Wiadomości z Rudy Śląskiej

Fundusz alimentacyjny - komu przysługują świadczenia?

 • Dodano: 2015-10-08 13:00

Świadczenia z funduszu alimentacyjnego to temat, który spędza sen z powiek wielu rodzinom. Ten problem nie omija także mieszkańców Rudy Śląskiej. Gdzie się zgłosić? Czy otrzymam pieniądze? Co muszę zrobić? – Takie pytania zadają sobie osoby, które szukają informacji o funduszu alimentacyjnym.

Osoby, w jakim wieku mają szansę na otrzymanie świadczeń z funduszu alimentacyjnego?


Przysługują one osobie uprawnionej do momentu ukończenia przez nią 18 roku życia albo w przypadku gdy uczy się w szkole lub szkole wyższej do ukończenia przez nią 25 roku życia, albo w przypadku posiadania orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności – bezterminowo – czytamy na stronie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rudzie Śląskiej.

Kim jest osoba uprawniona do otrzymania świadczeń?


To osoba, która ma otrzymywać alimenty od rodzica na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, jeżeli próba wyegzekwowania należnych pieniędzy w ciągu dwóch ostatnich miesięcy okazała się bezskuteczna.

Egzekucję uważa się za bezskuteczną także w wypadku, w którym nie można wszcząć ani prowadzić egzekucji alimentów przeciwko dłużnikowi przebywającemu poza granicami Polski, w szczególności z powodu braku podstawy prawnej do podjęcia czynności zmierzających do wykonania tytułu wykonawczego w miejscu zamieszkania dłużnika lub gdy osoba uprawniona nie ma możliwości wskazania miejsca zamieszkania dłużnika za granicą.

Od roku 2011 nie musimy znać pełnego adresu dłużnika mieszkającego za granicą. W związku z wejściem w życie rozporządzenia, z prośbą o pomoc w sporządzeniu wniosku o realizację alimentów od dłużnika zamieszkałego za granicą można zwrócić się, podając jedynie kraj zamieszkania dłużnika.

Niewątpliwie świadczenia z funduszu alimentacyjnego stanowią  przykład finansowanego ze środków Skarbu Państwa wsparcia dla osób, które mają ustalone prawo do alimentów, jednak z różnych przyczyn nie potrafią ich wyegzekwować. Mogą one okazać się szczególnie pomocne w przypadku dłużników przebywających za granicą. Przepisy prawne szczegółowo określają, kto może starać się o te środki. Mają one przy tym olbrzymie znaczenie społeczne, bowiem zabezpieczają interes dzieci  – mówi adwokat Karol Urban z Rudy Śląskiej.

Jakie maksymalne dochody musimy osiągać, aby ubiegać się o środki z funduszu alimentacyjnego?


Świadczenia uzależnione są od kryterium dochodowego i przysługują wówczas, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza miesięcznie kwoty 725 zł. Co ważne, przy ustalaniu prawa do funduszu do dochodu rodziny nie wlicza się otrzymanej zaliczki ani świadczeń z funduszu alimentacyjnego – dowiadujemy się ze strony MOPS Ruda Śląska.

Dochody za jaki czas musimy udokumentować?


W okresie świadczeniowym 2015/2016, tj. od 01.10.2015r. do 30.09.2016r. wykazujemy dochody za rok kalendarzowy poprzedzający okres świadczeniowy czyli za rok 2014.
 

Jaka będzie wysokość świadczenia?


Świadczenia z funduszu alimentacyjnego przysługują w wysokości bieżąco ustalonych alimentów, jednakże nie będą wyższe niż 500 zł. O te pieniądze wystąpić może osoba do nich uprawniona lub jej przedstawiciel ustawowy. Pamiętać należy, że świadczenia pobrane z funduszu alimentacyjnego w przypadku, kiedy uprawniony otrzyma alimenty od dłużnika, są pobrane bezprawnie.
 

Kiedy osobie do tego uprawnionej nie przysługują świadczenia z funduszu alimentacyjnego?

 • kiedy osoba uprawniona została umieszczona w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie albo w pieczy zastępczej
 • kiedy zawarła związek małżeński


Pamiętać należy, że do wniosku dołączyć trzeba zaświadczenie organu prowadzącego egzekucję o jej bezskuteczności. Podana musi być informacja o stanie egzekucji, przyczynach jej bezskuteczności oraz o działaniach podejmowanych w celu wyegzekwowania zasądzonych alimentów albo oświadczenie o bezskuteczności egzekucji alimentów.
 

Druk wniosku oraz pozostałych dokumentów dotyczących ubiegania się o prawo do świadczeń z funduszu alimentacyjnego można pobrać w siedzibie MOPS - Nowy Bytom ul. Markowej 20, pokój 5 i 6 (parter) oraz na stronie internetowej ośrodka: www.mops.rsl.pl
 

Druki wniosków o ustalenie prawa do świadczeń z funduszu alimentacyjnego można również pobrać osobiście w siedzibach pracowników socjalnych w naszym mieście:

Ruda Śląska 1, ul. Wolności 14

Ruda Śląska 3 i 4, ul. Przedszkolna 6

Ruda Śląska 5, ul. Kowalskiego 1A

Ruda Śląska 6, ul. Solidarności 7

Ruda Śląska 7, ul. Tunkla 1

Ruda Śląska 8 i 9 ul. Markowej 22

Ruda Śląska 10, ul. Jankowskiego 8

Ruda Śląska 11, ul. Bielszowicka 114A

Następna informacja

Komentarze (4)    dodaj komentarz »

 • Ania

  https://dzialaj.akcjademokracja.pl/campaigns/alimenty

 • Ania

  Ja znalazlam.dluznika alimentacyjnego za granica i dziecko dostaje pieniadzeKryterium w funduszu jest nienormalne,w koncu ktos sie tym.zajal

 • przypomnienie

  Nie zapomnijcie miłe Panie, że możecie się ubiegać także o przyznanie alimentów nie tylko dla dzieci ale i dla siebie.

 • Dnd

  https://m.facebook.com/DlaNaszychDzieciZapraszam.na strone stowarzyszenia ktore powstalo aby zmienic chore zasady w funduszu,czyli niezmienione kryterium.dochodowe od 2007roku-kwota 725zlJedną z zalozycielek.jest dziewczyna zRydy Sl

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.