Ruda Śląska - portal miejski RudaSlaska.com.pl

Wiadomości z Rudy Śląskiej

Główne roboty ziemne na terenie hałdy zakończone!

 • Dodano: 2018-07-16 12:15

Główne roboty ziemne na terenie hałdy przy ul. 1 Maja zakończone. Teraz czas na infrastrukturę.

Realizowany od stycznia pierwszy etap rewitalizacji hałdy obejmował głównie prace  ziemne związane z ustabilizowaniem zwałowiska oraz wykonaniem specjalnych nasadzeń roślin - tzw. fitostabilizacji, której zadaniem będzie zabezpieczenie przed wydostawaniem się na zewnątrz metali ciężkich. Złagodzona została północna skarpa hałdy, uformowany został stok dla górki saneczkowej oraz punkt widokowy oraz wał ziemny, który wyznaczać będzie duże trawiaste pole do gier i zabaw.

Obecnie trwa zagospodarowywanie hałdy przy ul.1 Maja na miejsce rekreacji. Przypomnijmy, że w ramach tworzenia Traktu Rudzkiego powstanie tu industrialny plac zabaw, punkt widokowy, oświetlona górka saneczkowa oraz tor do jazdy na BMX. Pojawią się miejsca odpoczynku i miejsca do grillowania. Będzie zielone pole do gry m.in. w piłkę lub badmintona. Ponadto na terenie zwałowiska utworzone zostaną ścieżki spacerowe, pojawią się także kamery monitoringu.

- Po zakończeniu całej inwestycji i oddaniu jej do użytku będzie to jedno z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Rudzie Śląskiej – uważa prezydent Grażyna Dziedzic. -  Najbardziej zadowoleni będą z niego najmłodsi. Specjalnie dla nich przygotowany zostanie duży plac zabaw oraz oświetlona górka saneczkowa. Pozostali mieszkańcy też znajdą coś dla siebie. Będą alejki spacerowe, miejsca do odpoczynku oraz górka widokowa, z której przy dobrej pogodzie będzie można podziwiać Beskidy – dodaje.

Inwestycja realizowana jest ze środków unijnych w ramach dwóch projektów – Lumat i Traktu Rudzkiego. Wartość zadania to ponad 4 mln zł. Całość ma być gotowa jesienią.

Hałda przy ul. 1 Maja jest jednym z czterech zwałowisk pocynkowych w Rudzie Śląskiej i wyróżnia się tym, że znajduje się praktycznie w centrum miasta. Zajmuje obszar 6,5 ha i jest pozostałością po działającej w tym rejonie w okresie od I połowy XIX w. do 1925 roku hucie cynku Liebe – Hoffnung. W Rudzie Śląskiej hałdy zajmują 3,5 km², czyli blisko 5 proc. powierzchni miasta. W 2015 roku udało się je wszystkie zinwentaryzować. W ten sposób na mapie miasta naniesiono 35 lokalizacji. Większość ze zinwentaryzowanych zwałowisk w mieście to hałdy pokopalniane, na których znajdują się odpady pogórnicze.

Główne roboty ziemne na terenie hałdy zakończone!

Najnowsze informacje z Rudy Śląskiej w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Galeria zdjęć

Komentarze (7)    dodaj komentarz »

 • xd

  xd

 • mieszkaniec

  ja to teraz menele bydom miec kaj spac w lato i pic atomy

 • Iks

  Rozumiem, że to jest argument żeby w mieście nie powstawały żadne parki, zieleńce, planty?

 • MERYT

  A KIEDY POSADZĄ NA TEJ HAŁDZIE DRZEWA I KRZEWY ? PONAD 3.TYS. DRZEW WYCIETO PRZY BUDOWIE TRASY n-s .A POZA TYM WIREK NIE MA PARKU Z PRAWDZIWEGO ZDARZENIA ,GDZIE MOZNABY POSPACEROWAĆ I NACIESZYĆ OCZY WIDOKIEM PRZYRODY .

 • Iks

  Spokojnie, jeszcze nie skończyli... Zieleń też jest planowana

 • MERYT

  A KIEDY POSADZĄ NA TEJ HAŁDZIE DRZEWA I KRZEWY ? PONAD 3.TYS. DRZEW WYCIETO PRZY BUDOWIE TRASY n-s .A POZA TYM WIREK NIE MA PARKU Z PRAWDZIWEGO ZDARZENIA ,GDZIE MOZNABY POSPACEROWAĆ I NACIESZYĆ OCZY WIDOKIEM PRZYRODY .

 • Łonacznik

  Skończ mendzić, wreszcie się coś na Wirku dzieje. Dej skończyć, a potem "dupc"!

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.