Coraz więcej osób stawia na garaże blaszane w województwie śląskim. Nic dziwnego, jest to bardzo dobre rozwiązanie dla każdego, kto poszukuje miejsca do przechowywania samochodu, a nie ma pozwolenia oraz środków na to, aby stworzyć budynek murowany. Co więcej, blaszaki zachęcają przede wszystkim łatwością montażu, która połączona jest z mocną konstrukcją oraz atrakcyjnym, nowoczesnym wyglądem. Coraz więcej blaszaków zobaczyć może na podwórkach w Katowicach, Dąbrowie Górniczej czy Rudzie Ślaskiej. Co tak przekonuje Ślązaków oraz mieszkańców innych województw do tego, aby stawiać na blaszaki?
Garaże blaszane – doskonała alternatywa budynku murowanego
Każdy wie, że przechowywanie samochodu na może spowodować szybkie pojawienie się korozji. Zmienne warunki atmosferyczne, na które narażony jest samochód, błyskawicznie mogą doprowadzić do jego wyniszczenia. Co więcej, samochód przechowywany na dworze może stać się pokusą dla złodziei. To właśnie dlatego tak wiele osób korzysta z garaży. Niestety nie każdy może sobie pozwolić na wybudowanie murowanego budynku. I wtedy warto postawić na alternatywę – garaże blaszane.
Garaże blaszane, nazywane także blaszakami, to produkty o lekkiej, ale mocnej konstrukcji. Składają się ze szkieletu robionego z wysokogatunkowej stali lub lżejszego aluminium. Taka konstrukcja zapewnia blaszakom odporność na czynniki zewnętrzne, gwarantując im także dużą stabilność. Do szkieletu ustawionego na pewnym gruncie, w specjalnie przygotowanym na garaż miejscu, montowane jest pokrycie ścian oraz dachu. Te elementy również stworzone są z blachy lub aluminium, a czasem z paneli z tworzyw sztucznych. Nowoczesne garaże blaszane mogą być pomalowane na wybrany przez klienta kolor i ocynkowane. Można też postawić na takie, które swoją prezencją będą przypominały konstrukcję zrobioną z drewna. Garaż pomalowany jest dodatkowo specjalnymi materiałami antykorozyjnymi, które mają chronić go przed wilgocią.
Garaże blaszane na śląsku – jakie modele wybrać?
Mieszkańcy całego województwa śląskiego mogą wybrać konstrukcję blaszaka, dostosowaną do indywidualnych potrzeb. Zanim jednak dojdzie do postawienia konstrukcji, należy zastanowić się, czego właściwie od blaszaka oczekujemy.
Wymiary garażu blaszanego
Ze względu na prostą konstrukcję oraz łatwość montażu, blaszaki dostępne są w różnych wymiarach, zakupić możemy gotowe rozmiary do samodzielnego montażu lub też postawić na profesjonalną pomoc ekspertów. Ważne jest to, iż sami decydujemy, czy chcemy, aby nasz blaszak był zaledwie niewielką klitką, w której zmieści się tylko samochód i nic więcej, czy też potrzebne będzie nam większe pomieszczenie. Wszystko zależy oczywiście nie tylko od przeznaczenia konstrukcji, ale również od obszaru, jaki chcemy przeznaczyć na jego ustawienie. Właściciele niewielkich działek z pewnością preferować będą małe, lekkie garaże. Osoby, które mogą pozwolić sobie na postawienie czegoś większego, mają możliwość dobrania blaszaka o większych wymiarach.
Kolorystyka blaszaka
Jeszcze kilka lat temu, garaże blaszane nie były czymś, co przypadało do gustu miłośnikom piękna i estetyki. Aktualnie, dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom, można postawić blaszak, który nie tylko spełni swoją funkcję w praktyce, ale także zachwyci nas wyjątkową prezencją. Możliwości dobierania kolorystyki sprawiają, że naszą konstrukcję dopasować możemy do otoczenia. Modele garaży mogą być teraz wykonane tak, że przyciągną oko już od pierwszego spojrzenia, stanowiąc tzw. elementy małej architektury na podwórkach. To właśnie między innymi ze względu na atrakcyjny wygląd, blaszaki tak bardzo zyskały na popularności.
Dodatki do garaży blaszanych
Zwykłe, szare blaszaki na śląsku to już rzadkość. Teraz stawia się na rozwiązania nowoczesne, a więc garaże blaszane o atrakcyjnej prezencji, z mocnymi, antywłamaniowymi drzwiami, czasem także wyposażone w okno lub wiatę blaszaną. Możliwość stworzenia budynku dopasowanego do indywidualnych potrzeb sprawiła, że ludzie znacznie chętniej zaczęli wybierać opcje, które sprawiają, że mogą blaszaka używać nie tylko do parkowania samochodu, ale jako warsztatu lub schowka na różne przedmioty. Dołączenie do konstrukcji okna sprawia, że do wnętrza wpadać będzie więcej światła dziennego, a jeżeli postawimy na dodatkowy system wentylacji lub ogrzewanie, możemy stworzyć sobie naprawdę cichy, spokojny azyl, idealny na wieczory, w które chcemy zażyć nieco samotności.
Garaże drewnopodobne zachwyciły mieszkańców w Rudzie Śląskiej
Czym są garaże drewnopodobne? To garaże blaszane, których na śląsku można spotkać coraz więcej. Stanowią one doskonałą alternatywę dla osób, którym, oprócz funkcjonalności, zależy także na unikalnej prezencji. Konstrukcja garażu drewnopodobnego nie różni się od zwykłego blaszaka, aczkolwiek inne jest wykończenie budynku. W tym przypadku również wykonane jest ono z powierzchni ocynkowanej, ale dodatkowo pokrytej specjalną akrylową powłoką, odporną na uszkodzenia i czynniki atmosferyczne. Co ciekawe, powłoka ta swoim wyglądem przypomina autentyczne drewno. Odwzorowanie jest na tyle dokładne, że możemy wybrać nie tylko kolor, odpowiadający danemu drzewu, ale zobaczyć na powierzchni także charakterystyczne wzory słojów, które unikalne są dla konkretnego gatunku. Patrząc na taki garaż, można odnieść wrażenie, że rzeczywiście został on wykonany z materiałów naturalnych. Tymczasem jest dużo tańszy i prostszy w konstrukcji, a przy tym nie wymaga tak dokładnej konserwacji, jaka byłaby potrzebna przy prawdziwym garażu drewnianym.
Czy tylko garaż? Jakie jest inne zastosowanie blaszaków na śląsku?
Garaże blaszane, jak sama nazwa wskazuje, najczęściej wykorzystywane są właśnie jako miejsca do przechowywania samochodu lub innych pojazdów. Jednak mieszkańcy Tarnowskich Gór, Dąbrowy Górniczej oraz innych miejscowości w naszym kraju, wykorzystują te produkty także w innym celu. Jakim? Otóż garaż blaszany, wykonany w odpowiedniej wielkości, może służyć również jako schowek na różne przedmioty. Jeżeli nie mamy na podwórku pomieszczenia gospodarczego, często brakuje nam miejsca na kosiarkę, piłę oraz inne przydatne urządzenia. Co więcej, jeżeli do garażu dołączymy blaszaną wiatę, zapewniamy sobie miejsce, przy którym możemy np. postawić rower lub usiąść, chcąc posiedzieć na świeżym powietrzu, nie będąc narażonym na promienie słońca lub deszcz.
Blaszaki to również świetna opcja na stworzenie sobie przydomowego warsztatu. Wystarczy dobrać odpowiednie wymiary konstrukcji, a do tego dopasować mocne drzwi i wdrożyć okno, które zapewni odpowiednią ilość światła, i możemy w jego wnętrzu pracować. Jest to idealna opcja, jeżeli chcemy majsterkować, a nie mamy na to miejsca w domu. Co więcej, korzystając z takich opcji jak dodatkowe ogrzewanie, możemy z takiego warsztatu korzystać nawet zimą. Niektóre osoby w garażach blaszanych tworzą sobie swoje prywatne miejsce na spędzanie wolnego czasu, nie tylko nad ukochanym hobby, ale również z przyjaciółmi przy piwku i rozmowach. Blaszak możemy wyposażyć tak, jak tego chcemy i nikt nie zabroni nam wstawić tam stołu bilardowego lub piłkarzyków.
Możliwości wykorzystania blaszaków są spore i, jak widać, jest to najtańsze rozwiązanie na dodanie dodatkowej, zadaszonej przestrzeni do naszej posesji.
Dlaczego garaż blaszany to dobry wybór?
Nie tylko mieszkańcy śląska, ale całej Polski coraz częściej doceniają garaże blaszane. Są one doskonałą alternatywą dla budynków murowanych, a z ich postawieniem wiąże się wiele korzyści.
Niski koszt i szybki montaż
Każdy budynek murowany wiąże się z dość wysokimi kosztami oraz uzyskaniem specjalnych pozwoleń, a jego budowa trwać może miesiące. Tymczasem stawiając na blaszaki, możemy liczyć na mocne konstrukcje w dobrej cenie, a ich montaż jest naprawdę szybki. Co więcej, osoby, które lubią wszystko robić same, mogą zamówić gotowe zestawy do samodzielnego ustawienia. W innym przypadku istnieje możliwość poproszenia o pomoc fachowców, którzy zrobią to „raz dwa”.
Dzięki temu, że koszt jest niski, a ustawienie konstrukcji nie trwa długo, osoby, które potrzebują więcej przestrzeni, bez problemu mogą zamówić garaż o większych wymiarach. Dużą zaletą blaszaków jest to, że sami możemy ustalić, jakiego garażu potrzebujemy i ustawić go w dowolnym miejscu.
Łatwość demontażu
Nie tylko szybkość ustawienia konstrukcji jest dużą zaletą blaszaków, ale także łatwość ich demontażu. Jeżeli chcemy przenieść garaż w inne miejsce, nie zajmie nam to dużo czasu. Co prawda, najczęściej blaszaki stawiane są na stałe, ponieważ ich stabilność w dużej mierze zależy od dobrze przygotowanego gruntu, jednak istnieją możliwości zmiany ich lokalizacji, czego nie ma w przypadku budynków murowanych lub drewnianych.
Duże walory estetyczne
O tym, jak ciekawie mogą wyglądać nowoczesne garaże z blachy, już wiemy, warto jednak o tym przypomnieć. Wybierając dowolną kolorystykę lub stawiając na garaże drewnopodobne, nie tylko zapewniamy sobie miejsce na samochód i inne przedmioty, ale także ozdabiamy własne podwórko.
Jak ustawić garaż blaszany na śląsku? Formalności
Jeszcze kilka lat temu, chcąc postawić garaż blaszany na podwórku, konieczne było otrzymanie pozwolenia z urzędu miasta. Aktualnie przepisy są nieco inne, nie oznacza to jednak, że zawsze obejdzie się bez formalności. Przepisy Prawa Budowlanego, a dokładniej Art. 29 mówi o tym, że gospodarcze budynki parterowe o powierzchni nieprzekraczającej 35 m2 i rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,8 m nie potrzebują odrębnego pozwolenia na budowę. Czy to jednak oznacza, że możemy postawić sobie blaszak w dowolnej chwili i w dowolnym miejscu? Nie do końca. Otóż pozwolenia nie wymagają jedynie te blaszaki, które chcemy traktować zgodnie z ich pierwotnym przeznaczeniem, czyli jako garaż. W przypadku gdy mamy zamiar stworzyć sobie taki blaszany warsztat i wykonać w nim działalność gospodarczą, będziemy potrzebować pozwolenia na budowę.
Co więcej, nawet jeżeli chcemy postawić garaż blaszany, który służyć nam będzie jedynie do przechowywania samochodu, choć nie potrzebujemy pozwolenia, i tak musimy zgłosić ustawienie konstrukcji do urzędu. Do tego przygotować będziemy musieli następujące dokumenty:
– prawo do dysponowania gruntem, na którym ma stanąć garaż;
– kopię mapy danego terenu z zaznaczoną lokalizacją garażu.
Warto również zapoznać się z lokalnymi warunkami zagospodarowania przestrzennego, gdyż inaczej może wyglądać stawianie garaży blaszanych w Katowicach, a inaczej w Dąbrowie Górniczej, i może się zdarzyć, że konieczne będą dodatkowe formalności. Zazwyczaj jednak ich załatwienie nie stanowi problemu, a jeżeli w ciągu 30 dni urząd miasta nie zgłosi żadnych zastrzeżeń, można rozpocząć stawianie blaszaka.
Garaże blaszane na śląsku – jak zamawiać?
Na terenie całego śląska można zamówić nowoczesne i funkcjonalne garaże blaszane, które w pełni spełnią swoją funkcję. Możliwości dowozu i pomocy w montażu ułatwiają sprawę, gdyż w takim przypadku od właściciela terenu zależy tylko wyznaczenie miejsca, w którym garaż ma stanąć i ewentualne przygotowanie gruntu. Dzięki rozwojowi nowoczesnej technologii wszyscy klienci mogą cieszyć się wysokiej jakości garażami blaszanymi, które będą odporne na korozję i inne czynniki atmosferyczne.
Garaże blaszane stanowią świetną alternatywę dla różnego rodzaju budynków gospodarczych. Pozwalają na przechowywanie rodzinnego pojazdu, chroniąc go przed korozją i innymi szkodliwymi czynnikami. Stawiając na różnego rodzaju udogodnienia, z garażu blaszanego stworzyć możemy przytulny warsztat lub miejsce, w którym będzie można miło spędzać wolny czas. Blaszaki cieszą się dużą popularnością nie tylko w województwie śląskim. Osoby z całej Polski chętnie stawiają na tego typu produkty, doceniając mocne konstrukcje, łatwość w montażu i przystępną cenę.