Zakończył się Fest Literacki "KakauSzale". Wydarzenie odbywało się od 27 do 29 listopada br. na zabytkowym dworcu kolejowym w Rudzie Śląskiej – Chebziu, gdzie swoją siedzibę ma "Stacja Biblioteka”. Na imprezę zjechało wielu znanych autorów książek z Górnego Śląska.
- W tym roku "fest" trwał trzy dni. Było to święto śląskich autorów, a zatem i nas, śląskich czytelników – mówi dyrektor biblioteki, Krystian Gałuszka.
Szczepan Twardoch laureatem honorowej nagrody Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej
Festiwal literacki rozpoczął się od uhonorowania Szczepana Twardocha tzw. tabulką.
– Nagrodziliśmy Szczepana Twardocha głównie za "Dracha”, w mojej opinii najwspanialszą literacko książkę śląską – powiedział dyrektor. – Co roku wyróżniamy osobę, która naszym zdaniem zasługuje na szczególną uwagę. To autor ze Śląska, któremu bliskie są sprawy regionu – mówi Krystian Gałuszka, dyrektor MBP.
Pamiątkowa tablica z nazwiskiem Szczepana Twardocha zostanie wmurowana w jedną z alejek przy Stacji Biblioteka, tzw. bibliogrodzie. W ramach Festiwalu "Kakauszale” rozstrzygnięto też XV edycję Regionalnego Konkursu Poetyckiego im. Norberta Bonczyka oraz odbyły się targi śląskiej książki i prezentacje autorskie.
– "Drach" jest dla mnie bardzo osobistą książką. To powieść, której nie wymyśliłem, w przeciwieństwie do innych. Te historie, które są w niej opowiedziane, były we mnie zawsze, żyłem z nimi cały czas. To najbliższa mi powieść – zdradził czytelnikom Szczepan Twardoch.
Dotychczasowi laureaci nagrody MBP to Henryk Waniek, ks. Jerzy Szymik, Zbigniew Kadłubek i Kazimierz Kutz.
Konkurs Poetycki im. Norberta Bonczyka
Kolejny dzień festiwalu poświęcony był finałowi XV edycji Regionalnego Konkursu Poetyckiego im. Norberta Bonczyka.
– Konkurs wpisuje się doskonale w ideę promowania śląskości, gdyż ma na celu pobudzanie regionalnej aktywności twórczej, budowanie poczucia tożsamości regionalnej oraz promocję regionu – uważa Gałuszka.
Laureatem tegorocznej edycji został Marcin Musiał z Katowic, drugie miejsce zajęła Ewelina Kuśka z Jastrzębia Zdroju, a trzecie Jacek Sierszecki z Katowic. Przyznano też trzy wyróżnienia dla Bogdana Nowickiego, Krzysztofa Kokota i Mirosława Kowalskiego.
Targi śląskiej książki
Zwieńczeniem "KakauSzali" były targi śląskiej książki. W tegorocznej edycji zaprezentowali się:
- Biblioteka Śląska,
- Instytut Pamięci Narodowej,
- Księgarnia św. Jacka,
- Muzeum Górnośląskie,
- Muzeum Historii Katowic,
- Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej,
- Muzeum Śląskie,
- Regionalny Instytut Kultury Katowice,
- Polski Związek Filatelistów koło Ruda Śląska, Silesia Progress,
- Śląski Klub Fantastyki,
- Wydawnictwo Videograf SA,
- Wydawnictwo Śląskie ABC,
- Wydawnictwo Naukowe "Śląsk".
Podczas targu odbywały się także prezentacje autorskie.
– Zaproszenie na nasz niezwykły Fest Literacki przyjęli m.in. Alina Bednarz, Krzysztof Gołąb, Henryk Grzonka, Mariusz Jochemczyk, Jerzy Mazurek, Michał Musioł, Marek Nawrot, Piotr Stefaniak i Marek Szołtysek – wylicza Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej.
W czasie trwania festiwalu można było degustować kakauszale serwowane w Stacji Biblioteka.
Wydarzenie miało miejsce w budynku zabytkowego dworca kolejowego w Chebziu, który został zaadaptowany na bibliotekę. Za tę realizację obiekt otrzymał w tym roku nagrodę Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskiego. Koszt rewitalizacji dworca wyniósł ponad 8 mln zł. Miasto pozyskało na jego odrestaurowanie 95% dotacji. Środki zostały przyznane w ramach konkursu z działania "Rewitalizacja obszarów zdegradowanych” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.