Wiadomości z Rudy Śląskiej

Gniazdka elektryczne a bezpieczeństwo

  • Dodano: 2019-09-19 06:45, aktualizacja: 2019-09-19 06:56

Przy budowie domu czy remoncie mieszkania bardzo istotną sprawą jest kwestia gniazdek elektrycznych. Zobacz na co musisz zwrócić uwagę, aby korzystanie ze sprzętów eklektycznych było bezpieczne i komfortowe. A jeśli mieszka z Tobą małe dziecko - zobacz jak kontakty dodatkowo zabezpieczyć!

Kontrole instalacji elektrycznej

Podstawą bezpieczeństwa jest sprawna instalacja elektryczna. Aby artykuły elektryczne nie były narażone na uszkodzenie, musisz przeprowadzać regularne kontrole instalacji elektrycznej. Według ustawy Prawo budowlane z 7 lipca 1994 r. co najmniej raz na pięć lat należy przeprowadzać kontrolę stanu technicznego budynku, w tym instalacji elektrycznej. Sprawdza się między innymi stan zabezpieczeń, połączeń izolacji przewodów czy uziemienia. Takie kontrole powinny być wykonywane wyłącznie przez osoby, które posiadają odpowiednie uprawnienia do dozoru instalacji elektroenergetycznych - przypomina prawnik. Katowice, Kraków - w dużych miastach bez problemu znajdziesz specjalistów, jednak w małych miejscowościach może być z tym kłopot.

Gniazdka hermetyczne do łazienki i kuchni

Najlepszym zabezpieczeniem przed wodą są gniazdka hermetyczne - zasłonięte klapką. Najczęściej spotykamy je w łazienkach, ale właściwie powinny zawsze być stosowane tam, gdzie występuje wilgoć i bezpośrednie działanie wody - czyli także w kuchniach i garażach. Zintegrowana klapka chroni przed dostaniem się bryzgów wody do otworów, a zatem chroni instalację elektryczną i nasze zdrowie. Dobre gniazdko hermetyczne będzie posiadać dodatkową uszczelkę.

Gniazdka bezpieczne dla dzieci

Niestety nie ma żadnych przepisów prawnych, które określałyby wymaganą minimalną wysokość położenia gniazdek w szkołach i przedszkolach - to już od wykonawcy zależy w jaki sposób zabezpieczy instalację przed dziećmi. Jeśli chodzi o przedszkola - zalecana wysokość to co najmniej 1,70 m nad poziomem podłogi. A jak zabezpieczyć kontakty we własnym domu przed niezaspokojoną ciekawością najmłodszych?

1. Gniazdka z przesłonami torów prądowych

Bardzo popularne zabezpieczenie to specjalne gniazdka, które mają wbudowane plastikowe przesłony. Takie gniazdko „otwiera się” dopiero pod wpływem nacisku obu bolców wtyczki. Dzięki temu dziecko nie jest w stanie włożyć długopisu czy widelca do pojedynczego toru prądowego, a zatem jest zabezpieczone przed porażeniem. Po wyciągnięciu wtyczki, przesłona ponownie automatycznie się blokuje.

2. Gniazdka z kluczem zabezpieczającym

W odróżnieniu od poprzedniego modelu, takie gniazdko zabezpiecza również przed włożeniem metalowych przedmiotów w obydwa otwory gniazdka. Polega to na założeniu specjalnych kluczy uprawniających na wtyczki urządzeń elektrycznych. Tylko te urządzenia będą w stanie uchylić przesłony torów i umożliwić przepływ prądu.

3. Zatyczki dla kontaktów

Jeśli w ścianach masz już zainstalowane standardowe gniazda bez przesłon - nie martw się! Na rynku możesz znaleźć bardzo szeroki wybór zatyczek i zaślepek do gniazdek elektrycznych. Wyglądem przypominają klasyczną wtyczkę. Aby dobrze zabezpieczały, wystarczy włożyć je do kontaktu. Natomiast sposób wyjęcia zależy już od konkretnego modelu. Jest to tanie i stosunkowo dobre zabezpieczenie, które może skutecznie uchronić od niebezpiecznych wypadków.

Gniazdka bezpieczne nie tylko dla dzieci

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że mądrze zabezpieczone gniazdka są nie tylko dla domów z dziećmi. Wypadkowi może ulec każdy z nas, na przykład na skutek zalania gniazdka wodą w kuchni czy pod prysznicem. Wtedy nadwerężona zostanie instalacja elektryczna, a jeśli wejdziemy w kontakt z wodą - skutki mogą być tragiczne. Dlatego kontakty z przesłonami są bardzo dobrym rozwiązaniem dla każdego, zwłaszcza w takich pomieszczeniach jak kuchnia i łazienka.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.