człowieka, przynajmniej w Polsce. Pozytywne wyniki testów przesiewowych rzutują na przyszłość dziecka. Nieprawidłowe podejście może skutkować poważnymi dolegliwościami, wliczając w to przykucie do łóżka. Dlatego ważna jest dieta, która zaczyna się wraz z odstawieniem dziecka od piersi. Wiele powszechnych składników należy usunąć z jadłospisu. Wśród nich jest nabiał, orzechy czy choćby czerwone mięso. Produkty mleczne zawierają tyrozynę, która zalicza się do ważnych dla naszego ciała aminokwasów.

Niestety fenyloketonuria wymusza odstawienie niektórych produktów spożywczych, co może skutkować niedoborem ważnych dla organizmu składników odżywczych, a wśród nich tyrozyny. Dlatego dieta osoby borykającej się z fenyloketonurią powinna być sporządzona przez doświadczonych dietetyków. Pozwoli to na ustalenie sposobu suplementacji i dostarczania odpowiedniej ilości niezbędnych elementów. Dzięki temu organizm będzie sprawnie funkcjonował w sferze fizycznej i umysłowej.

Przeczytaj też o diecie w PKU: https://www.vitapku.pl/kategoria-artykulow/zdrowie-i-zywienie

Niektóre choroby lub dolegliwości wymagają podjęcia drastycznych kroków. Może się to wiązać z konkretnym reżimem żywieniowym, który trwać będzie przez całe życie. Zaniedbanie tych kwestii może doprowadzić do tragedii w sferach mentalnych i cielesnych. Jednak odpowiednie podejście i zadbanie o dostarczanie ważnych dla organizmu składników odżywczych pozwoli cieszyć się pełnią sił witalnych.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.