Wiadomości z Rudy Śląskiej

Filtry i dodatki w goglach narciarskich

  • Dodano: 2018-11-13 15:15

Decydując się na zakup gogli, powinniśmy sprawdzić, czy gwarantują one skuteczną ochronę przed promieniowaniem UVA, UVB i UVC. Niektórzy producenci idą jednak o krok dalej, oferując ciekawe rozwiązania dodatkowe.

Obecny rynek produktów narciarskich jest tak szeroki, że bez problemu znajdziemy produkty dostosowane do konkretnych potrzeb i wymagań. Poza całą gamą gogli uniwersalnych, oferowane są także modele dedykowane i urozmaicone na wiele różnych sposobów. Więcej, znaleźć można w sklepie internetowym SnowShop.pl: https://www.snowshop.pl/gogle-narciarskie.

Wspomnieć należy przede wszystkim o filtrach, które zwiększają poziom ochrony naszych oczu, a także poprawiają komfort korzystania z gogli. Wszystko to sprawia, że warto dokonać krótkiego przeglądu dostępnych rozwiązań.

Dodatkowe rozwiązania w goglach narciarskich

W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić, ile światła przepuszczają interesujące nas modele. Najczęściej stosowane filtry należą do jednej z pięciu kategorii – najniższa wskazuje na bardzo dużą ilość przepuszczanego światła (od 80% do 100%), natomiast najwyższa gwarantuje niemal doskonałą ochronę przed promieniami słonecznymi (przepuszczanie na poziomie od 3% do 8%).

Gdy już dobraliśmy gogle narciarskie pod względem przepuszczania światła, możemy przejść do wspomnianych wcześniej dodatków. Te natomiast prezentują się następująco:

  • filtr Anti-Fog – jak sama nazwa wskazuje, jest to specjalna powłoka, która zapobiega parowaniu powierzchni szkieł. Dzięki temu widoczność na stoku zawsze będzie idealna. Choć tego typu powłoki przeważnie działają przez kilka lat, mogą zostać naruszone przez nieprawidłowe czyszczenie szkieł. Warto w tym miejscu podkreślić, że możemy je odnowić stosując specjalne środki,

  • powłoka fotochromowa – problemem szkieł pochłaniających dużo światła jest to, że podczas stosowania ich w dni pochmurne, a także wieczorami zapewniają słabą widoczność. Powłoka fotochromowa sprawia, że szkła zmieniają barwę w zależności do panujących świetlnych, gwarantując zawsze odpowiednią widoczność,

  • filtr polaryzacyjny – podczas jazdy wpływ na jej komfort mają nie tylko promienie słoneczne, ale również światło odbite od śniegu. Zastosowany filtr chroni nas również przed tym,

  • powłoka REVO – dzięki niej zyskujemy dodatkową ochronę przed wpływem promieniowania UV,

  • powłoka lustrzana – kolejny „dodatek” zwiększający bezpieczeństwo i ochronę przed skutkiem działania promieni słonecznych.

Przedstawione wyżej powłoki oraz filtry nie tylko zwiększają nasz komfort na stoku, ale również często przekładają się na lepszą ochronę oczu. Warto w tym miejscu podkreślić, że producenci gogli stosują również wiele innych rozwiązań.

Wspomnieć należy chociażby o specjalnej konstrukcji, która umożliwia jazdę w okularach korekcyjnych – założone gogle zapewniają sporą swobodę, dzięki czemu nie uwierają nas. Do tego dochodzą także rozbudowane funkcje regulacyjne, a także wysokiej jakości materiały, dzięki którym nie musimy martwić się podrażnieniami skóry. Decydując się więc na gogle, nie należy kierować się wyłącznie ceną. Nieco droższe produkty mogą bowiem okazać się nie tylko wygodniejsze podczas stosowania, ale również lepsze dla naszego zdrowia. Podsumowując, wybór należy uzależnić nie tylko od zasobności portfela, ale przede wszystkim od wpływu na nasze zdrowie i samopoczucie, bo to od niego zależy wytrzymałość na stoku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu RudaSlaska.com.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.